Stylingový slovník od A do Z

Určite z času na čas pátrate po novom trendy účese, ktorý by stálo za to vyskúšať. Plážové vlny, falošný zostrih, dvojtónový či ombre look – existuje nespočetné množstvo lookov a každý má hneď niekoľko názvov. Je čím ďalej tým ťažšie nestratiť prehľad v premenlivých módnych trendoch. Preto sme zostavili užitočný prehľad pojmov, ktoré dnes hýbu svetom účesov. Preverte svoje znalosti a nechajte sa inšpirovať.   

B ako ...

Banán (Banana Updo): Tvar tohto tradičného vyčesaného účesu pripomína banán vyformovaný v zadnej časti hlavy. Účes banán má mnoho podôb: môže byť zvislý, diagonálny alebo horizontálny. Aby ste sa priblížili tvaru obľúbeného ovocia, zaviňte si vlasy dovnútra a účes upevnite skrytými vlásenkami.

Bob: Klasický bob je dlhý asi po úroveň brady. Účesy na tento spôsob sú známe svojou všestrannosťou: môžu mať rôznu dĺžku aj štýl.

C ako ...

Clavi cut: Vlasy sú zastrihnuté po kľúčnu kosť (angl. clavicle).

Cop (Ponytail): Toto je nesmierne populárna klasika, ktorú všetci milujú. Vlasy sú zopnuté gumičkou vysoko alebo nižšie vzadu na hlave. Ideálna voľba pre uponáhľané dámy či „deň zlých vlasov“.

Crop: Vlasy sú zastrihnuté žiletkou len do dĺžky niekoľkých milimetrov, čím vznikne strohý a pánsky ladený vzhľad. 

D ako...

Dlhý bob
Dlhý bob

Dip dye: (z angl. dip – namočiť) Končeky sú nafarbené vo výraznom odtieni, ktorý je veľmi odlišný od farby zvyšných vlasov, čím vznikne zaujímavý kontrast. Rovnomerný prechod od jedného tónu k druhému sa nazýva ombre alebo dvojtónový look.  

Drdol (Chignon): Ďalší po stáročia obľúbený účes, ktorý vás zachráni, aj keď si práve neviete rady so svojimi vlasmi. Vlasy sú zopnuté do copu gumičkou a následne zakrútené a zavinuté tak, aby sa stočili do okrúhleho tvaru. Drdol má mnoho podôb, môže pôsobiť elegantne ale i dievčensky.  

Dvojtónový look (Two-tone Hair): Vlasy sú nafarbené, tónované alebo zosvetlené v dvoch rôznych tónoch. (pozri tiež dip-dyeombre).

Dlhý bob (Long Bob): Trendy účes, ktorý je mimoriadne univerzálny: vlasy sú ostrihané po krk alebo trochu dlhšie.

E ako ...

Emo účesEmo je vlastne skratka slova emotional: V tomto stylingu sú prítomné prvky punkových účesov obľúbených v 80. rokoch. A podobne ako sa menia emócie, sú aj emo účesy definované neustálou premenou štýlu a farieb. Sýte odtiene, expresívne tvary, asymetria a prekvapivé stylingové prvky sú bežnou súčasťou jedinečných emo lookov.  

F ako ...

Falošný zostrih (Fake udercut): Na jednej strane majú vlasy bežnú dĺžku, no na druhej účes pôsobí, akoby boli zostrihaný naozaj nakrátko. Ilúziu dosiahnete vytvorením zapletaných alebo zatočených prvkov.   

Falošný bob (Faux Bob): Dlhé vlasy sú podohnuté tak, aby vytvorili dojem bobu. Najskôr si ich zopnite do veľmi nízkeho copu a jeho konce potom zaviňte dovnútra a upevnite skrytými vlásenkami.

Francúzsky vrkoč (French braid): Veľmi štýlový vrkoč zapletaný špeciálnou priberanou technikou. Do jeho základu sa postupne s každým krokom pridávajú tenké pramene – výsledkom je aristokratický účes, ktorý prilieha tesne k hlave.

G ako ...

Garcon účes: Chlapčenský strih (chlapec, franc. garcon): postupne nakrátko ostrihané vlasy sú okolo línie rastu vlasov jemne rozstrapatené. Vrchná časť môže byť trochu dlhšia a sčesaná smerom dopredu.   

Geo účes: Krátky, precízne zarovnaný účes.

H ako…

Hipsterský účes: Mestský hippie štýl 21. storočia môže mať akúkoľvek dĺžku či tvar. Muži i ženy, ktorí si tento štýl osvojili, si zakladajú na výnimočnom, osobitom looku, od chlapčenských strihov až po divoký shag pripomínajúci hrivu leva.

I ako ...

