Skip to Content

Pánske strihy dostratena

Ako získa klasický pánsky strih moderný šarm? Jednoducho, prestrihaním dostratena. Účesy, pri ktorých sa vlasy po stranách smerom dole postupne skracujú, prípadne oholia, sa stali hitom roka 2016. Prinášame vám top verzie tohto štýlu.

Účes s príbehom! Vlasy ostrihané nakrátko a na temene hlavy trocha dlhšie – tento look bol v 40. a 50. rokoch nesmierne populárny v americkej armáde. Účesy hrdinov boli uhladené, často s cestičkou a štýlovo upravené. Všetci ich milovali, ich popularita opadla až s príchodom Elvisa Presleyho a Beatles – potom sa na scéne objavila pätka a hríbik (mop-top), a vojenský strih bol vecou minulosti. No čoskoro sa aj on dočkal svojho comebacku. V zlatých časoch hip-hopu, v 80. a 90. rokoch, opäť prenikol do centra pozornosti a slávil úspechy ako prejav vznikajúcej subkultúry.    

Ako je to s ním dnes? V roku 2016 medzi mužmi opäť boduje. Čo sa zmenilo? Už nemusíte byť vojak ani hip-hoper, aby ste ho mohli nosiť. Zo štýlu dostratena sa totiž stalo poznávacie znamenie skutočného džentlmena. Vkusne doplní akýkoľvek look. Stačí, ak vám ho kaderník tzv. „ušije na mieru“ – vtedy môže pôsobiť klasicky, cool ale aj extravagantne. Ďalšia výhoda: je mimoriadne trendy, no nie je ani zďaleka taký radikálny ako podstrih, pretože prechod k najkratším (vyholeným) partiám je postupný.    

Vysvetlíme vám, aké sú jeho momentálne podoby a čím sa vyznačujú:

Klasický účes dostratena
Originál začína na klasickej dĺžke niekoľkých centimetrov (na temene hlavy) a smerom dole sa skracuje až dostratena. Čím sú vlasy kratšie, tým viac presvitá pokožka a účes pôsobí čoraz svetlejším dojmom. V tom spočíva jedna z charakteristík účesu dostratena. Na dokonalú úpravu najspodnejších vlasov nad krkom sa používa holiaci strojček. Klasický variant tohto strihu vyzerá skutočne moderne, a to v akejkoľvek situácii. No ak potrebujete zanechať výraznejší dojem, môžete si tento strih trochu poupraviť a časť vlasov si kontrastne zafarbiť alebo vyholiť.  

Dostratena nízko nad krkom 
Táto verzia je o niečo jemnejšia než klasický strih. Skrátená časť totiž začína výrazne nižšie a prechod od dlhších ku kratším vlasom pôsobí decentne. Tento strih vyzerá obzvlášť skvele s bradou, pretože nemá výraznejšie kontrasty ani línie. Briadka a vlasy navrchu hlavy spolu príjemne ladia.  

Dostratena nožničkami
Už podľa názvu je jasné, že kaderník pri tvorbe tohto účesu používa nožničky, nie holiaci strojček či zastrihávač. Nožničky nedokážu vytvoriť výrazné stupne ani kontrasty, preto je účes trochu rezervovanejší – ideálny tip pre „začiatočníkov“.

Od stredu dostratena
Mužný a neprehliadnuteľný: táto podoba strihu dostratena je veľmi podobná originálnemu looku. Pri „stredovej“ verzii sú zostrihané nakrátko vlasy po stranách a vzadu. Prechod k dlhším vlasom na temene začína až nad ušami. Tento účes je celkovo veľmi presný a lineárny, no aj tak vám ponecháva priestor pre kreativitu. Napr. si môžete rozdeliť vlasy na strane alebo si ich začesať dozadu pomocou gélu.   

Efekt dostratena tiež funguje pri skutočne krátkom strihu, nemal by však začínať príliš nízko, aby dostatočne vynikol jeho chlapský minimalizmus.

Vysoko dostratena
Vyššia verzia sa vyznačuje úchvatným kontrastom medzi jednotlivými dĺžkami vlasov – trendy strih s dotykom extravagancie. Dlhšie vlasy navrchu sa líšia od zvyšných častí, ktoré sú výrazne kratšie. Dostratena je upravená spodná polovica účesu a oblasť priamo nad krkom je vyholená.  

