Skip to Content

Zásady farbenia vlasov

Premýšľate o tom, že svoj štýl okoreníte novou farbou vlasov? Zmeniť prirodzenú farbu alebo jej dodať nový pôvab je dnes skutočne jednoduché. Ukážeme vám aktuálne najobľúbenejšie odtiene a poradíme, ako si vlasy nafarbíte samy doma. A na koniec to najdôležitejšie: podelíme sa s vami o tipy, ako sa o farbené vlasy čo najlepšie starať.  

Metódy farbenia vlasov

Farebný preliv predstavuje jemnú alternatívu permanentných farieb, pretože neobsahuje amoniak ani alkohol. Vaše vlasy obohatí o nádherný lesk a oslnivé farebné odlesky. Obsiahnuté pigmenty prenikajú len do vonkajšej vrstvy vlasu, preto sa budú postupne s každým umytím vymývať. Farebný preliv je k vaším vlasom síce šetrný, no vydrží len 6 až 8 umytí.

Semipermanentné farby nezmenia prirodzené pigmenty vo vašich vlasoch. Sú účinné, pokiaľ chcete tónovať alebo stmaviť svoju pôvodnú farbu a oživiť ju žiarivými odleskami. Tento druh farby vydrží na vlasoch maximálne 20 umytí.

Permanentné farby nemajú sklon vymývať sa pri každom použití šampónu. Peroxid vodíka obsiahnutý v permanentných farbách čiastočne vytiahne prirodzené pigmenty z vlasov a nahradí ich novými, ktoré sú potom trvalo ukotvené vo vnútri vlasu. Týmto spôsobom je dokonca možné úplne zafarbiť aj šedivé vlasy. 

Intenzívne farby tiež natrvalo zmenia farbu vlasov. Základnou črtou permanentných a intenzívnych farieb je, že ich dve zložky – farbiaci krém a oxidačné činidlo – musíte zmiešať tesne pred nanesením farby na vlasy.

Viac o farbení vlasov:

Ako otestovať novú farbu na vlasy

Farba vlasov
Herečka Shenae Grimes rada skúša nové farebné odtiene.

Či je nová módna farba pre vás to pravé, zistíte na základe testu.

Ak túžite po najnovšom farebnom odtieni, no nie ste si istí, či sa k vám hodí, bude ideálne ho najskôr opatrne vyskúšať. Odpoveď na túto dilemu môže poskytnúť už niekoľko nafarbených pramienkov. Ďalšou alternatívou je použitie metódy „namáčania“ - nafarbíte si len končeky vlasov a tak zistíte, či sa farba hodí k vašej pokožke a k vášmu štýlu. 

Experimentovanie s farebnými krémami vám môže pomôcť rozhodnúť sa, či si vytúžený odtieň ponecháte a čo je najlepšie, vymyje sa už po ďalšom použití šampónu.

Aktuálne obľúbené farby na vlasy:

Sladká ako crème brulée: karamelová farba vlasov

Prirodzene príťažlivé: svetlohnedé vlasy

Od jahodovej blond až po hnedý mahagón: červená farba vlasov

Ombre blond s hrejivým nádychom

Ako si nafarbiť vlasy v pohodlí domova

Domáce farbenie bude fungovať bez problémov, ak sa budete riadiť odporúčaniami uvedenými v návode. Určite neprekračujte dobu pôsobenia farby. Tu je niekoľko ďalších tipov, vďaka ktorým bude vaše domáce farbenie príjemnou skúsenosťou s úspešným výsledkom.

 • V rámci prípravy si oblečte svoje najstaršie (nie však najobľúbenejšie) tričko. Škvrny, ktorým sa pravdepodobne nevyhnete, môžu vzhľad starého trička dokonca vylepšiť.
 • Je naozaj dôležité vykonať test na podozrenie z alergie, podľa pokynov v návode na použitie.
 • Farbili ste si vlasy relatívne nedávno? Ak áno, pred nasledujúcim farbením im doprajte aspoň 2 týždne na regeneráciu.
 • V prípade, že ste už pre seba objavili ten pravý odtieň, zapíšte si jeho názov, kód a číslo. To vám umožní rýchlejšie a ľahšie vyhľadať rovnaký odtieň medzi tými ostatnými.

Viac o domácom farbení vlasov:

Ako zamaskovať prirodzenú farbu korienkov

Farba vlasov
Tmavšie korienky v blond vlasoch sú najviac viditeľné. Je možné, že sa vám tento look páči. V prípade, že to nie je váš štýl, poradíme vám niekoľko spôsobov, ako ich čo najúčinnejšie zakryť.

Metódy maskovania korienkov odlišnej farby:

Na zakrytie tmavších korienkov môžete použiť svetlý očný tieň. Hnedá alebo čierna maskara bude podobne fungovať na svetlejších korienkoch. Aby ste predišli jej opadávaniu, pred nanesením ju nezabudnite otrieť.

Špeciálne prípravky na dofarbovanie korienkov sú ideálnym riešením, pretože ich môžete použiť na suché vlasy a doba pôsobenia je len 10 minút.

Dofarbovanie zhodné s konkrétnou farbou na vlasy zakryje odrastajúce korienky bez neželaných farebných prechodov.

Viac o zakrytí vyrastajúcich korienkov:

Farby na vlasy, s ktorými budete vyzerať mladšie

Farba vlasov
Carolyn Murphy

Nafarbite si vlasy jemnými odtieňmi a budete pôsobiť o niekoľko rokov mladšie! Prirodzené odtiene sú v tomto prípade vhodnejšie než výrazné farby a tvrdé kontrasty. Popolavá blond je ideálnym riešením, ak chcete zmierniť prirodzené prejavy starnutia a trochu omladnúť.

