Skip to Content

Chlapská záležitosť: Ako nájsť ten správny účes?

Každý muž si aspoň raz v živote položí otázku: Aký účes mi naozaj sadne? Niet divu. Ten pravý styling vlasov dokáže dokonale premeniť vzhľad svojho nositeľa. Jasne definuje jeho štýl, dotvára jeho celkový look a umocňuje to, čo má práve na sebe. Existujú však stovky rôznych strihov, tvarov a trendov. Preto je otázka „Ako si vybrať ten správny účes?“ aktuálnejšia než kedykoľvek predtým.

Zhruba pred dvoma rokmi svet pánskej módy doslova explodoval a nastolil niekoľko trendov v úprave mužských vlasov, ktoré sa medzičasom stali ikonické, príznačné pre dnešnú dobu: od dlhých vlasov po kratšie varianty, od pánskych drdolov až po look à la Pompadour, od ultrakrátkeho ježka až po všadeprítomný podstrih. Hoci posledný z nich si zabezpečil miesto na výslní (nosí ho nielen každý hipster), všetky vymenované môžeme radiť medzi aktuálne trendy súčasnosti.

Ak si opäť položíme spomínanú otázku, pri hľadaní odpovede potrebujete pomenovať dva kľúčové aspekty: 1. tvar vašej hlavy/ tváre a 2. štruktúra vašich vlasov. Vždy je totiž lepšie ohurovať okolie účesom, ktorý vám sadne ako uliaty, než naskočiť na módnu vlnu a osvojiť si to, čo vám nepristane.

Typológia tváre: Tvar vs. účes

Ako nájsť ten správny účes

Za ideál sú považované oválne tváre, tie pôsobia najlepšie s klasickým krátkym strihom vlasov: krátke po stranách a o niečo dlhšie navrchu, či už si ich prehodíte nabok alebo nie. Trik spočíva v tom, nesčesávať vlasy do čela ale naopak dozadu, inak bude vaša tvár pôsobiť okrúhlo. Ak vytvoríte pár uhlov a trochu objemu navyše, to pomôže vašej tvári ešte viac vyznieť. Oválnej tvári však nečakane pristane aj drdol či dlhšie vlasy. A v neposlednom rade aj niektoré variácie pánskeho podstrihu.

Pokiaľ je vaša tvár okrúhla, potrebujete vytvoriť ilúziu výšky a uhlov, k čomu vám opäť najlepšie pomôžu krátke vlasy po stranách a dlhšie navrchu. Tie upravte smerom dohora – napr. strapaté vlasy ležérne vyčesané nahor či pätka do tvaru „V“ dokážu zázraky. Vyhýbajte sa krátkemu ježkovi a ofine v tvári, tie váš výzor ešte viac zaokrúhlia.

Ako nájsť ten správny účes

Najmužnejšie pôsobia hranaté tváre, výrazné uhly totiž vyžarujú určitú drsnosť a nekompromisnosť. „Hranatí“ muži môžu dať zelenú akémukoľvek účesu, dokonca aj stylingu s nádychom hollywoodskej jemnosti à la Cary Grant alebo naopak dlhým prameňom. Zaručene nič nepokazia klasickým podstrihom, vlasmi gélom uhladenými dozadu (oslnia pri akejkoľvek príležitosti), strapatým „čírom“ prstami vytvarovaným dohora (skvele sadne napr. kučerám) alebo ultrakrátkym účesom. Ak ste jedným z týchto šťastlivcov a máte chuť trocha experimentovať, do toho! Ofina ale aj cestička hlboko na strane mimoriadne vyznejú na hranatých tvárach a zanechajú veľmi módny dojem.

Ako nájsť ten správny účes

Hoci to znie prekvapujúco, trojuholníkové tváre budú pôsobiť vždy najharmonickejšie s klasickou kombináciou „kratšie po stranách, objemnejšie navrchu“. Stačí si predstaviť Juda Lawa. Pozitívny efekt na ich proporcie bude mať aj ofina, účes s cestičkou na strane či výrazne nízko posadená cestička.   

Kvalita vlasov: Sú poddajné alebo vzdorujú?

Ako nájsť ten správny účes

Zvlnené vlasy obvykle vyzerajú dobre s akýmkoľvek účesom, pretože majú prirodzený objem a tvar. Ak túžite po dlhších vlasoch, pravdepodobne by vyzerali úžasne. Rovné vlasy môžu pôsobiť tvrdo, preto ich radšej nezačesávajte dozadu, iba ak by ste boli ochotní venovať ich precíznemu tvarovaniu dostatok času. Pomôcť vám môže pravidelné používanie štedrých dávok kondicionéru, vďaka ktorému budú hebké a poddajné. Výborne im pristane jednoduchý krátky účes klasického strihu, akási umiernenejšia verzia podstrihu. Kučeravé vlasy môžu vyzerať absolútne skvele práve v odvážnejších a vyhranenejších verziách podstrihu alebo ako dlhé vlasy, pretože majú v sebe čosi ležérne a uvoľnené. Môžete im dodať trocha rock´n´rollu a inšpirovať sa Lennym Kravitzovm. Alebo ich kultivovať do uhladenej a elegantnej podoby ako Justin Timberlake, Denzel Washongton či James Franco.

