shag-swag-layered-cut
Styling | Dlhé vlasy

Swag je späť! Stupňovitý look pre dlhé vlasy

V novom roku sa máme na čo tešiť – rúti sa na nás „swag“! Nová variácia legendárneho swagu zahŕňa hustú ofinu a pružné vlny. Tento cool účes je v súčasnosti medzi hviezdami skutočným hitom a udomácnil sa aj na pouličnej scéne. Pravda je, že postupný strih vyzerá skvele na každom a nevyžaduje takmer žiadny styling.

Zabudnite na „lob“, „wob“ aj na účes po plecia: vyskúšajte „swag“! A čo to vlastne  je? Nejde o slangový výraz mladých z roku 2011, ale o účes pre rok 2016, ktorý musíte mať!

Čo je „swag“?

Je to akási obmena klasického shagu (výrazne odstupňovaný strih s ofinou a kratšími vrchnými vlasmi), no tento cool účes má svoje vlastné pravidlá. Objemnejší, kučeravý a veľmi ležérny: Trendy strih na rok 2016 vie, čo je to štýl. Aj v tomto prípade sú charakteristickým znakom postupne zostrihané vlasy. Ďalší prvok: dlhá ofina a mäkké vlny. Strih „shag-swag“ funguje s dlhými aj krátkymi vlasmi, no absolútne neprehliadnuteľný bude, ak vaše pramene siahajú nižšie než po ramená (ako sme to videli na Lindsey Wixson).  

Komu pristane „swag“?

© Getty Images

Michelle Williams sa rozlúčila so svojím svetoznámym krátkym pixie a teraz nosí swag.

Vážne, každý môže nosiť swag! Stačí prispôsobiť dĺžku ofiny proporciám vašej tváre – to je recept na jedinečný „wow“ look! Dokonca aj okrúhle tváre (ako Michelle Williams), ktorým bohatá ofina swagu zvyčajne príliš nepristane. Jednoducho si ofinu upravte diagonálne do strany, alebo ju rozdeľte v strede ako oponu a nechajte ubiehať doľava a doprava (ako na fotke). Aj v prípade jemnejších, redších vlasov by ste mali radšej zvoliť strih ofiny prehodenej smerom do strany, tak vám totiž nevezme príliš veľa objemu zo zvyšku vlasov.  

Ako funguje „swag“?

© Getty Images

Dakota Johnson nosí jemnú verziu swagu s polodlhými vlasmi.

Kľúčom k úspechu účesu „swag“ je strih! Pri takomto postupnom strihu sa odstupňovanie pramienkov robí nožom alebo prestrihávacími nožničkami so zúbkovanou hranou. Najlepší výsledok dosiahnete, ak budú vlasy strihané v suchom stave. Je to dôležité hlavne pre odhad a tvarovanie toho, akým spôsobom budú vlasy v účese padať a tiež pre stanovenie dĺžky ofiny.

Povedzte posledné zbohom tupým strihom, rovným a čistým líniám – swag totiž žije na úplne inej, pružnej a roztopašnej vlne. Výraznejšie oddelenie jednotlivých stupňov nie je treba, nechajte ich mäkko splývať jeden do druhého. Ofina by určite mala byť bohatšia a mala by sa postupne zvažovať do strán.  

Ten pravý styling účesu „swag“

© Getty Images

Freja Beha Erichsen nosí dlhú, kučeravú verziu swagu.

Áno, toto je presne taký jednoduchý účes ako aj vyzerá. Vstaňte, trochu ho našuchorte a ste pripravené vyraziť! Presne to robí swag neodolateľným. Postupne zostrihaný zvlnený strih s ofinou nám umožňuje cítiť sa slobodné a nezávislé – ďaleko od akýchkoľvek stylingových pravidiel. Stačí vyskočiť z postele a okamžite vyzeráte skvele!

Ak však máte čas a chuť na trochu zložitejšiu úpravu, swag je pripravený. Môžete vyskúšať napr. divoký rockerský štýl à la Freja Beha Erichsen.

Ako na to: Do uterákom vysušených vlasov aplikujte trochu spreju s obsahom soli a vyfúkajte si vlasy v predklone. Vzduch z fénu by však nemal byť príliš horúci, vlažnejší dodá vašim vlasom príjemnú štruktúru. Obzvlášť dobrý tvar a objem dosiahnete tak, že si vlasy ešte dotvarujete prstami. Pozor, nezabúdajte na ofinu!

V prípade, že jemné vlny nie sú na vás dosť divoké, siahnite po kulme. Na záver si ale kučery rozčešte, aby ste získali požadovaný objem.