Bandana-Rama: Účesy s použitím šatky

Getty Images

Štvorcové šatky na vlasy s typickým kašmírovým vzorom sú dnes známe ako bandany. Asi pred 200 rokmi bandany predstavovali štvorcový kus súkna, na ktorom boli vytkané obrazy panovníkov alebo dobových výjavov. V súčasnosti je po nich dopyt skôr ako po vlasovom doplnku. Ukážeme vám tri z mnohých štýlových účesov, na ktorých úpravu využijete práve trendovú bandanu.

Bandany určite nie sú iba dočasným módnym výstrelkom, ktorý čoskoro pominie. Nikdy totiž z módy nezmizli. Udržali sa najmä na krkoch cowboyov a stále sú využívané ako darčekový predmet napríklad v politických kampaniach. Vyhľadávajú ich rovnako muži aj ženy a mnohí ich nosia ako prejav svojho módneho postoja či príslušnosti k určitej skupine. Bandany sú najčastejšie uviazané okolo krku alebo okolo hlavy. Blogerka Leandra Merine (Man Repeller) ich tiež nosieva uviazané okolo zápästia. A topmodelka Alessandra Ambrosio a pop hviezda Rihanna fandia bandanam už celú večnosť. Bandany za stáročia svojej existencie prešli skutočne dlhú cestu.

Zaujímavé fakty o bandanach

Slovo bandana má pôvod v hindskom slove bāṅdhnū , čo znamená uviazané plátno. Štandardná veľkosť bandany je 60x60 cm. Kým pôvodné bandany zobrazovali významné osobnosti (jedna z prvých bandán niesla podobizeň veliteľa kontinentálnej armády Georga Washingtona na koni), dnešné bandany sú známe svojím kašmírovým vzorom, pričom tieto pestrofarebné štvorce ponúkajú nekonečné možnosti využitia. V minulosti väčšinou slúžili ako šatky na hlavy, čelenky či šatky na krk. Ľudia ich tiež zošívali do malých mešcov na prenášanie rôznych drobností. Preto bandany vlastne nikdy nevymizli. Bol po nich rovnaký dopyt v roku 1800 ako v roku 1990 a nie je tomu inak ani v súčasnosti. Pre niektorých sa stávajú zberateľskou vášňou a inšpirujú k mnohým rafinovaným spôsobom ich nosenia. Ak pochybujete o dostatočnej dávke kreativity na ich nosenie, stačí si vyhľadať rôzne postupy ich viazania na webe. Mnohé účesy fixujú bandany na mieste, iné zdobia ako doplnok. Teraz vám predstavíme tri úžasné vlasové stylingy s použitím bandany.

Ako skladať a viazať bandanu pre trendový účes

Štandardná verzia: Bandana použitá ako čelenka. Precízne poskladaná bandana je omotaná okolo hlavy a uviazaná vzadu. Tento účes je populárny medzi hippies, rockermi aj cyklistami. Bandanové čelenky perfektne pristanú k voľne rozpusteným vlasom aj výčesom. Náš obľúbený účes zdobí až 3 palce široká bandana uviazaná okolo dlhých vlnitých vlasov s cestičkou uprostred. TIP: Pre ozvláštnenie účesu môžete rohy poskladanej bandany nasmerovať do čela.

Vľavo: Modelka Candice Swanepoel, anjel Victoria’s Secret, predvádza klasický a zároveň štýlový spôsob, ako nosiť bandanu.

Účesy s použitím šatky
Candice Swanepoel

Klasická verzia: Zložená bandana býva iba o niečo širšia než 1 palec, ak je bandana použitá ako čelenka. Dnešné bandanové čelenky majú vytvárať dojem 50. a 60. rokov minulého storočia. Textúra aj farba bandán vytvárajú vo vlasoch výrazný a neprehliadnuteľný doplnok. Účesy s bandanovými čelenkami sú perfektnou voľbou na festivaly, dovolenky a športové aktivity. Kreatívne ženy si šatku uväzujú vpredu a rohy bandany viažu do mašle.

Bandanové umenie: Poskladaná bandana tiež môže byť vpletená do vlasov, aby vytvorila zaujímavý farebný efekt. Môžete použiť aj niekoľko šatiek vo vašich obľúbených farbách súčasne, aby ste vytvorili originálne farebné kombinácie. Zviažte ich spolu pred vpletením či zatočením do vlasov. Existuje skutočne nekonečné množstvo možností, ako môžete kombinovať a stajlovať bandany.