U kaderníka: Jasné inštrukcie a otvorená myseľ

Veľmi dôležitý tip: Pri návšteve kaderníka vždy majte so sebou fotku looku, ktorému by ste sa chceli priblížiť a konzultujte to s ním. Možno nebudete odchádzať s presne rovnakou vizážou, ale skúsený odborník dokáže vaše prianie prispôsobiť tvaru vašej hlavy i kvalite vlasov.

Vhodne zvolený účes dokáže prebudiť alebo znásobiť príťažlivosť každého muža. Je akousi čerešničkou na dezerte uhladeného a pestovaného vzhľadu. Všetko však záleží na tom, k čomu vás srdce tiahne a v čom sa cítite sebavedomo a skvele, bez ohľadu na pravidlá. Účes vás dokáže osviežiť a ozvláštniť, to najdôležitejšie ale musí vyvierať zvnútra. To vám nevykúzli ani najobratnejší kaderník. A akokoľvek to dopadne, vlasy vám opäť dorastú. Jednoducho sa bavte a skúšajte nové veci! 

Súvisiace články
 • Kedy používať produkty s obsahom silikónov

  Tipy a triky

  Kedy používať produkty s obsahom silikónov
  ...

  Či sú pre vás produkty s obsahom silikónov to pravé, záleží na type vašich vlasov a na tom, aké by ste ich chceli mať.

  ...
 • Vlasy a šport: Tipy na praktický a štýlový styling

  Tipy a triky

  Vlasy a šport: Tipy na praktický a štýlový styling
  ...

  Tie z vás, ktoré milujú zábavu, štýl a rýchly pohyb, sa určite rady inšpirujú praktickými a trendy účesmi slávnych športovkýň.

  ...
 • Starostlivosť o dlhé vlasy

  Dlhé vlasy

  Starostlivosť o dlhé vlasy
  ...

  Vlasy po ramená rástli aspoň tri roky a prežili minimálne 300 umytí. Správna starostlivosť je preto nutnosťou. Máme deväť skvelých tipov pre vaše dlhé vlasy

  ...
 • Trendy účesy 2014 podľa módnych návrhárov

  Trendy účesy pre ženy

  Trendy účesy 2014 podľa módnych návrhárov
  ...

  Zaujímalo nás, čo bude definovať účesy v roku 2014. Vydajte sa s nami na túru po módnych prehliadkach a objavte najhorúcejšie trendy!

  ...
 • Objavte trendy v účesoch na rok 2016!

  Trendy účesy pre ženy

  Objavte trendy v účesoch na rok 2016!
  ...

  Vzrušujúce, jedinečné, sebavedomé! Rekapitulujeme, čo sa objavilo na módnych mólach a prinášame to najdôležitejšie na sezónu jar/leto 2016.

  ...
 • Účesy hviezd: Karolina Kurková

  Trendy účesy pre ženy

  Účesy hviezd: Karolina Kurková
  ...

  Filmové festivaly v Cannes sú legendárne. Na tohtoročnom festivale oslnila super modelka Karolina Kurková elegantným retro účesom. Karolina Kurková upravila svoje vlasy v štýle Holllywoodskej klasickej éry a jednej hviezdy filmového neba.

  ...
 • Športovci a starostlivosť o vlasy

  Športy

  Športovci a starostlivosť o vlasy
  ...

  Vlasy atlétov sú často vystavované nepriaznivým vplyvom ako chlór, slaná voda či telesný pot. Potrebujú extra starostlivosť a nekomplikovaný styling.

  ...
 • Aktívny styling: Športové účesy plné energie

  Športy

  Aktívny styling: Športové účesy plné energie
  ...

  Prinášame vám stylingové variácie, pri ktorých sa zaručene nespotíte. Účesy, s ktorými sa budete nielen dobre cítiť, ale aj skvele vyzerať.

  ...
 • Športové účesy

  Športy

  Športové účesy
  ...

  Nemusíte súťažiť na Olympijských hrách aby ste podrobili váš účes skúške z námahy. Pozrite si naše video a návrhy na krásne športové účesy.

  ...
 • Boxerské vrkoče: Horúci trend v zapletaných účesoch

  Športy

  Boxerské vrkoče: Horúci trend v zapletaných účesoch
  ...

  Štartujeme ďalšie stylingové kolo pre zapletané účesy: Boxerské vrkoče sa v poslednom čase stali skutočným účesom šampiónov!

  ...
 • Vysokohorský styling: Buďte šik aj na lyžovačke!

  Športy

  Vysokohorský styling: Buďte šik aj na lyžovačke!
  ...

  Užívajte si svieži vzduch a buďte štýlové aj na svahu! Prinášame vám účesy, ktoré zábavu na snehu určite nepokazia.

  ...
 • Účesy pre športovkyne

  Športy

  Účesy pre športovkyne
  ...

  Nikto nepotrebuje vyhrať súťaž o účes roku na ceste do posilňovne. Avšak, ženy sa radi cítia v pohode za všetkých okolností. Ukážeme vám účesy pre športovcov, ktoré vydržia aj náročné aktivity a stále vyzerajú trendy.

  ...