Vľavo: Popolavá blond so svetlými pramienkami dodáva Carolyn Murphy mladistvý vzhľad. Farba jej vlasov je jemná a živá. 

Viac o farbách pre mladistvý vzhľad:

Rady experta

Farbíte si len viditeľnú časť vlasov. Ich korienky zostávajú nedotknuté, preto vlasy následne vyrastajú zdravé a v pôvodnej farbe. Poradíme vám, ako si farbené vlasy udržíte hebké a lesklé. 

Profesionálni kaderníci odporúčajú vybrať si farbu podobnú vašim prirodzeným vlasom. Nový odtieň by sa od nej nemal odlišovať o viac ako dva tóny. 

V každom prípade musíte dodržať predpísaný čas pôsobenia. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k podráždeniu pokožky hlavy a neželanému farebnému výsledku.

Farbeným vlasom by ste mali venovať intenzívnu starostlivosť. Katiónové tenzidy a keratín obsiahnuté v prelivoch a farbách na vlasy chránia vlasy pred stratou lesku. Zložky ako olej, koenzým Q10 a obnovujúci keratín vlasy zasa účinne posilnia.

Viac o farbení vlasov:

Súvisiace články
 • Farba verzus tónovanie: Ktorá metóda je tá pravá?

  Farbenie vlasov

  Farba verzus tónovanie: Ktorá metóda je tá pravá?
  ...

  Prinášame vám dôležité fakty, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní. Aké sú medzi nimi rozdiely, aké majú výhody a čo od ich aplikácie môžete očakávať?

  ...
 • Letná blond: Zdravé vlasy pobozkané slnkom

  Blond farba vlasov

  Letná blond: Zdravé vlasy pobozkané slnkom
  ...

  Trblietavá blond je esenciou leta. Aby takou aj zostala, mali by ste chrániť vlasy pred UV žiarením. Prinášame tie najlepšie letné tipy pre blondínky.

  ...
 • Farebné pruhy

  Exotické farby na vlasy

  Farebné pruhy
  ...

  Kombinácie výrazných farieb už nie sú vyhradené len pre látky a odevy. Teraz zvýrazňujú štýlové ženy žiarivými farbami svoje účesy

  ...
 • Návrat trendu: platinová blond je teraz trendy viac ako kedykoľvek predtým

  Plavá farba na vlasy

  Návrat trendu: platinová blond je teraz trendy viac ako kedykoľvek predtým
  ...

  Plavá, plavejšia, platinová. Tento najsvetlejší blond tón je medzi farbami na vlasy dobre známy. Platinová blond sa nosí už od 90. rokov, ale až teraz si ju ľudia prestali spájať s bábikou Barbie. Čítajte ďalej a dozviete sa všetko, čo potrebujete vedieť o tejto trendy farbe.

  ...
 • Blogové trendy: Zafarbite si vlasy načerveno

  Červená farba na vlasy

  Blogové trendy: Zafarbite si vlasy načerveno
  ...

  Blogerky sa rozžiarili pre červené vlasy. Zistite, či aj vám červené vlasy pristanú a ako si ich udržať stále krásne, plné života.

  ...
 • Odvážte sa! Premena blondínky na brunetku

  Farbenie

  Odvážte sa! Premena blondínky na brunetku
  ...

  Rada experimentujete s farbou vlasov? Možno vás zaujíma, aký je vzťah medzi odtieňom vlasov a celkovým imidžom.

  ...
 • Odtiene sivej: Nové trendy pre šedivé vlasy

  Šedivé vlasy

  Odtiene sivej: Nové trendy pre šedivé vlasy
  ...

  Nastávajú sivé časy: Vlasy tejto farby začínajú byť trendy! Zistite, ktoré účesy sú práve obzvlášť vhodné na to, aby sivým vlasom dovolili vyniknúť.

  ...
 • Odfarbenie pôvodne šedých vlasov

  Šedivé vlasy

  Odfarbenie pôvodne šedých vlasov
  ...

  Šedivé vlasy vyjadrujú určitý postoj k móde a životnému štýlu. Ženy, ktoré si farbili šedivé vlasy a teraz majú v pláne prestať vedia, koľko času to vyžaduje. Stať sa trendy so šedivými vlasmi však chce tiež svoj čas.

  ...
 • Hviezdy so šedivými vlasmi

  Šedivé vlasy

  Hviezdy so šedivými vlasmi
  ...

  Celebrity na celom svete zbožňujú svoje šedivé vlasy. Obdivujte šediny Jamie Lee Curtis, Judy Dench a iné hviezdy!

  ...
 • Šedivé vlasy

  Šedivé vlasy

  Šedivé vlasy
  ...

  V panike si ženy začínajú farbiť vlasy hneď ako nájdu svoj prvý šedivý vlas. Mladé hviezdy však objavili krásu a šarm šedivých vlasov.

  ...
 • Svieže účesy pre šedivé vlasy

  Šedivé vlasy

  Svieže účesy pre šedivé vlasy
  ...

  Jemné vlny, boby, uhladené drdoly a krátke účesy sú variácie, ktoré dodajú štýl šedivým vlasom.

  ...
 • Hlasujte: Ktorej blondínke to viac pristane?

  Plavá farba na vlasy

  Hlasujte: Ktorej blondínke to viac pristane?
  ...

  Ktorá z aktuálnych blondínok pôsobí príťažlivejšie, Emma Roberts či Demi Lovato? Hlasujte za svoju víťazku!

  ...