Irokézsky účes: Bojový účes mužov z indiánskeho kmeňa Irokézov. Jeho moderná verzia pozostáva zo superkrátkych, žiletkou oholených vlasov po stranách, zatiaľ čo v strede sú vlasy sú po celom obvode od čela až ku krku vytvarované dohora a pevne zafixované.

K ako ...

Krepované vlasy (Crimped Hair): Trendy účes z 90. rokov: vlasy sú upravené do malých ostrých vĺn najčastejšie s použitím špeciálnej krepovacej žehličky.

M ako …

Mokrý look (Wet Look): Vlasy sú uhladené a prečesané s použitím gélu, takže pôsobia vlhkým dojmom.

N ako ...

Nedokončený štýl (Undone): Styling vlasov, ktorý zdanlivo pôsobí, akoby ste sa pri jeho úprave príliš nesnažili. Obvykle ho vyčaríte, ak dovolíte pár pramienkom, aby jemne vytŕčali z voľne upraveného účesu. Dobrými pomocníkmi pre tvorbu tohto looku sú stylingové produkty ako sprej s obsahom soli či púder pre objem vlasov.  

O ako ...

OmbreFarba vlasov sa postupným prechodom mení zo svetlej na tmavšiu alebo z jedného tónu na druhý. Končeky sú často svetlejšie než zvyšná časť vlasov (pozri tiež dip-dyedvojtónový look)

Objem (Volume): Účesy zo 60. či 80. rokov sú známe množstvom objemu v krátkej i v dlhej podobe, takže pôsobia husto a nadýchane. V 80. rokoch boli dlhé vlasy vpredu o trochu kratšie než vzadu.

P ako ...

Pixie účes: Vlasy sú zostrihané nakrátko, vzadu do postupných vrstiev a vpredu do ofiny. Pramene po stranách sú veľmi krátke, takže nezakrývajú uši. Tento účes často dodáva mladým ženám krehký, až éterický vzhľad.

Pätka (Quiff): Tento prvok bol veľmi obľúbený v 50. rokoch. Široké pramene nad čelom sú začesané alebo zrolované smerom dozadu či na stranu do tvaru objemnej pätky. Aby ste dosiahli výraznejší objem, môžete si pomôcť tupírovaním.

Polovyčesaný účes (Semi-Updo): Časť vlasov je zopnutá do copu alebo drdolu a zvyšok je ponechaný ako rozpustený. Tým, že kombinuje dva účesy v jednom, poskytuje voľné pole kreativite.

Plážové vlny (Beach Waves): Ležérne, nepravidelné vlny pôsobiace prirodzene, akoby ich rozfúkal vietor na pláži.

R ako ...

Razor Bob: (z angl. slova razor – žiletka) V tejto verzii bobu sú vlasy zrezané žiletkou alebo ostrými nožničkami do rôznych dĺžok.

Retro účesyÚčesy, ktoré pripomínajú štýl jednotlivých historických období. Momentálne sú na vrchole popularity napr. pevne tvarované vlny z 20. rokov, pätky v duchu 50. rokov a účesy à la 80. roky vpredu s kratšími a vzadu s dlhšími vlasmi.

S ako ...

Strapatý look

Shag: Výrazne dopostupna zostrihaný účes s vrchnými prameňmi kratšími než zvyšok vlasov.

Strapatý look (Messy-Look):Vlasy sú nedbalo upravené v duchu odmietania presného tvaru a dokonalo uhladeného vzhľadu. Výsledok pôsobí ležérne a nedbalo.

Špicaté vlasy (Spiky Hair): Vlasy sú vytvarované do špicov navrchu hlavy a spevnené tak, aby držali tvar. 

T ako ...

Tupý strih (Blunt Haircut): Vlasy približne v dĺžke po ramená sú presne zastrihnuté do rovného tupého tvaru.

U ako ...

Uhladený look (Sleek Look): Pramene sú rovné alebo vyrovnané s použitím žehličky či uhladzujúcich stylingových produktov. Styling drží vlasy tesne pri hlave, aby neodstávali.

Ultrakrátky zostrih (Undercut)Vlasy sú zostrihnuté / oholené žiletkou či už na celej hlave, alebo len na jednej strane. Druhá časť vlasov zostáva dlhá.

V ako ...

Vyčesaný účes (Updo): Vlasy sú zopnuté hore a upevnené do rôznych tvarov sponkami či inými doplnkami.

Vlasy prehodené na stranu (Side-Swept): Dlhé vlasy sú začesané do jednej strany a ležérne prehodené cez rameno. Môžu byť rovné alebo upravené do pôvabných postupne padajúcich vĺn. 

Z ako ...

