Skip to Content

Farba verzus tónovanie: Ktorá metóda je tá pravá?

Istockphoto

Ak túžite po zmene, nie je nič efektívnejšie než nová farba vlasov. Ale ktorá metóda je tá pravá – farbenie či tónovanie? Prinášame vám dôležité fakty, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní. Aké sú medzi týmito typmi farieb rozdiely, aké majú výhody a čo od ich aplikácie môžete očakávať?

Už ste si vybrali nový odtieň vlasov, ale nie ste si isté, akú metódu farbenia zvoliť? Vo všeobecnosti máte dve možnosti: Permanentnú farbu alebo tónovanie. Ktorému produktu  dáte nakoniec zelenú, to záleží na rôznych faktoroch. Pomôžeme vám, aby ste pre svoj nový look zvolili najvhodnejšie riešenie:

Farbenie verzus tónovanie: Otázka času

Hľadáte niečo trvalého alebo máte chuť len na trochu osvieženia? Cesta k novému odtieňu vlasov totiž závisí v prvom rade na tom, ako dlho budete chcieť túto farbu nosiť. Ak poznáte odpoveď na otázku, ste o krok bližšie k správnemu rozhodnutiu. Základný rozdiel medzi farbením a tónovaním je totiž to, ako dlho vám nová farba vlasov vydrží. Farbenie je permanentné, zatiaľ čo tónovaním zmeníte farbu vlasov len na istý čas.

Farbenie verzus tónovanie: Ako fungujú

Rozdiel v trvácnosti sa odvíja od toho, ako ktorý produkt funguje. Pri farbení sa pigmenty transportujú priamo do kutikúl, teda do vnútra vlasu. Alkalické látky ako amoniak otvárajú vlasové vlákno a uvoľňujú miesto pre nové pigmenty. Nová farba sa v ňom pevne usadí a nevymýva sa. Miesto toho farba pomaly odrastá a objavujú sa korienky v pôvodnom odtieni. Pravidelné dofarbovanie vám zaručí upravený vzhľad a dokonalý look.
Pri tónovaní nie je pravidelné obnovovanie farby dôležité, pretože pigmenty po čase strácajú svoju intenzitu a miznú. Je to preto, že tónovanie zasahuje iba vonkajšiu časť vlasového vlákna. Zhruba po šiestich až ôsmych umytiach sa nová farba opäť vytratí.
Možno ste už v drogérii objavili aj ďalší produkt – semipermanentnú farbu. Ide o produkt, ktorého efekt je niekde uprostred. Funguje ako farba, pretože pigmenty zasahujú aj do vnútra vlasu, no po čase sa vymyjú podobne ako pri tónovaní. Prirodzená farba vlasov sa objaví asi po 28 umytiach.

Farbenie verzus tónovanie: Ktoré zvoliť?

Ako tieto produkty fungujú? Zhrnuli sme pre vás výhody oboch koloristických metód:

Výhody farbenia vlasov:

- Vaše nové „ja“: Farba vám poskytne permanentný výsledok, pripravte sa teda na výraznú a dlhotrvajúcu zmenu. Ideálne riešenie, pokiaľ ste pevne rozhodnuté!

- Zbaví vás šedivých vlasov: Farba dokáže zakryť až sto percent šedivých vlasov. Skutočný omladzovací prostriedok!

- Rozjasní vás: Z hnedej na blond? Žiaden problém! Farba dokáže zosvetliť aj tmavé vlasy, pretože zosvetľujúce produkty obsahujú peroxid vodíka, ktorý odstraňuje prirodzené tmavé pigmenty z vlasových vlákien. Vďaka tomu vám blond odtieň oveľa lepšie „chytí“.


Výhody tónovania vlasov:

- Ideálne, ak túžite experimentovať: Pretože tento produkt zostáva vo vlasoch len určitý čas, môžete testovať nové odtiene bez toho, aby ste riskovali.   

- Jemné k vlasom: Pigmenty sa usadia len na povrchu vlasu a kutikuly sa zbytočne neotvárajú. Novú farbu získate šetrným spôsobom!

- Harmónia: Nová odtieň sa vymyje rovnomerne, vo vlasoch nebudú viditeľné farebné prechody a vyrastajúce korienky nebudú pútať pozornosť.

- Extra lesk: Môžete si ponechať vašu pôvodnú farbu a vďaka tónovaniu ju príjemne rozjasniť. Výsledkom bude úchvatný lesk.

