Styling | Leto

UV ochrana: Nechajte svietiť slnko na vaše vlasy!

Samozrejme, všetci vedia, že naša pokožka si vyžaduje ochranu pre UV žiarením tak ako si leto žiada pláže a zábavu. Avšak často zabúdame na ochranu vlasov. Aj vlasy potrebujú byť chránené pred UV žiarením a TLC rovnako ako pokožka, a to najmä keď sú vystavené intenzívnemu slnečnému žiareniu. Čítajte ďalej a doprajte si toto leto vlasy svojich snov.

Ochrana pred slnkom pre vaše vlasy

Vyhrievanie sa na slniečku: Veľké klobúky vaše vlasy perfektne ochránia

Aj keď sa vaše vlasy nespália (ako vaša pokožka), v lete sú namáhané a poškodzované slnkom, vetrom, slanou vodou alebo chlórovanou vodou v bazénoch. Vystavenie vlasov týmto nepriaznivým účinkom nepoškodzuje iba samotné vlasy, ale i vašu pokožku hlavy. Výsledkom sú suché, tvrdé vlasy so sklonom k lámavosti pôsobiace ako slama. Zároveň vo vašich vlasov blednú farebné pigmenty. Našťastie nie je tomu vždy tak. Stačí, ak použijete našu stratégiu starostlivosti o vlasy spolu s prostriedkami na ochranu vlasov pred UV žiarením. Vaše vlasy budú skutočne žiariť.

Trendy ochrana - klobúky

Ideálne by ste vlasy nemali vystavovať intenzívnemu UV žiareniu. To sa týka najmú poludňajších hodín medzi 11.00 až 15.00. Slnečné klobúky, slnečné baretky, čiapky a šatky poskytujú skvelú ochanu proti UV žiareniu. Ak vám však rôzne druhy klobúkov či šiltoviek nie sú pochuti, môžete použiť lak na vlasy s ochranou proti UV žiareniu. Tak ako klobúky i lak na vlasy chráni proti UVA a UVB lúčmi, zachováva vlhkosť vo vašich vlasoch a chráni pred ich blednutím. Najlepšie je použiť lak na vlasy s ochranou proti UV žiareniu ešte pred odchdom z domu, ako ho naniesť až na pláži, v parku či tenisovom kurte.

Potápanie a plávanie bez nepríjemných prekvapení

Morská voda či voda z bazéna môža dať vašim vlasom zabrať. Po kúpaní v oceáne ostanú vo vašich vlasoch kryštáliky soli, ktoré vlasy poškodzujú. Kryštály pôsobia ako malé horúce sklíčka, ktoré ešte viac priťahujú slnečné lúče. Preto by ste mali po kúpaní v mori, kedykoľvek to bude možné opláchnuť svoje vlasy pod sprchou obyčajnou vodou. V prípade núdze postačí aj pitná neperlivá voda z fľaše. Aj voda z bazéna môže vaše vlasy poškodiť. Dezinfekčné prostriedky ako chlór či meď môžu vaše blond či sivé vlasy zmeniť na vlasy zelené. Ako to vyriešiť: rozpustite 3 tabletky Aspirínu v jednom litri vody a do tohto roztoku namáčajte svoje vlasy v priebehu jednej hodiny. Potom ich dôkladne opláchnite pod tečúcou vodou. Zelený nádych vlasov môžete pokojne prekryť aj nanesením šampónovej farby. Pre tento účel sa hodí červený alebo zlatý odtieň. 

Letná zábava bez vyblednutých vlasov

Slnko spôsobuje blednutie farby či už prirodzených alebo farbených vlasov. Farebné pigmenty vo vašich vlasoch môžete chrániť pomocou prostriedkov na ochranu farbených vlasov, ktoré obsahujú ochranné UV filtre. Šampóny, oplachovacie kúry, masky a laky na vlasy sú ďalšou možnosťou ako chrániť vlasy pred nepriaznivými účinkami letného slnka. Ošetrujúce látky vracajú vašim vlaom lesk pomocou proteínov a vitamínov, zatiaľ čo antioxidanty a filtre chránia vlasové pigmenty proti vyblednutiu od slnka.

Starostlivosť o vlasy po opaľovaní

Po dlhom dni na slnku, či na pláži by ste mali poskytnúť vašim vlasom dokonalú no jemnú starostlivosť. Ideálnymi ochrannými prostriedkami, ktoré vaše vlasy jemne ošetrujú a zvlhčujú sú špeciálne šampóny a kondicionéry po opaľovaní. Obsahujú prírodné oleje pre ešte pružnejšie a lesklejšie vlasy. V prípade, že sú končeky vlasov dlhých vlasov poškodené, môžete použiť sprej na vlasy, ktorý ošetruje rozštiepené končeky. Vaše vlasy tak budú vyzerať zdravo a krásne. Dobrou voľbou je tiež podstrihnutie vlasov cca o 1 centimeter po dlhom slnení, aby ste tak zabránili rozstrapkaniu končekov vlasov a tiež dodali svojim vlasom potrebný lesk. 

 

Ochrana z prírody (ovocie a zelenina)

Počas letných mesiacov by mala vaša stravať obsahovať najmä dostatok vitamínov C a E rovnako ako beta-karotón. Antioxidanty neutralizujú voľné radikály, ktorých počet sa na priamom slnku len zväčšuje. V opačnom prípade vám môžu voľné radikály poškodiť alebo úplne zničiť vlasové bunky. Zvlášť bohaté na antioxidanty sú ovocie, rôzne bobule a zelenina, ako napr. marhule, jahody, hrozno, brokolica a špenát. 

UV ochrana pre vaše vlasy: Šesť účinných a rýchlych pravidiel

Objavte: Leto