Začesané vlasy

Začesané vlasy (Styled back Hair): Na vrchnú časť vlasov je nanesený gél. Vďaka tomu sa tieto pramene jednoduchšie začešú smerom dozadu. Zvyšok vlasov a dlhé rovné konce zostávajú voľne rozpustené.  

Zatočené pramene (Twirled Strands of Hair)Jednotlivé pramienky vlasov sú zvinuté okolo svojej osi či jeden okolo druhého a upevnené na požadovanom mieste.

Súvisiace články
 • Starostlivosť o dlhé vlasy

  Dlhé vlasy

  Starostlivosť o dlhé vlasy
  ...

  Vlasy po ramená rástli aspoň tri roky a prežili minimálne 300 umytí. Správna starostlivosť je preto nutnosťou. Máme deväť skvelých tipov pre vaše dlhé vlasy

  ...
 • Kedy používať produkty s obsahom silikónov

  Tipy a triky

  Kedy používať produkty s obsahom silikónov
  ...

  Či sú pre vás produkty s obsahom silikónov to pravé, záleží na type vašich vlasov a na tom, aké by ste ich chceli mať.

  ...
 • Vlasy a šport: Tipy na praktický a štýlový styling

  Tipy a triky

  Vlasy a šport: Tipy na praktický a štýlový styling
  ...

  Tie z vás, ktoré milujú zábavu, štýl a rýchly pohyb, sa určite rady inšpirujú praktickými a trendy účesmi slávnych športovkýň.

  ...
 • Ležérny vrkoč Kristen Stewart

  Zapletané účesy

  Ležérny vrkoč Kristen Stewart
  ...

  Nedbalý pôvab účesu s rybím vrkočom Kristen Stewart je ako stvorený na upútanie pozornosti. Zistite, ako si ho jednoducho vytvoriť!

  ...
 • Zapletaný styling: Ako si vytvoriť holandské vrkoče

  Zapletané účesy

  Zapletaný styling: Ako si vytvoriť holandské vrkoče
  ...

  Holandské vrkoče majú predpoklady stať sa stylingovým hitom. Vysvetlíme vám všetko, čo o holandských vrkočoch a ich úprave potrebujete vedieť.

  ...
 • Midi look: Skvelé účesy pre polodlhé vlasy

  Stredne dlhé vlasy

  Midi look: Skvelé účesy pre polodlhé vlasy
  ...

  Módna elita miluje polodlhé vlasy! Zaostrili sme na tento všestranný strih a vybrali sme pre vás najkrajšie účesy, ktoré hravo zvládnete aj samy.

  ...
 • Účesy pre stredne dlhé vlasy

  Stredne dlhé vlasy

  Účesy pre stredne dlhé vlasy
  ...

  Pozrite si sedem spôsobov, ako nosiť stredne dlhé vlasy, či už postupne zostrihané, s plážovými vlnami, uhladené, plné objemu alebo šikmou ofinou.

  ...
 • Okamžite krásna: 5 extra rýchlych účesov pre polodlhé vlasy

  Stredne dlhé vlasy

  Okamžite krásna: 5 extra rýchlych účesov pre polodlhé vlasy
  ...

  Vďaka našim rýchlym účesom začnete deň oddýchnuté a pred zrkadlom strávite len zlomok času. Vyskúšajte cool styling za menej ako päť minút!

  ...
 • Účesy pre mužov: Najlepšie looky a stylingové tipy

  Muži

  Účesy pre mužov: Najlepšie looky a stylingové tipy
  ...

  Prezradíme vám všetko o výbere najvhodnejšieho účesu, objasníme význam farby a ponúkneme niekoľko riešení pre problémy s vlasmi.

  ...
 • Trendy mužské účesy s cestičkou nabok

  Muži

  Trendy mužské účesy s cestičkou nabok
  ...

  Nový trend v mužských účesoch je cestička nabok. David Beckham, Justin Bieber a ďalšie hviezdy ukazujú variácie tohto trendy účesu.

  ...
 • Pánske účesy 2016: Štýl ulice a prirodzená príťažlivosť

  Muži

  Pánske účesy 2016: Štýl ulice a prirodzená príťažlivosť
  ...

  Ostro sledované účesy: Dlhé aj krátke vlasy, nagélovaný chic look ale aj absolútna ležérnosť. Čo nosia na hlavách trendsetteri, ktorí vládnu štýlu ulice?

  ...
 • Trendy pánske účesy

  Muži

  Trendy pánske účesy
  ...

  Dámy nebojte sa, nebudeme vám hodiny blokovať kúpeľnu, len aby sme vyzerali dokonale. Zistili sme pre vás, aké účesy nosia celebrity i modeli a ako ich budete môcť dopriať svojim vlasom každý deň.

  ...