Skip to Content

Domáci melír – Umenie, ktoré nemusí predstavovať problém

Medioimages / Photodisc

Melír úžasne rozjasní váš vzhľad a dodá živý nádych unaveným vlasom. Jasné odlesky farby sa pohrajú so svetlosťou vlasov, a jemné odtiene zlepšia vlasovú štruktúru. Ešte lepšie je, keď si danú procedúru melírovania urobíte sama v pohodlí domova. Ukážeme vám, ako na to. 

Správne zvolený melír dodá vašim vlasom prirodzený lesk.

Melír vaše rozjasní vlasy! Pramienky melíru rozjasnia vo vašich vlasoch jemnú blond až o šesť odtieňov. Technika melírovania, ktorú si zvolíte rozhodne, či si melír urobíte jemný, nebadaný, široký, dvojfarebný alebo dokonca viacfarebný. Platí však základné pravidlo: mnoho jemných pramienkov pôsobí oveľa prirodzenejšie, zatiaľ čo širšie zas odvážne, no nie každému pristanú.

Použitie melírovacej čiapky vytvorí prirodzene vyzerajúci melír

Používanie melírovacej čiapky vytvorí prirodzený look. Avšak, táto metóda si vyžaduje i svoje úsilie. V nasledujúcich krokoch vám poradíme, ako na to.

Krok 1: Nasaďte si melírovaciu čiapku na suché, rozčesané vlasy a poriadne si ju prichyťte gumičkou o bradu aby sa nešmýkala. Jemné vlásky na krku sa nesnažte nasilu vtesnať do čiapky, jednoducho ich nechajte vystrčené a zakryte ich uterákom.

Krok 2: Teraz môžete začať vyťahovať pramienky vlasov z čiapky cez malé otvory alebo dierky, ktoré si poprepichujete na čiapke ihlicou. Pre menej pramienkov, použite len každú tretiu alebo štvrtú dierku. Je dôležité aby ste prepichovaciu ihlicu držali vo vodorovnej polohe a majte na zreteli, aby háčik vždy smeroval nahor.

Krok 3: Ako náhle máte vytiahnuté všetky pramienky z melírovacej čiapky, dôkladne si ich prečešte predtým, ako nanesiete farbu na melír. Je na vás, ako dlho necháte pôsobiť melírovaciu emluziu na vytiahnutých pramienkoch, podľa toho, aký výsledný odtieň si želáte. Pomôžu vám inštrukcie v každom balení, kde nájdete i postup nanášania farby krok po kroku.

Krok 4: Po uplynutí pôsobenia farby pramienky opláchnite pričom majte stále melírovaciu čiapočku na hlave. Až po dôkladnom opláchnutí vodou, môžete čiapku zložiť. Čiapka vám pôjde dolu z hlavy jednoduchšie, ak si namelírované pramienky pretriete troškou šampónu, alebo necháte na nich pôsobiť 3 minúty vlasovú kúru. 

Použitie melírovacieho štetca pre perfektné zosvetlenie vlasov

Pomocou melírovacieho štetca môžete vytvoriť melír/svetlé pramienky vlasov len na vami vybraných pramienkoch. Vďaka tomu si vytvoríte vlastný look a dosiaznete požadovaný vlasový efekt. Môžete si vlasy zosvetliť na širokých plochách alebo len jemné pramienky, alebo na niektorých miestach hlavy ako napríklad boky ofinky. Ako na to:

Krok 1: Najprv si prečešte vlasy a upravte ich ako zvyčajne.

Krok 2: Pripravte si melírovaciu emulziu a aplikujte ju len na vami želané miesta s použitím melírovacieho štetca. Najlepšie to funguje, ak pásik, ktorý chcete zosvetliť, oddelíte od ostatných vlasov. Vyhnite sa však aplikovaniu melírovacej emulzie na pokožku hlavy. Odporúčame melírovať pásiky čo najďalej od pokožky, ideálne pol centimetra. Táto časť vyrastajúceho nenafarbeného korienka, bude dodávať celkovému vzhľadu prirodzený nádych.