Ako vidíte, obe metódy farbenia majú svoje výhody. Či sa nakoniec rozhodnete pre permanentnú farbu alebo tónovanie záleží na tom, čo od novej farby očakávate a aký výsledok chcete dosiahnuť. 

Súvisiace články
 • Letná blond: Zdravé vlasy pobozkané slnkom

  Blond farba vlasov

  Letná blond: Zdravé vlasy pobozkané slnkom
  ...

  Trblietavá blond je esenciou leta. Aby takou aj zostala, mali by ste chrániť vlasy pred UV žiarením. Prinášame tie najlepšie letné tipy pre blondínky.

  ...
 • Farebné pruhy

  Exotické farby na vlasy

  Farebné pruhy
  ...

  Kombinácie výrazných farieb už nie sú vyhradené len pre látky a odevy. Teraz zvýrazňujú štýlové ženy žiarivými farbami svoje účesy

  ...
 • Návrat trendu: platinová blond je teraz trendy viac ako kedykoľvek predtým

  Plavá farba na vlasy

  Návrat trendu: platinová blond je teraz trendy viac ako kedykoľvek predtým
  ...

  Plavá, plavejšia, platinová. Tento najsvetlejší blond tón je medzi farbami na vlasy dobre známy. Platinová blond sa nosí už od 90. rokov, ale až teraz si ju ľudia prestali spájať s bábikou Barbie. Čítajte ďalej a dozviete sa všetko, čo potrebujete vedieť o tejto trendy farbe.

  ...
 • Blogové trendy: Zafarbite si vlasy načerveno

  Červená farba na vlasy

  Blogové trendy: Zafarbite si vlasy načerveno
  ...

  Blogerky sa rozžiarili pre červené vlasy. Zistite, či aj vám červené vlasy pristanú a ako si ich udržať stále krásne, plné života.

  ...
 • Odvážte sa! Premena blondínky na brunetku

  Farbenie

  Odvážte sa! Premena blondínky na brunetku
  ...

  Rada experimentujete s farbou vlasov? Možno vás zaujíma, aký je vzťah medzi odtieňom vlasov a celkovým imidžom.

  ...
 • Odtiene sivej: Nové trendy pre šedivé vlasy

  Šedivé vlasy

  Odtiene sivej: Nové trendy pre šedivé vlasy
  ...

  Nastávajú sivé časy: Vlasy tejto farby začínajú byť trendy! Zistite, ktoré účesy sú práve obzvlášť vhodné na to, aby sivým vlasom dovolili vyniknúť.

  ...
 • Odfarbenie pôvodne šedých vlasov

  Šedivé vlasy

  Odfarbenie pôvodne šedých vlasov
  ...

  Šedivé vlasy vyjadrujú určitý postoj k móde a životnému štýlu. Ženy, ktoré si farbili šedivé vlasy a teraz majú v pláne prestať vedia, koľko času to vyžaduje. Stať sa trendy so šedivými vlasmi však chce tiež svoj čas.

  ...
 • Hviezdy so šedivými vlasmi

  Šedivé vlasy

  Hviezdy so šedivými vlasmi
  ...

  Celebrity na celom svete zbožňujú svoje šedivé vlasy. Obdivujte šediny Jamie Lee Curtis, Judy Dench a iné hviezdy!

  ...
 • Šedivé vlasy

  Šedivé vlasy

  Šedivé vlasy
  ...

  V panike si ženy začínajú farbiť vlasy hneď ako nájdu svoj prvý šedivý vlas. Mladé hviezdy však objavili krásu a šarm šedivých vlasov.

  ...
 • Svieže účesy pre šedivé vlasy

  Šedivé vlasy

  Svieže účesy pre šedivé vlasy
  ...

  Jemné vlny, boby, uhladené drdoly a krátke účesy sú variácie, ktoré dodajú štýl šedivým vlasom.

  ...
 • Hlasujte: Ktorej blondínke to viac pristane?

  Plavá farba na vlasy

  Hlasujte: Ktorej blondínke to viac pristane?
  ...

  Ktorá z aktuálnych blondínok pôsobí príťažlivejšie, Emma Roberts či Demi Lovato? Hlasujte za svoju víťazku!

  ...
 • Zamilujte sa do letných blond odtieňov

  Plavá farba na vlasy

  Zamilujte sa do letných blond odtieňov
  ...

  Máte chuť užiť si leto ako blondínka? Nebojte sa zmeny a naberte odvahu! Predstavíme vám najpopulárnejšie letné odtiene prežiarené slnkom.

  ...