Skip to Content

Farba verzus tónovanie: Ktorá metóda je tá pravá?

Istockphoto

Ak túžite po zmene, nie je nič efektívnejšie než nová farba vlasov. Ale ktorá metóda je tá pravá – farbenie či tónovanie? Prinášame vám dôležité fakty, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní. Aké sú medzi týmito typmi farieb rozdiely, aké majú výhody a čo od ich aplikácie môžete očakávať?

Už ste si vybrali nový odtieň vlasov, ale nie ste si isté, akú metódu farbenia zvoliť? Vo všeobecnosti máte dve možnosti: Permanentnú farbu alebo tónovanie. Ktorému produktu  dáte nakoniec zelenú, to záleží na rôznych faktoroch. Pomôžeme vám, aby ste pre svoj nový look zvolili najvhodnejšie riešenie:

Farbenie verzus tónovanie: Otázka času

Hľadáte niečo trvalého alebo máte chuť len na trochu osvieženia? Cesta k novému odtieňu vlasov totiž závisí v prvom rade na tom, ako dlho budete chcieť túto farbu nosiť. Ak poznáte odpoveď na otázku, ste o krok bližšie k správnemu rozhodnutiu. Základný rozdiel medzi farbením a tónovaním je totiž to, ako dlho vám nová farba vlasov vydrží. Farbenie je permanentné, zatiaľ čo tónovaním zmeníte farbu vlasov len na istý čas.

Farbenie verzus tónovanie: Ako fungujú

Rozdiel v trvácnosti sa odvíja od toho, ako ktorý produkt funguje. Pri farbení sa pigmenty transportujú priamo do kutikúl, teda do vnútra vlasu. Alkalické látky ako amoniak otvárajú vlasové vlákno a uvoľňujú miesto pre nové pigmenty. Nová farba sa v ňom pevne usadí a nevymýva sa. Miesto toho farba pomaly odrastá a objavujú sa korienky v pôvodnom odtieni. Pravidelné dofarbovanie vám zaručí upravený vzhľad a dokonalý look.
Pri tónovaní nie je pravidelné obnovovanie farby dôležité, pretože pigmenty po čase strácajú svoju intenzitu a miznú. Je to preto, že tónovanie zasahuje iba vonkajšiu časť vlasového vlákna. Zhruba po šiestich až ôsmych umytiach sa nová farba opäť vytratí.
Možno ste už v drogérii objavili aj ďalší produkt – semipermanentnú farbu. Ide o produkt, ktorého efekt je niekde uprostred. Funguje ako farba, pretože pigmenty zasahujú aj do vnútra vlasu, no po čase sa vymyjú podobne ako pri tónovaní. Prirodzená farba vlasov sa objaví asi po 28 umytiach.

Farbenie verzus tónovanie: Ktoré zvoliť?

Ako tieto produkty fungujú? Zhrnuli sme pre vás výhody oboch koloristických metód:

Výhody farbenia vlasov:

- Vaše nové „ja“: Farba vám poskytne permanentný výsledok, pripravte sa teda na výraznú a dlhotrvajúcu zmenu. Ideálne riešenie, pokiaľ ste pevne rozhodnuté!

- Zbaví vás šedivých vlasov: Farba dokáže zakryť až sto percent šedivých vlasov. Skutočný omladzovací prostriedok!

- Rozjasní vás: Z hnedej na blond? Žiaden problém! Farba dokáže zosvetliť aj tmavé vlasy, pretože zosvetľujúce produkty obsahujú peroxid vodíka, ktorý odstraňuje prirodzené tmavé pigmenty z vlasových vlákien. Vďaka tomu vám blond odtieň oveľa lepšie „chytí“.


Výhody tónovania vlasov:

- Ideálne, ak túžite experimentovať: Pretože tento produkt zostáva vo vlasoch len určitý čas, môžete testovať nové odtiene bez toho, aby ste riskovali.   

- Jemné k vlasom: Pigmenty sa usadia len na povrchu vlasu a kutikuly sa zbytočne neotvárajú. Novú farbu získate šetrným spôsobom!

- Harmónia: Nová odtieň sa vymyje rovnomerne, vo vlasoch nebudú viditeľné farebné prechody a vyrastajúce korienky nebudú pútať pozornosť.

- Extra lesk: Môžete si ponechať vašu pôvodnú farbu a vďaka tónovaniu ju príjemne rozjasniť. Výsledkom bude úchvatný lesk.

