Odhaľte viac o svojej farbe vlasov

Z blondínky na čiernovlásku za pár minút? Žiadny problém! Dnes sa nám ponúkajú nespočetné možnosti farieb a odtieňov vlasov. Prečítajte si rozhovor s profesionálnym koloristom Robertom Starým o farbách a farbení vlasov.

Koloristika - veda, ktorá robí ženám radosť

Prirodzená farba našich vlasov pochádza z drobných pigmentových granúl, nachádzajúcich sa vo vláknitej vrstve vlasu. Farba, ktorú finálne vnímame závisí na tom, aké svetlo sa z niektorých pigmentov odráža späť.

Viac o farbách a koloristike prezradí kaderník a kolorista, Rober Starý. Rešpektovaný profesionál, oceňovaný na prestížnych medzinárodných kaderníckych súťažiach je majiteľom jedného z najlepších kaderníckych salónov v Prahe, www.robertstary.cz.

 • Do akej miery ovplyvňujú pigmenty odtiene farieb vlasov?

R.S.: „Existujú dva druhy pigmentov: eumelanín a pheomelanín. Eumelanín má väčší vplyv na hĺbku farby, zatiaľ čo pheomelanín má väčší vplyv na tón. V praxi to znamená, že tmavé vlasy majú vysokú úroveň oboch typov pigmentov, svetlé vlasy majú menej oboch. Ak je úroveň eumelanínu vyššia ako pheomelanínu, prirodzená farba je matná. Ak je to opačne, prirodzená farba je teplejšia.

Tiež platí, že menšie množstvo pigmentov spôsobuje červené, oranžové a žlté tóny. Naopak najväčšie množstvo je zodpovedné za šedé a hnedé tóny. Čím viac pigmentov je obsiahnutých vo vlasoch, tým sú vlasy tmavšie.“

 • V čom spočíva princíp koloristiky?

R.S.: „Koloristika je o rešpektovaní všetkých týchto faktorov a následne správne zvoleného odtieňa pre výslednú farbu. Rešpektovať musíme aj to, čo nás v prostredí ovplyvňuje – kultúra, média, vnímanie samého seba. Do farby sa musíme jednoducho obliecť a cítiť sa v nej dobre.“

 • Aj koloristika má svoje pravidlá...

R.S.: „Samozrejme. Hĺbka farby je tvorená základným tónom a zároveň podtónom. Smer tónu je dôležité určiť, pokiaľ analyzujeme farbu vlasov v priebehu konzultácie. V určitých prípadoch môžu byť dokonca niektoré podtóny odfarbené, alebo vyrovnané opačnými tónmi z  tzv. kruhu farieb, pre získanie cieľovej farby. Čím je farba tmavšia tým viac je možné pridať základné podtóny s cieľom dosiahnuť dlhotrvajúci  účinok.“

Robert Starý: Čierna je farbou tejto sezóny!

Vrátil sa späť trend čiernych vlasov a to ako na krátkych, tak aj na dlhých vlasoch. Podstatou je sýtosť farby a ohromujúci lesk. Už niekoľko sezón sa držia v popredí aj hnedé odtiene, tentokrát však viac ako kedykoľvek predtým zvýraznené teplými červenými podtónmi.

Všeobecne je návrat v hĺbkach tónu 4 – 10 k teplejším odtieňom. Aj tzv. zmrzlinové letné odtiene sa v zime viac približujú k teplejším tónom. Pokiaľ ide o melíry, tak aj naďalej pokračujú v trende  s jemnými decentými  kontrastmi tón v tóne.

Slovníček pojmov z koloristiky:

Hĺbka farby - Možno ju rozdeliť do desiatich úrovní  a to od čiernej až po svetlo plavú. Medzinárodný systém úrovní sa používa pre zmeranie hĺbky farby a je stupňovanie od úrovne 1 (čierna) až po úroveň 10 (svetlo plavá).

Tón farby - Pri svetlých vlasoch môže byť v prípade určitých prírodných tónov jasne vidieť spodný tón. Pheomelanin je prevažne zodpovedný za tóny na pozadí, ktoré sa nachádzajú vo vlasoch.

Úrovne farieb vlasov: čím sú vlasy svetlejšie, ubúda pheomelanínu, dochádza k zmene farby z červenej na oranžovú a potom na žltú:

 • Úroveň 1 až 4 - červená je primárne spodný tón
 • Úroveň 4 až 5 - červená/oranžová je primárne spodný tón
 • Úroveň 5 a 6 - oranžová/červená je primárne spodný tón
 • Úroveň 7 a 8 - oranžová/žltá je primárne spodný tón
 • Úroveň 9 a 10 - žltá je primárne spodný tón

Robert radí: Najdôležitejšia je domáca starostlivosť. Môžeme vytvoriť úžasnú farbu, ale pokiaľ sa o ňu nebudeme starať, efekt nikdy nebude taký, ako by sme si želali. Dôležité je  používanie správneho šampónu v spojení so správnym kondicionérom. Šampón vlas otvára a iba kondicionér so svojím zásaditým zložením má schopnosť vlas opäť zavrieť. Pokiaľ sa tak nestane, pigmenty z vlasov unikajú veľmi rýchlo.

