Pánske strihy dostratena

Ako získa klasický pánsky strih moderný šarm? Jednoducho, prestrihaním dostratena. Účesy, pri ktorých sa vlasy po stranách smerom dole postupne skracujú, prípadne oholia, sa stali hitom roka 2016. Prinášame vám top verzie tohto štýlu.

Účes s príbehom! Vlasy ostrihané nakrátko a na temene hlavy trocha dlhšie – tento look bol v 40. a 50. rokoch nesmierne populárny v americkej armáde. Účesy hrdinov boli uhladené, často s cestičkou a štýlovo upravené. Všetci ich milovali, ich popularita opadla až s príchodom Elvisa Presleyho a Beatles – potom sa na scéne objavila pätka a hríbik (mop-top), a vojenský strih bol vecou minulosti. No čoskoro sa aj on dočkal svojho comebacku. V zlatých časoch hip-hopu, v 80. a 90. rokoch, opäť prenikol do centra pozornosti a slávil úspechy ako prejav vznikajúcej subkultúry.    

Ako je to s ním dnes? V roku 2016 medzi mužmi opäť boduje. Čo sa zmenilo? Už nemusíte byť vojak ani hip-hoper, aby ste ho mohli nosiť. Zo štýlu dostratena sa totiž stalo poznávacie znamenie skutočného džentlmena. Vkusne doplní akýkoľvek look. Stačí, ak vám ho kaderník tzv. „ušije na mieru“ – vtedy môže pôsobiť klasicky, cool ale aj extravagantne. Ďalšia výhoda: je mimoriadne trendy, no nie je ani zďaleka taký radikálny ako podstrih, pretože prechod k najkratším (vyholeným) partiám je postupný.    

Vysvetlíme vám, aké sú jeho momentálne podoby a čím sa vyznačujú:

Klasický účes dostratena
Originál začína na klasickej dĺžke niekoľkých centimetrov (na temene hlavy) a smerom dole sa skracuje až dostratena. Čím sú vlasy kratšie, tým viac presvitá pokožka a účes pôsobí čoraz svetlejším dojmom. V tom spočíva jedna z charakteristík účesu dostratena. Na dokonalú úpravu najspodnejších vlasov nad krkom sa používa holiaci strojček. Klasický variant tohto strihu vyzerá skutočne moderne, a to v akejkoľvek situácii. No ak potrebujete zanechať výraznejší dojem, môžete si tento strih trochu poupraviť a časť vlasov si kontrastne zafarbiť alebo vyholiť.  

Dostratena nízko nad krkom 
Táto verzia je o niečo jemnejšia než klasický strih. Skrátená časť totiž začína výrazne nižšie a prechod od dlhších ku kratším vlasom pôsobí decentne. Tento strih vyzerá obzvlášť skvele s bradou, pretože nemá výraznejšie kontrasty ani línie. Briadka a vlasy navrchu hlavy spolu príjemne ladia.  

Dostratena nožničkami
Už podľa názvu je jasné, že kaderník pri tvorbe tohto účesu používa nožničky, nie holiaci strojček či zastrihávač. Nožničky nedokážu vytvoriť výrazné stupne ani kontrasty, preto je účes trochu rezervovanejší – ideálny tip pre „začiatočníkov“.

Od stredu dostratena
Mužný a neprehliadnuteľný: táto podoba strihu dostratena je veľmi podobná originálnemu looku. Pri „stredovej“ verzii sú zostrihané nakrátko vlasy po stranách a vzadu. Prechod k dlhším vlasom na temene začína až nad ušami. Tento účes je celkovo veľmi presný a lineárny, no aj tak vám ponecháva priestor pre kreativitu. Napr. si môžete rozdeliť vlasy na strane alebo si ich začesať dozadu pomocou gélu.   

Efekt dostratena tiež funguje pri skutočne krátkom strihu, nemal by však začínať príliš nízko, aby dostatočne vynikol jeho chlapský minimalizmus.

Vysoko dostratena
Vyššia verzia sa vyznačuje úchvatným kontrastom medzi jednotlivými dĺžkami vlasov – trendy strih s dotykom extravagancie. Dlhšie vlasy navrchu sa líšia od zvyšných častí, ktoré sú výrazne kratšie. Dostratena je upravená spodná polovica účesu a oblasť priamo nad krkom je vyholená.  