Krok 3: Stylovanie, tak ako i melírovanie vzadu na hlave si vyžaduje prácu s dvoma zrkadlami alebo pomoc kamarátky. Čas účinkovania farby závisí na pravej farbe vašich vlasov a požadovanom odtieni, ktorý chcete farbením dosiahnuť.  

Krok 4: Po uplynutí odporúčanej doby pôsobenia, vlasy zmyte jemným šampómom a následne ich dobre opláchnite. Naneste kondicionér a nechajte pôsobiť niekoľko minút. Nakoniec vlasy znovu opláchnite.

Krok 5:Na záver dôležitá vec: Užívajte si svoj melír!

Použitie melírovacieho hrebienka na jednotlivé pramienky

Melírovací hrebeň na vrchu s aplikátorom na farbu vám umožňuje vytvoriť tenučké pramienky. Používaním aplikátora bez hrebienka dostanete zasa široké farebné pramene.

Krok 1: Predeľte si vlasy cik-cak cestičkou. Pred použitím aplikátora s hrebienkom, urobte si malý test a prejdite aplikátorom po vlasoch, aby ste získali ten správny cit pri stláčaní aplikátora.

Krok 2: Aplikátor držte vertikálne k vašej pokožke hlavy a pomaly postupujte od vrchu vlasov v jednom prúde. Ak špička aplikátora nevytláča emulziu, zmeňte tlak v prstoch pri nanášaní. Čas trvania farby na vašich vlasoch je uvedený na každom pribalenom letáčiku. Po uplynutí času si vlasy opláchnite šampónom, použite kondicionér a upravte vlasy do požadovaného tvaru.

Ďalšie dôležité fakty

 • Použite melírovaciu farbu okamžite ako ju namiešate, nikdy si neodkladajte časť na ďalšie použitie. Jedine čerstvo namiešaná zmes garantuje výborné výsledky.

 • Mali by ste sa otestovať, či náhodou nie ste alergická na farbiacu emulziu na vlasy. Dôkladne si prečítajte inštrukcie kvôli alergickej reakcii, ktoré sú priložené v balíčku každej farby na vlasy.

 • Nikdy si nepokrývajte hlavu na ktorej už máte farbu nanesenú, umelohmotnými čiapkami alebo melírovacími čiapočkami. Môže to viesť k poškodeniu vlasov, pretože pod týmito pokrývkami narastá teplo, ktoré nemá kam uniknúť.

 • Uistite sa že máte na sebe oblečené staré tričko alebo niečo čo môžete zašpiniť. Na rukách musíte mať navlečené rukavice, keď si melírujete vlasy. Emulzia z farby kvapnutá na oblečenie môže natrvalo poškodiť alebo zosvetliť každé oblečenie.

 • Vyhýbajte sa inhalovaniu alebo samovoľnému vdýchnutiu prášku z bieliaceho púdru počas miešania s farbiacou emluziou.

 • Použite kondicionér po opláchnutí melírovaných vlasov, ktorý Vaše vlasy udrží zdravé a krásne

 • Namelírujte si vlasy krátko po trvalej farbe. Dovoľte vlasom aby si po trvalom farbení aspoň 2 - 3 týždne oddýchli. Potom môžete plánovať ďalšie farbenie, alebo inú namáhavú procedúru.
Súvisiace články
 • Farba verzus tónovanie: Ktorá metóda je tá pravá?

  Farbenie vlasov

  Farba verzus tónovanie: Ktorá metóda je tá pravá?
  ...

  Prinášame vám dôležité fakty, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní. Aké sú medzi nimi rozdiely, aké majú výhody a čo od ich aplikácie môžete očakávať?