Súvisiace články
 • Kedy používať produkty s obsahom silikónov

  Tipy a triky

  Kedy používať produkty s obsahom silikónov
  ...

  Či sú pre vás produkty s obsahom silikónov to pravé, záleží na type vašich vlasov a na tom, aké by ste ich chceli mať.

  ...
 • Vlasy a šport: Tipy na praktický a štýlový styling

  Tipy a triky

  Vlasy a šport: Tipy na praktický a štýlový styling
  ...

  Tie z vás, ktoré milujú zábavu, štýl a rýchly pohyb, sa určite rady inšpirujú praktickými a trendy účesmi slávnych športovkýň.

  ...
 • Starostlivosť o dlhé vlasy

  Dlhé vlasy

  Starostlivosť o dlhé vlasy
  ...

  Vlasy po ramená rástli aspoň tri roky a prežili minimálne 300 umytí. Správna starostlivosť je preto nutnosťou. Máme deväť skvelých tipov pre vaše dlhé vlasy

  ...
 • Trendy účesy 2014 podľa módnych návrhárov

  Trendy účesy pre ženy

  Trendy účesy 2014 podľa módnych návrhárov
  ...

  Zaujímalo nás, čo bude definovať účesy v roku 2014. Vydajte sa s nami na túru po módnych prehliadkach a objavte najhorúcejšie trendy!

  ...
 • Objavte trendy v účesoch na rok 2016!

  Trendy účesy pre ženy

  Objavte trendy v účesoch na rok 2016!
  ...

  Vzrušujúce, jedinečné, sebavedomé! Rekapitulujeme, čo sa objavilo na módnych mólach a prinášame to najdôležitejšie na sezónu jar/leto 2016.

  ...
 • Účesy hviezd: Karolina Kurková

  Trendy účesy pre ženy

  Účesy hviezd: Karolina Kurková
  ...

  Filmové festivaly v Cannes sú legendárne. Na tohtoročnom festivale oslnila super modelka Karolina Kurková elegantným retro účesom. Karolina Kurková upravila svoje vlasy v štýle Holllywoodskej klasickej éry a jednej hviezdy filmového neba.

  ...
 • Športovci a starostlivosť o vlasy

  Športy

  Športovci a starostlivosť o vlasy
  ...

  Vlasy atlétov sú často vystavované nepriaznivým vplyvom ako chlór, slaná voda či telesný pot. Potrebujú extra starostlivosť a nekomplikovaný styling.

  ...
 • Aktívny styling: Športové účesy plné energie

  Športy

  Aktívny styling: Športové účesy plné energie
  ...

  Prinášame vám stylingové variácie, pri ktorých sa zaručene nespotíte. Účesy, s ktorými sa budete nielen dobre cítiť, ale aj skvele vyzerať.

  ...
 • Športové účesy

  Športy

  Športové účesy
  ...

  Nemusíte súťažiť na Olympijských hrách aby ste podrobili váš účes skúške z námahy. Pozrite si naše video a návrhy na krásne športové účesy.

  ...
 • Boxerské vrkoče: Horúci trend v zapletaných účesoch

  Športy

  Boxerské vrkoče: Horúci trend v zapletaných účesoch
  ...

  Štartujeme ďalšie stylingové kolo pre zapletané účesy: Boxerské vrkoče sa v poslednom čase stali skutočným účesom šampiónov!

  ...
 • Vysokohorský styling: Buďte šik aj na lyžovačke!

  Športy

  Vysokohorský styling: Buďte šik aj na lyžovačke!
  ...

  Užívajte si svieži vzduch a buďte štýlové aj na svahu! Prinášame vám účesy, ktoré zábavu na snehu určite nepokazia.

  ...
 • Účesy pre športovkyne

  Športy

  Účesy pre športovkyne
  ...

  Nikto nepotrebuje vyhrať súťaž o účes roku na ceste do posilňovne. Avšak, ženy sa radi cítia v pohode za všetkých okolností. Ukážeme vám účesy pre športovcov, ktoré vydržia aj náročné aktivity a stále vyzerajú trendy.

  ...