Vlasový slovníček: Dôležité fakty o vlasoch

Z čoho sú zložené vlasy? Prečo majú niektorí ľudia lupiny? Ako dlho si môžete nechať rásť vlasy bez strihania? Pozrite si náš slovníček zaujímavostí a užitočných informácií o vlasoch.

Farba vlasov

Pigmenty ukryté vo vlasovej cibuľke dodávajú našim vlasom ich prirodzenú farbu. Sú produkované špeciálnymi pigmentovými bunkami a odtiaľ pigmenty putujú prostredníctvom tenkých kanálov do keratínocytov, čím doslova zaplavujú celé vlasy farbou. Všeobecne platí, že tmavovlasí ľudia majú vyššiu koncentráciu pigmentu vo svojich vlasoch v porovnaní s blond vlasmi.

Vrstva kutikúl

Vrstva kutikúl formuje aj najvzdialenejšie časti vlasu. Skladá sa z jednej vrstvy pokožky, ktorá sa prekrýva s vrstvou keratínocytov. Stav tejto vonkajšej vrstvy indikuje zdravotný stav vlasov. V ideálnom prípade sú ploché vrstvy keratínocytov obložené plynule okolo kôry vlasu a chránia vnútro vlasového vačku proti škodlivým vplyvom zvonku. Intaktná vrstva kutikúl okolo vlasu vytvára hladkú, svetlo odrážajúcu štruktúru. Aj preto krásny lesk indikuje zdravé vlasy.

Pre porovnanie, kutikulová vrstva namáhaných vlasov (vzhľadom k zosvetľovaniu, trvalej a častému fénovaniu vlasov) je neusporiadaná a hrubá. Na základe týchto podmienok môžu škodlivé látky ľahko preniknúť k jadru vlasu. V dôsledku toho pôsobí pokožka i samotné vlasy ako krehké, matné a nepoddajné. Intenzívne vlasové kúry a oplachové kondicionéry obnovujú hladkú štruktúru vrstvy kutikúl.

Vlasový cyklus

Jednotlivé vlasy počas svojho rastu prejdú niekoľkými etapami vývoja. Väčšina vlasov (asi 8 z 10 vlasov) sú vo fáze rastu (anagénna fáza). V tejto fáze sa vytvorí nový vlasový korienok a vlas môže rásť. Fáza trvá približne dva až sedem rokov.  Nasleduje dva až tri týždne dlhá prechodná fáza (katagénna fáza).V tejto fáze sa bunková produkcia vo vlasovom vačku dočasne zastaví a vlas následne vypadáva. Približne jedno percento vlasových vačkov sú v tejto prechodnej (katagénnej) fáze. V nasledujúcej fáze odpočinku (telogénna fáza) sa vlasové vačky regenerujú, bunky sa opäť začínajú deliť a začínajú sa tak formovať nové vlasy. Približne 10 až 20 % vlasov je v tejto fáze, ktorá trvá dva až štyri mesiace.

Lupiny

Lupiny sa objavujú vo chvíli, keď sa pokožka hlavy zbavuje odumretých kožných buniek predčasne a v nadmernom množstve. To sa môže stať, či už je pokožka mastná, alebo suchá. Rôzne faktory môžu zapríčiniť vznik lupín, ako napr. stres, nesprávna výživa, hormonálne zmeny tak ako aj suchý teplý vzduch, časté fénovanie vlasov, alebo agresívny šampón. Nápomocné sú šampóny proti lupinám s aktívnymi zložkami ako Octopirox ale zinok pyrithionu.

Vlasový vačok

Vlasový vačok je umiestnený šikmo do vlasovej pokožky, v ktorej je ukotvený každý vlas jednotlivo. Vlasový korienok formuje tento vačok. Mazové žľazy končia vo vrchnej časti vlasového vačku. Dodávajú pokožke i vlasom potrebný maz.

Šedivé vlasy

Šedivé vlasy v skutočnosti nie sú šedivé, ale mix bezfarebných a pigmentových vlasov. Táto kombinácia sa javí ako šedivá. Vlasy sa zmenia na biele vo chvíli, kedy pigmentové bunky znížia tvorbu melanínu. U niektorých ľudí začína tento proces veľmi skoro a u niektorých zase o dosť neskôr, než u ostatných. Genetické faktory určujú, kedy sa objaví prvý šedivý vlas.

Rast

Vlas narastie o 0.3 až 0.45 mm za deň alebo o 1 až 1.2 cm za mesiac. Je prakticky nemožné ovplyvniť rast vlasu zvonku. Maximálna dĺžka vlasov sa pohybuje
od 40 do 80 cm.

Vlasový slovníček: Šedivé vlasy
S pomocou použitia správnych prostriedkov pre starostlivosť o vlasy môžu vyzerať aj šedivé vlasy okúzľujúco.