  ...
 • Letná blond: Zdravé vlasy pobozkané slnkom

  Blond farba vlasov

  Letná blond: Zdravé vlasy pobozkané slnkom
  ...

  Trblietavá blond je esenciou leta. Aby takou aj zostala, mali by ste chrániť vlasy pred UV žiarením. Prinášame tie najlepšie letné tipy pre blondínky.

  ...
 • Farebné pruhy

  Exotické farby na vlasy

  Farebné pruhy
  ...

  Kombinácie výrazných farieb už nie sú vyhradené len pre látky a odevy. Teraz zvýrazňujú štýlové ženy žiarivými farbami svoje účesy

  ...
 • Návrat trendu: platinová blond je teraz trendy viac ako kedykoľvek predtým

  Plavá farba na vlasy

  Návrat trendu: platinová blond je teraz trendy viac ako kedykoľvek predtým
  ...

  Plavá, plavejšia, platinová. Tento najsvetlejší blond tón je medzi farbami na vlasy dobre známy. Platinová blond sa nosí už od 90. rokov, ale až teraz si ju ľudia prestali spájať s bábikou Barbie. Čítajte ďalej a dozviete sa všetko, čo potrebujete vedieť o tejto trendy farbe.

  ...
 • Prirodzený jas: Domáce recepty na zosvetlenie vlasov

  Zosvetľovanie

  Prirodzený jas: Domáce recepty na zosvetlenie vlasov
  ...

  Nechajte zasvietiť svetlo vo svojich vlasoch! Vyskúšajte staré známe triky vhodné nielen pre blondínky.

  ...
 • Nepravidelne nafarbené vlasy

  Zosvetľovanie

  Nepravidelne nafarbené vlasy
  ...

  Nafarbili ste si vlasy a zistili ste, že farba ostala pri korienkoch svetlejšia, zatiaľ čo vaše končeky oplývajú tmavším odtieňom? Máte pocit, že vlasy pôsobia na vás rôznofarebne?

  ...
 • Jednoduché a rýchle dofarbovanie vlasov

  Farbenie vlasov

  Jednoduché a rýchle dofarbovanie vlasov
  ...

  Vďaka našim tipom si vlasy jednoducho dofarbíte a vrátite im sýtu farbu aj nádlherný lesk.

  ...
 • Psychológia farieb: Čo o vás prezrádza odtieň vlasov?

  Farbenie vlasov

  Psychológia farieb: Čo o vás prezrádza odtieň vlasov?
  ...

  Blond, hnedá, čierna alebo červená – povedzte nám, akú farbu nosíte a my vám povieme, kto ste.

  ...
 • Odvážny a cool: Modrý melír

  Trend pastelových farieb na vlasy

  Odvážny a cool: Modrý melír
  ...

  Nádherné tóny, odtiene a nuansy modrej farby už dávno predstavujú najobľúbenejšiu časť farebného spektra.

  ...
 • Výnimočne jemná: pastelová farba vlasov

  Trend pastelových farieb na vlasy

  Výnimočne jemná: pastelová farba vlasov
  ...

  Pastelové odtiene už nie sú len výsadou kvetov či jarných šiat. Najnovšie sa stali vyhľadávanou voľbou aj pri farbení vlasov.

  ...
 • Luxusný trend: Ružové zlato vo vlasoch

  Účesy a trendy vo farbení

  Luxusný trend: Ružové zlato vo vlasoch
  ...

  Už nezdobí len šperky, náhrdelníky či prstene. Vďaka trendsetterom sa z neho stal luxusný trend, s ktorým vygradujete krásu vašich vlasov na maximum.

  ...
 • Oranžové vlasy: Vyhnite sa chybám pri farbení!

  Účesy a trendy vo farbení

  Oranžové vlasy: Vyhnite sa chybám pri farbení!
  ...

  Domáce farbenie alebo oživenie farby nemusí vždy dopadnúť stopercentne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak sa chcete tomuto neželanému efektu vyhnúť?

  ...