Styling | Ofina

Profesionálne tipy pre strih a úpravu ofiny

Zastrihnúť, zafarbiť, nechať odrásť – nech už so svojou ofinou plánujete akýkoľvek look, návšteva u kaderníka nemusí byť podmienkou. Poradíme vám, ako si ofinu upravíte celkom samy, po svojom a s profesionálnym výsledkom! Prinášame tiež prehľad najnovších trendov – od kontrastných kombinácií až po styling.

Len málo účesov je takých populárnych ako tie s ofinou. Hoci ide skôr o detail, výrazne ovplyvní váš look. Dokonca dokáže úplne premeniť celkový vzhľad. Ofiny vo všeobecnosti pristanú takmer každému. Úzke tváre s ňou pôsobia harmonickejšie a skvele vám pomôže zamaskovať vysoké čelo. Dokonca ani kučeravé vlasy nemusia byť prekážkou - ak ich trošku uhladíte, budú si s ofinou skvele rozumieť. Nech je to ako chce, žiadna z nich nie je rovnaká! Rozdielne strihy, dĺžky a farebné kombinácie vytvárajú nespočetné množstvo účesov. Najlepšie je, že ich všetky zvládnete samy! Strih, styling, farbenie? Žiaden problém! Spoľahnite sa na nás – odhalíme vám najlepšie tipy profesionálov, aby ste si dokázali ofinu upraviť presne podľa svojich predstáv.

Ešte predtým než vezmete do rúk nožničky, hrebeň a kefu, mali by ste mať jasno o výslednom looku. Ponúkame vám niekoľko možností – s dávkou elegancie ale aj extravagantnosti: 

Mnohotvárne ofiny: Trendy pre rok 2016

Už ste si vybrali váš obľúbený variant? Skvelé, tak poďme na to! Pomôžu vám tieto profesionálne tipy a triky:

Ak nemáte stopercentnú istotu, základný strih by ste mali prenechať kaderníkovi. Populárne prehodená, strapatá aj predĺžená ofina nevyžadujú presný strih. Zvládnete to aj samy: stačí vám pevná ruka, intuícia, správne nástroje a pár trikov (pozrite nižšie).

Ako si ostrihať ofinu

Keď ofina odrastie, môžete si ju zastrihnúť. Týchto 10 tipov garantuje, že všetko pôjde ako po masle:

 • Aby ste na požadovanú dĺžku dobre videli, mali by ste ofinu ju zastrihávať vždy za sucha. Vlhké vlasy sú vždy o niečo dlhšie a keď uschnú, trocha vyskočia hore. Vyhnete sa tomu, aby ste ofinu príliš skrátili.
 • Nožničky pre domácnosť alebo na papier sú úplne nevhodné, pretože pri strihaní vlasy posúvajú pred sebou. Hoci nepotrebujete rovnaký druh ako používajú profesionáli, mali by to byť nožnice určené na vlasy.
 • Postavte sa pred zrkadlo s dobrým osvetlením.

 • Pred tým než začnete strihať, si vlasy po stranách zopnite sponami. Len tak budete mať dobrý prehľad odkiaľ a kam siaha. Pekné proporcie dosiahnete vtedy, ak jej kraje budú jemne lemovať vašu tvár.
 • Najskôr si ofinu prečešte a jemne dotvarujte prstami, aby prirodzene padala. Potom uchopte vlasy medzi ukazovákom a prostredníkom a počas strihania ich jemne nadvihujte.
 • Začnite strihať. Nedržte nožnice rovno, ale smerom zdola v ostrom uhle tak, aby boli vlasy zostrihané postupne (ale len s rozdielom niekoľkých milimetrov).
 • Nestrihajte si ofinu príliš hlboko do strán, len o niečo ďalej než máte kútiky očí. Proporcie by mali byť vyvážené, aby napr. okrúhla tvár nevyzerala ešte oblejšie.
 • Na začiatku je dobrým vodítkom pre dĺžku novej ofiny spodná hrana obočia. Pomôže vám, aby váš prvý pokus o nový účes dopadol úspešne.
 • Strihanie koncov je otázka precíznosti: Najlepšie je, ak zamýšľaný tvar budete vytvárať postupne a vždy si v zrkadle skontrolujete, či vám aktuálna dĺžka vyhovuje, alebo máte odvahu strihať vyššie.
 • Pravidelné úpravy: Je výhodné zastrihávať ofinu do požadovanej dĺžky vždy po niekoľkých dňoch. Ak budete čakať niekoľko týždňov, budete musieť odstrihnúť viac, a to je obyčajne o niečo ťažšie.

Ako si zafarbiť ofinu

 • Ak chcete vo vlasoch nad čelom vytvoriť farebné akcenty, najdôležitejšie je správne ich oddeliť. Podľa toho či plánujete zafarbiť spodné pramene vlasov, vlasy nad čelom alebo len pár pramienkom, zvyšok vlasov by ste si mali starostlivo vypnúť preč (napr. do strán). 
 • Čelo si chráňte alobalom, ktorý umiestnite pod ofinu. Až potom začnite česať.
 • Výbornou voľbou je farba, ktorej balenie obsahuje štetec na akcenty. So špeciálnym aplikátorom bude pre vás nanášanie farby jednoduchšie.

Odrastanie ofiny

Túžite po dlhšej ofine? Postupujte podľa týchto troch krokov:

 • Krok 1: Ak sa ofina ešte nedá prečesať do strán, môžete jej pomôcť doplnkami, ako sú dekoratívne spony alebo čelenky. Aj ony vám pomôžu dosiahnuť sofistikovaný účes. 
 • Krok 2: Keď ofina dosiahne úroveň očí, je čas na cestičku. Môžete začať napr. blízko stredu čela alebo o niečo viac na strane. Extra tip: Po umytí votrite do vlasov tužidlo a cestičku vytvarujte, keď sú vlasy ešte vlhké. Ak si ofinu vyfúkate nabok, nebude vám tak rýchlo padať do čela.
 • Krok 3: Keď sa končeky ofiny blížia k vrcholku nosa, je čas na zastrihnutie. Rozdeľte si ju v strede na dve časti, každú časť upravujte od stredu smerom von a jemne do postupna (čím ďalej, tým dlhšie). Ofinu tak harmonicky prepojíte s účesom.