Keratin

Hlavná zložka vlasov (a nechtov) je keratín - veľmi elastický proteín.

Vlasový slovníček: Keratin
Keratín dodáva štruktúru vlasom i nechtom.

Životnosť vlasu

V priemere zostávajú vlasy vo vlasovej pokožke 6 až 8 rokov. Individuálna životnosť vlasov závisí na genetických predispozíciách. V prípade poruchy vypadávania vlasov môže byť životnosť vlasu znížená až na 3 alebo
4 roky.

Padanie vlasov

Strata 30 až 100 vlasov za deň je normálna. Niekoľko faktorov môže mať za následok stratu viac než maximum 100 vlasov za deň. V 95 % prípadov či u mužov alebo žien stojí za stratou vlasov genetický faktor. Vzhľadom k nadprodukcii mužských hormónov (androgény), sa prekrvenie vlasových vačkov zníži a vlasy prestávajú byť pevne „zakotvené“ v pokožke hlavy.

Melanín

Pigment kože melanín sa tiež objavuje v keratínových vláknach vlasov. Množstvo melanínu určuje, ako svetlý alebo tmavý vlasy bude. S pribúdajúcim vekom sa produkcia melanínu znižuje a vlasy šedivejú, alebo získavajú až bielu farbu. Existujú dva typy melanínu, väčšie hnedasto čierne eumelanínové pigmenty a výrazne menšie červenkasto žlté pheomelanínové pigmenty. Všetky existujúce farby vlasov sú zložené z týchto dvoch typov pigmentov.

Kvalita vlasov

Náš genetický fond rozhodne, či budeme mať silné, alebo tenké vlasy. Európania považujú vlas s priemerom od 0.04 to 0.06 mm za tenký, vlas s priemerom 0.06 a 0.08 mm ako normálny a v priemerom medzi 0.08 a 0.1 mm ako silný. Pre porovnanie, vlasy Aziatov sú omnoho silnejšie. Priemerná hrúbka vlasu Aziata je od 0.08 do 0.12 mm. Vlasy Európskej populácie majú trochu elipsovitý tvar, zatiaľ čo vlasy Aziatov sú okrúhle a omnoho elastickejšie. (1mm je ekvivalentý k 0.039’’, t.j. okolo 4 stotín palca.)

Pokožka hlavy

Pokožka hlavy je podobná pokožke celého tela, a je teda rovnako citlivá. Aj napriek vlasom vás môže pokožka nepríjemne páliť. Zima, teplo a iné príčiny môžu vašu pokožku vysušovať a zapríčiniť tak nepríjemné svrbenie a/alebo lupiny. Z rôznych príčin môžu mazové žľazy v pokožke hlavy produkovať väčšie množstvo mazu, čo vedie k mastnej pokožky hlavy.

Maz

Mazové žľazy existujú takmer všade v koži, taktiež aj v pokožke hlavy. Tieto žľazy produkujú tuk, ktorý chráni pokožku a vlasy pred vysúšaním. Produkcia mazu môže byť ovplyvnená a byť v neporiadku na základe genetickej predispozície, stresu alebo hormonálnych zmien. Výsledkom môže byť mastná pokožka a mastné vlasy alebo veľmi suchá pokožka hlavy. Každý z tých prípadov vedie k nepríjemným problémom s pokožkou hlavy spojených so svrbením, sčervenaním, alebo s lupinami.

Rozštiepené končeky

Dlhé vlasy často trpia na rozštiepené končeky. Vo väčšine prípadov je to spôsobené mechanickým zaťažovaním vlasov ako je česanie, používanie kefy na vlasy alebo inou úpravou vlasov. Časté farbenie, zosvetľovanie, trvalá alebo používanie vyhrievaných stylingových nástrojov môže tiež viesť k rozštiepeným končekom. Vlasové kúry v spreji proti rozštiepeným končekom môžu tiež viesť k obaleniu takto poškodených končekov pomocou veľmi jemného silikónového filmu, čo pomáha k zlepšeniu výzoru vlasov aspoň na chvíľu. Na druhej strane, ostrihanie vlasov je najefektívnejším riešením.

Pevnosť

Jeden vlas je schopný udržať až 100 g váhy bez zlomenia. To vytvára kombináciu únosnosti všetkých vlasov na hlave, čo vychádza v priemere na 10 ton.

Vlasový slovníček: Rozštiepené končeky
Len pár nožníc môže napraviť závažné prípady rozštiepených končekov.

Štruktúra – Z čoho je zložený vlas

Vlasy sa skladajú z približne 80 % keratínu (proteín), 10 až 15 % tvorí voda a zvyšných 5 až 10 % sú pigmenty, minerály a lipidy. Kutikulová vrstva formuje vonkajšiu vrstvu každého vlasu. Kutikulová vrstva obklopuje vnútornú časť vlasu nazývanú aj vlasová kôra. Kôra obsahuje okolo 80 % vlasovej masy. Farbenie, zosvetľovanie alebo trvalá sa odohráva vo vnútri vlasovej kôry.