Ako vidíte, obe metódy farbenia majú svoje výhody. Či sa nakoniec rozhodnete pre permanentnú farbu alebo tónovanie záleží na tom, čo od novej farby očakávate a aký výsledok chcete dosiahnuť. 

Súvisiace články
 • Letná blond: Zdravé vlasy pobozkané slnkom

  Blond farba vlasov

  Letná blond: Zdravé vlasy pobozkané slnkom
  ...

  Trblietavá blond je esenciou leta. Aby takou aj zostala, mali by ste chrániť vlasy pred UV žiarením. Prinášame tie najlepšie letné tipy pre blondínky.

  ...
 • Farebné pruhy

  Exotické farby na vlasy

  Farebné pruhy
  ...

  Kombinácie výrazných farieb už nie sú vyhradené len pre látky a odevy. Teraz zvýrazňujú štýlové ženy žiarivými farbami svoje účesy

  ...
 • Návrat trendu: platinová blond je teraz trendy viac ako kedykoľvek predtým

  Plavá farba na vlasy

  Návrat trendu: platinová blond je teraz trendy viac ako kedykoľvek predtým
  ...

  Plavá, plavejšia, platinová. Tento najsvetlejší blond tón je medzi farbami na vlasy dobre známy. Platinová blond sa nosí už od 90. rokov, ale až teraz si ju ľudia prestali spájať s bábikou Barbie. Čítajte ďalej a dozviete sa všetko, čo potrebujete vedieť o tejto trendy farbe.

  ...
 • Prirodzený jas: Domáce recepty na zosvetlenie vlasov

  Zosvetľovanie

  Prirodzený jas: Domáce recepty na zosvetlenie vlasov
  ...

  Nechajte zasvietiť svetlo vo svojich vlasoch! Vyskúšajte staré známe triky vhodné nielen pre blondínky.

  ...
 • Nepravidelne nafarbené vlasy

  Zosvetľovanie

  Nepravidelne nafarbené vlasy
  ...

  Nafarbili ste si vlasy a zistili ste, že farba ostala pri korienkoch svetlejšia, zatiaľ čo vaše končeky oplývajú tmavším odtieňom? Máte pocit, že vlasy pôsobia na vás rôznofarebne?

  ...
 • Jednoduché a rýchle dofarbovanie vlasov

  Farbenie vlasov

  Jednoduché a rýchle dofarbovanie vlasov
  ...

  Vďaka našim tipom si vlasy jednoducho dofarbíte a vrátite im sýtu farbu aj nádlherný lesk.

  ...
 • Psychológia farieb: Čo o vás prezrádza odtieň vlasov?

  Farbenie vlasov

  Psychológia farieb: Čo o vás prezrádza odtieň vlasov?
  ...

  Blond, hnedá, čierna alebo červená – povedzte nám, akú farbu nosíte a my vám povieme, kto ste.

  ...
 • Odvážny a cool: Modrý melír

  Trend pastelových farieb na vlasy

  Odvážny a cool: Modrý melír
  ...

  Nádherné tóny, odtiene a nuansy modrej farby už dávno predstavujú najobľúbenejšiu časť farebného spektra.

  ...
 • Výnimočne jemná: pastelová farba vlasov

  Trend pastelových farieb na vlasy

  Výnimočne jemná: pastelová farba vlasov
  ...

  Pastelové odtiene už nie sú len výsadou kvetov či jarných šiat. Najnovšie sa stali vyhľadávanou voľbou aj pri farbení vlasov.

  ...
 • Luxusný trend: Ružové zlato vo vlasoch

  Účesy a trendy vo farbení

  Luxusný trend: Ružové zlato vo vlasoch
  ...

  Už nezdobí len šperky, náhrdelníky či prstene. Vďaka trendsetterom sa z neho stal luxusný trend, s ktorým vygradujete krásu vašich vlasov na maximum.

  ...
 • Oranžové vlasy: Vyhnite sa chybám pri farbení!

  Účesy a trendy vo farbení

  Oranžové vlasy: Vyhnite sa chybám pri farbení!
  ...

  Domáce farbenie alebo oživenie farby nemusí vždy dopadnúť stopercentne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak sa chcete tomuto neželanému efektu vyhnúť?

  ...
 • Trendy „ecaille“ look: Slnečné lúče alebo ťahy štetca?

  Účesy a trendy vo farbení

  Trendy „ecaille“ look: Slnečné lúče alebo ťahy štetca?
  ...

  Hitom tohto leta je nový trend: mäkké farebné prechody a jemný kontrast. Vysvetlíme vám, čo revolučné prináša a akou technikou farbenia ho dosiahnete.

  ...