Súvisiace články
 • Farba verzus tónovanie: Ktorá metóda je tá pravá?

  Farbenie vlasov

  Farba verzus tónovanie: Ktorá metóda je tá pravá?
  ...

  Prinášame vám dôležité fakty, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní. Aké sú medzi nimi rozdiely, aké majú výhody a čo od ich aplikácie môžete očakávať?

  ...
 • Letná blond: Zdravé vlasy pobozkané slnkom

  Blond farba vlasov

  Letná blond: Zdravé vlasy pobozkané slnkom
  ...

  Trblietavá blond je esenciou leta. Aby takou aj zostala, mali by ste chrániť vlasy pred UV žiarením. Prinášame tie najlepšie letné tipy pre blondínky.

  ...
 • Farebné pruhy

  Exotické farby na vlasy

  Farebné pruhy
  ...

  Kombinácie výrazných farieb už nie sú vyhradené len pre látky a odevy. Teraz zvýrazňujú štýlové ženy žiarivými farbami svoje účesy

  ...
 • Návrat trendu: platinová blond je teraz trendy viac ako kedykoľvek predtým

  Plavá farba na vlasy

  Návrat trendu: platinová blond je teraz trendy viac ako kedykoľvek predtým
  ...

  Plavá, plavejšia, platinová. Tento najsvetlejší blond tón je medzi farbami na vlasy dobre známy. Platinová blond sa nosí už od 90. rokov, ale až teraz si ju ľudia prestali spájať s bábikou Barbie. Čítajte ďalej a dozviete sa všetko, čo potrebujete vedieť o tejto trendy farbe.

  ...
 • Blogové trendy: Zafarbite si vlasy načerveno

  Červená farba na vlasy

  Blogové trendy: Zafarbite si vlasy načerveno
  ...

  Blogerky sa rozžiarili pre červené vlasy. Zistite, či aj vám červené vlasy pristanú a ako si ich udržať stále krásne, plné života.

  ...
 • Odvážte sa! Premena blondínky na brunetku

  Farbenie

  Odvážte sa! Premena blondínky na brunetku
  ...

  Rada experimentujete s farbou vlasov? Možno vás zaujíma, aký je vzťah medzi odtieňom vlasov a celkovým imidžom.

  ...
 • Odtiene sivej: Nové trendy pre šedivé vlasy

  Šedivé vlasy

  Odtiene sivej: Nové trendy pre šedivé vlasy
  ...

  Nastávajú sivé časy: Vlasy tejto farby začínajú byť trendy! Zistite, ktoré účesy sú práve obzvlášť vhodné na to, aby sivým vlasom dovolili vyniknúť.

  ...
 • Odfarbenie pôvodne šedých vlasov

  Šedivé vlasy

  Odfarbenie pôvodne šedých vlasov
  ...

  Šedivé vlasy vyjadrujú určitý postoj k móde a životnému štýlu. Ženy, ktoré si farbili šedivé vlasy a teraz majú v pláne prestať vedia, koľko času to vyžaduje. Stať sa trendy so šedivými vlasmi však chce tiež svoj čas.

  ...
 • Hviezdy so šedivými vlasmi

  Šedivé vlasy

  Hviezdy so šedivými vlasmi
  ...

  Celebrity na celom svete zbožňujú svoje šedivé vlasy. Obdivujte šediny Jamie Lee Curtis, Judy Dench a iné hviezdy!

  ...
 • Šedivé vlasy

  Šedivé vlasy

  Šedivé vlasy
  ...

  V panike si ženy začínajú farbiť vlasy hneď ako nájdu svoj prvý šedivý vlas. Mladé hviezdy však objavili krásu a šarm šedivých vlasov.

  ...
 • Svieže účesy pre šedivé vlasy

  Šedivé vlasy

  Svieže účesy pre šedivé vlasy
  ...

  Jemné vlny, boby, uhladené drdoly a krátke účesy sú variácie, ktoré dodajú štýl šedivým vlasom.

  ...
 • Hlasujte: Ktorej blondínke to viac pristane?

  Plavá farba na vlasy

  Hlasujte: Ktorej blondínke to viac pristane?
  ...

  Ktorá z aktuálnych blondínok pôsobí príťažlivejšie, Emma Roberts či Demi Lovato? Hlasujte za svoju víťazku!

  ...