Objem

Koľko priemerne vlasov človek má závisí na farbe vlasov.  S 150,000 vlasmi vyhrávajú ľudia s blond vlasmi. Čiernovlasí sú hneď za nami s počtom okolo 110,000 vlasov, nasledovaní v tesnom závese brunetmi a brunetkami s 100,000 vlasmi a červenovlasými s 80,000 vlasmi.

Súvisiace články
 • Starostlivosť o dlhé vlasy

  Dlhé vlasy

  Starostlivosť o dlhé vlasy
  ...

  Vlasy po ramená rástli aspoň tri roky a prežili minimálne 300 umytí. Správna starostlivosť je preto nutnosťou. Máme deväť skvelých tipov pre vaše dlhé vlasy

  ...
 • Kedy používať produkty s obsahom silikónov

  Tipy a triky

  Kedy používať produkty s obsahom silikónov
  ...

  Či sú pre vás produkty s obsahom silikónov to pravé, záleží na type vašich vlasov a na tom, aké by ste ich chceli mať.

  ...
 • Vlasy a šport: Tipy na praktický a štýlový styling

  Tipy a triky

  Vlasy a šport: Tipy na praktický a štýlový styling
  ...

  Tie z vás, ktoré milujú zábavu, štýl a rýchly pohyb, sa určite rady inšpirujú praktickými a trendy účesmi slávnych športovkýň.

  ...
 • Ležérny vrkoč Kristen Stewart

  Zapletané účesy

  Ležérny vrkoč Kristen Stewart
  ...

  Nedbalý pôvab účesu s rybím vrkočom Kristen Stewart je ako stvorený na upútanie pozornosti. Zistite, ako si ho jednoducho vytvoriť!

  ...
 • Zapletaný styling: Ako si vytvoriť holandské vrkoče

  Zapletané účesy

  Zapletaný styling: Ako si vytvoriť holandské vrkoče
  ...

  Holandské vrkoče majú predpoklady stať sa stylingovým hitom. Vysvetlíme vám všetko, čo o holandských vrkočoch a ich úprave potrebujete vedieť.

  ...
 • Midi look: Skvelé účesy pre polodlhé vlasy

  Stredne dlhé vlasy

  Midi look: Skvelé účesy pre polodlhé vlasy
  ...

  Módna elita miluje polodlhé vlasy! Zaostrili sme na tento všestranný strih a vybrali sme pre vás najkrajšie účesy, ktoré hravo zvládnete aj samy.

  ...
 • Účesy pre stredne dlhé vlasy

  Stredne dlhé vlasy

  Účesy pre stredne dlhé vlasy
  ...

  Pozrite si sedem spôsobov, ako nosiť stredne dlhé vlasy, či už postupne zostrihané, s plážovými vlnami, uhladené, plné objemu alebo šikmou ofinou.

  ...
 • Okamžite krásna: 5 extra rýchlych účesov pre polodlhé vlasy

  Stredne dlhé vlasy

  Okamžite krásna: 5 extra rýchlych účesov pre polodlhé vlasy
  ...

  Vďaka našim rýchlym účesom začnete deň oddýchnuté a pred zrkadlom strávite len zlomok času. Vyskúšajte cool styling za menej ako päť minút!

  ...
 • Účesy pre mužov: Najlepšie looky a stylingové tipy

  Muži

  Účesy pre mužov: Najlepšie looky a stylingové tipy
  ...

  Prezradíme vám všetko o výbere najvhodnejšieho účesu, objasníme význam farby a ponúkneme niekoľko riešení pre problémy s vlasmi.

  ...
 • Trendy mužské účesy s cestičkou nabok

  Muži

  Trendy mužské účesy s cestičkou nabok
  ...

  Nový trend v mužských účesoch je cestička nabok. David Beckham, Justin Bieber a ďalšie hviezdy ukazujú variácie tohto trendy účesu.

  ...
 • Pánske účesy 2016: Štýl ulice a prirodzená príťažlivosť

  Muži

  Pánske účesy 2016: Štýl ulice a prirodzená príťažlivosť
  ...

  Ostro sledované účesy: Dlhé aj krátke vlasy, nagélovaný chic look ale aj absolútna ležérnosť. Čo nosia na hlavách trendsetteri, ktorí vládnu štýlu ulice?

  ...
 • Trendy pánske účesy

  Muži

  Trendy pánske účesy
  ...

  Dámy nebojte sa, nebudeme vám hodiny blokovať kúpeľnu, len aby sme vyzerali dokonale. Zistili sme pre vás, aké účesy nosia celebrity i modeli a ako ich budete môcť dopriať svojim vlasom každý deň.

  ...