Z blondínky na čiernovlásku za pár minút? Žiadny problém! Dnes sa nám ponúkajú nespočetné možnosti farieb a odtieňov vlasov. Prečítajte si rozhovor s profesionálnym koloristom Robertom Starým o farbách a farbení vlasov.
Prirodzená farba našich vlasov pochádza z drobných pigmentových granúl, nachádzajúcich sa vo vláknitej vrstve vlasu. Farba, ktorú finálne vnímame závisí na tom, aké svetlo sa z niektorých pigmentov odráža späť.
Viac o farbách a koloristike prezradí kaderník a kolorista, Rober Starý. Rešpektovaný profesionál, oceňovaný na prestížnych medzinárodných kaderníckych súťažiach je majiteľom jedného z najlepších kaderníckych salónov v Prahe, www.robertstary.cz.
- Do akej miery ovplyvňujú pigmenty odtiene farieb vlasov?
R.S.: „Existujú dva druhy pigmentov: eumelanín a pheomelanín. Eumelanín má väčší vplyv na hĺbku farby, zatiaľ čo pheomelanín má väčší vplyv na tón. V praxi to znamená, že tmavé vlasy majú vysokú úroveň oboch typov pigmentov, svetlé vlasy majú menej oboch. Ak je úroveň eumelanínu vyššia ako pheomelanínu, prirodzená farba je matná. Ak je to opačne, prirodzená farba je teplejšia.
Tiež platí, že menšie množstvo pigmentov spôsobuje červené, oranžové a žlté tóny. Naopak najväčšie množstvo je zodpovedné za šedé a hnedé tóny. Čím viac pigmentov je obsiahnutých vo vlasoch, tým sú vlasy tmavšie.“
- V čom spočíva princíp koloristiky?
R.S.: „Koloristika je o rešpektovaní všetkých týchto faktorov a následne správne zvoleného odtieňa pre výslednú farbu. Rešpektovať musíme aj to, čo nás v prostredí ovplyvňuje – kultúra, média, vnímanie samého seba. Do farby sa musíme jednoducho obliecť a cítiť sa v nej dobre.“
- Aj koloristika má svoje pravidlá...
R.S.: „Samozrejme. Hĺbka farby je tvorená základným tónom a zároveň podtónom. Smer tónu je dôležité určiť, pokiaľ analyzujeme farbu vlasov v priebehu konzultácie. V určitých prípadoch môžu byť dokonca niektoré podtóny odfarbené, alebo vyrovnané opačnými tónmi z tzv. kruhu farieb, pre získanie cieľovej farby. Čím je farba tmavšia tým viac je možné pridať základné podtóny s cieľom dosiahnuť dlhotrvajúci účinok.“
Robert Starý: Čierna je farbou tejto sezóny!
Vrátil sa späť trend čiernych vlasov a to ako na krátkych, tak aj na dlhých vlasoch. Podstatou je sýtosť farby a ohromujúci lesk. Už niekoľko sezón sa držia v popredí aj hnedé odtiene, tentokrát však viac ako kedykoľvek predtým zvýraznené teplými červenými podtónmi.
Všeobecne je návrat v hĺbkach tónu 4 – 10 k teplejším odtieňom. Aj tzv. zmrzlinové letné odtiene sa v zime viac približujú k teplejším tónom. Pokiaľ ide o melíry, tak aj naďalej pokračujú v trende s jemnými decentými kontrastmi tón v tóne.
Hĺbka farby - Možno ju rozdeliť do desiatich úrovní a to od čiernej až po svetlo plavú. Medzinárodný systém úrovní sa používa pre zmeranie hĺbky farby a je stupňovanie od úrovne 1 (čierna) až po úroveň 10 (svetlo plavá).
Tón farby - Pri svetlých vlasoch môže byť v prípade určitých prírodných tónov jasne vidieť spodný tón. Pheomelanin je prevažne zodpovedný za tóny na pozadí, ktoré sa nachádzajú vo vlasoch.
Úrovne farieb vlasov: čím sú vlasy svetlejšie, ubúda pheomelanínu, dochádza k zmene farby z červenej na oranžovú a potom na žltú:
- Úroveň 1 až 4 - červená je primárne spodný tón
- Úroveň 4 až 5 - červená/oranžová je primárne spodný tón
- Úroveň 5 a 6 - oranžová/červená je primárne spodný tón
- Úroveň 7 a 8 - oranžová/žltá je primárne spodný tón
- Úroveň 9 a 10 - žltá je primárne spodný tón
Robert radí: Najdôležitejšia je domáca starostlivosť. Môžeme vytvoriť úžasnú farbu, ale pokiaľ sa o ňu nebudeme starať, efekt nikdy nebude taký, ako by sme si želali. Dôležité je používanie správneho šampónu v spojení so správnym kondicionérom. Šampón vlas otvára a iba kondicionér so svojím zásaditým zložením má schopnosť vlas opäť zavrieť. Pokiaľ sa tak nestane, pigmenty z vlasov unikajú veľmi rýchlo.