Súvisiace články
 • Starostlivosť o dlhé vlasy

  Dlhé vlasy

  Starostlivosť o dlhé vlasy
  ...

  Vlasy po ramená rástli aspoň tri roky a prežili minimálne 300 umytí. Správna starostlivosť je preto nutnosťou. Máme deväť skvelých tipov pre vaše dlhé vlasy

  ...
 • Kedy používať produkty s obsahom silikónov

  Tipy a triky

  Kedy používať produkty s obsahom silikónov
  ...

  Či sú pre vás produkty s obsahom silikónov to pravé, záleží na type vašich vlasov a na tom, aké by ste ich chceli mať.

  ...
 • Vlasy a šport: Tipy na praktický a štýlový styling

  Tipy a triky

  Vlasy a šport: Tipy na praktický a štýlový styling
  ...

  Tie z vás, ktoré milujú zábavu, štýl a rýchly pohyb, sa určite rady inšpirujú praktickými a trendy účesmi slávnych športovkýň.

  ...
 • Ležérny vrkoč Kristen Stewart

  Zapletané účesy

  Ležérny vrkoč Kristen Stewart
  ...

  Nedbalý pôvab účesu s rybím vrkočom Kristen Stewart je ako stvorený na upútanie pozornosti. Zistite, ako si ho jednoducho vytvoriť!

  ...
 • Zapletaný styling: Ako si vytvoriť holandské vrkoče

  Zapletané účesy

  Zapletaný styling: Ako si vytvoriť holandské vrkoče
  ...

  Holandské vrkoče majú predpoklady stať sa stylingovým hitom. Vysvetlíme vám všetko, čo o holandských vrkočoch a ich úprave potrebujete vedieť.

  ...
 • Midi look: Skvelé účesy pre polodlhé vlasy

  Stredne dlhé vlasy

  Midi look: Skvelé účesy pre polodlhé vlasy
  ...

  Módna elita miluje polodlhé vlasy! Zaostrili sme na tento všestranný strih a vybrali sme pre vás najkrajšie účesy, ktoré hravo zvládnete aj samy.

  ...
 • Účesy pre stredne dlhé vlasy

  Stredne dlhé vlasy

  Účesy pre stredne dlhé vlasy
  ...

  Pozrite si sedem spôsobov, ako nosiť stredne dlhé vlasy, či už postupne zostrihané, s plážovými vlnami, uhladené, plné objemu alebo šikmou ofinou.

  ...
 • Okamžite krásna: 5 extra rýchlych účesov pre polodlhé vlasy

  Stredne dlhé vlasy

  Okamžite krásna: 5 extra rýchlych účesov pre polodlhé vlasy
  ...

  Vďaka našim rýchlym účesom začnete deň oddýchnuté a pred zrkadlom strávite len zlomok času. Vyskúšajte cool styling za menej ako päť minút!

  ...
 • Účesy pre mužov: Najlepšie looky a stylingové tipy

  Muži

  Účesy pre mužov: Najlepšie looky a stylingové tipy
  ...

  Prezradíme vám všetko o výbere najvhodnejšieho účesu, objasníme význam farby a ponúkneme niekoľko riešení pre problémy s vlasmi.

  ...
 • Trendy mužské účesy s cestičkou nabok

  Muži

  Trendy mužské účesy s cestičkou nabok
  ...

  Nový trend v mužských účesoch je cestička nabok. David Beckham, Justin Bieber a ďalšie hviezdy ukazujú variácie tohto trendy účesu.

  ...
 • Pánske účesy 2016: Štýl ulice a prirodzená príťažlivosť

  Muži

  Pánske účesy 2016: Štýl ulice a prirodzená príťažlivosť
  ...

  Ostro sledované účesy: Dlhé aj krátke vlasy, nagélovaný chic look ale aj absolútna ležérnosť. Čo nosia na hlavách trendsetteri, ktorí vládnu štýlu ulice?

  ...
 • Trendy pánske účesy

  Muži

  Trendy pánske účesy
  ...

  Dámy nebojte sa, nebudeme vám hodiny blokovať kúpeľnu, len aby sme vyzerali dokonale. Zistili sme pre vás, aké účesy nosia celebrity i modeli a ako ich budete môcť dopriať svojim vlasom každý deň.

  ...