Vľavo: Modelka Brianna Falcon vplietla bandany do svojich klasických vrkočov.

Hair Bandana
Brianna Falcon
Súvisiace články
 • Starostlivosť o dlhé vlasy

  Dlhé vlasy

  Starostlivosť o dlhé vlasy
  ...

  Vlasy po ramená rástli aspoň tri roky a prežili minimálne 300 umytí. Správna starostlivosť je preto nutnosťou. Máme deväť skvelých tipov pre vaše dlhé vlasy

  ...
 • Kedy používať produkty s obsahom silikónov

  Tipy a triky

  Kedy používať produkty s obsahom silikónov
  ...

  Či sú pre vás produkty s obsahom silikónov to pravé, záleží na type vašich vlasov a na tom, aké by ste ich chceli mať.

  ...
 • Vlasy a šport: Tipy na praktický a štýlový styling

  Tipy a triky

  Vlasy a šport: Tipy na praktický a štýlový styling
  ...

  Tie z vás, ktoré milujú zábavu, štýl a rýchly pohyb, sa určite rady inšpirujú praktickými a trendy účesmi slávnych športovkýň.

  ...
 • Ležérny vrkoč Kristen Stewart

  Zapletané účesy

  Ležérny vrkoč Kristen Stewart
  ...

  Nedbalý pôvab účesu s rybím vrkočom Kristen Stewart je ako stvorený na upútanie pozornosti. Zistite, ako si ho jednoducho vytvoriť!

  ...
 • Zapletaný styling: Ako si vytvoriť holandské vrkoče

  Zapletané účesy

  Zapletaný styling: Ako si vytvoriť holandské vrkoče
  ...

  Holandské vrkoče majú predpoklady stať sa stylingovým hitom. Vysvetlíme vám všetko, čo o holandských vrkočoch a ich úprave potrebujete vedieť.

  ...
 • Midi look: Skvelé účesy pre polodlhé vlasy

  Stredne dlhé vlasy

  Midi look: Skvelé účesy pre polodlhé vlasy
  ...

  Módna elita miluje polodlhé vlasy! Zaostrili sme na tento všestranný strih a vybrali sme pre vás najkrajšie účesy, ktoré hravo zvládnete aj samy.

  ...
 • Účesy pre stredne dlhé vlasy

  Stredne dlhé vlasy

  Účesy pre stredne dlhé vlasy
  ...

  Pozrite si sedem spôsobov, ako nosiť stredne dlhé vlasy, či už postupne zostrihané, s plážovými vlnami, uhladené, plné objemu alebo šikmou ofinou.

  ...
 • Okamžite krásna: 5 extra rýchlych účesov pre polodlhé vlasy

  Stredne dlhé vlasy

  Okamžite krásna: 5 extra rýchlych účesov pre polodlhé vlasy
  ...

  Vďaka našim rýchlym účesom začnete deň oddýchnuté a pred zrkadlom strávite len zlomok času. Vyskúšajte cool styling za menej ako päť minút!

  ...
 • Účesy pre mužov: Najlepšie looky a stylingové tipy

  Muži

  Účesy pre mužov: Najlepšie looky a stylingové tipy
  ...

  Prezradíme vám všetko o výbere najvhodnejšieho účesu, objasníme význam farby a ponúkneme niekoľko riešení pre problémy s vlasmi.

  ...
 • Trendy mužské účesy s cestičkou nabok

  Muži

  Trendy mužské účesy s cestičkou nabok
  ...

  Nový trend v mužských účesoch je cestička nabok. David Beckham, Justin Bieber a ďalšie hviezdy ukazujú variácie tohto trendy účesu.

  ...
 • Pánske účesy 2016: Štýl ulice a prirodzená príťažlivosť

  Muži

  Pánske účesy 2016: Štýl ulice a prirodzená príťažlivosť
  ...

  Ostro sledované účesy: Dlhé aj krátke vlasy, nagélovaný chic look ale aj absolútna ležérnosť. Čo nosia na hlavách trendsetteri, ktorí vládnu štýlu ulice?

  ...
 • Trendy pánske účesy

  Muži

  Trendy pánske účesy
  ...

  Dámy nebojte sa, nebudeme vám hodiny blokovať kúpeľnu, len aby sme vyzerali dokonale. Zistili sme pre vás, aké účesy nosia celebrity i modeli a ako ich budete môcť dopriať svojim vlasom každý deň.

  ...