Skip to Content

Odhaľte viac o svojej farbe vlasov

Z blondínky na čiernovlásku za pár minút? Žiadny problém! Dnes sa nám ponúkajú nespočetné možnosti farieb a odtieňov vlasov. Prečítajte si rozhovor s profesionálnym koloristom Robertom Starým o farbách a farbení vlasov.

Koloristika - veda, ktorá robí ženám radosť

Prirodzená farba našich vlasov pochádza z drobných pigmentových granúl, nachádzajúcich sa vo vláknitej vrstve vlasu. Farba, ktorú finálne vnímame závisí na tom, aké svetlo sa z niektorých pigmentov odráža späť.

Viac o farbách a koloristike prezradí kaderník a kolorista, Rober Starý. Rešpektovaný profesionál, oceňovaný na prestížnych medzinárodných kaderníckych súťažiach je majiteľom jedného z najlepších kaderníckych salónov v Prahe, www.robertstary.cz.

 • Do akej miery ovplyvňujú pigmenty odtiene farieb vlasov?

R.S.: „Existujú dva druhy pigmentov: eumelanín a pheomelanín. Eumelanín má väčší vplyv na hĺbku farby, zatiaľ čo pheomelanín má väčší vplyv na tón. V praxi to znamená, že tmavé vlasy majú vysokú úroveň oboch typov pigmentov, svetlé vlasy majú menej oboch. Ak je úroveň eumelanínu vyššia ako pheomelanínu, prirodzená farba je matná. Ak je to opačne, prirodzená farba je teplejšia.

Tiež platí, že menšie množstvo pigmentov spôsobuje červené, oranžové a žlté tóny. Naopak najväčšie množstvo je zodpovedné za šedé a hnedé tóny. Čím viac pigmentov je obsiahnutých vo vlasoch, tým sú vlasy tmavšie.“

 • V čom spočíva princíp koloristiky?

R.S.: „Koloristika je o rešpektovaní všetkých týchto faktorov a následne správne zvoleného odtieňa pre výslednú farbu. Rešpektovať musíme aj to, čo nás v prostredí ovplyvňuje – kultúra, média, vnímanie samého seba. Do farby sa musíme jednoducho obliecť a cítiť sa v nej dobre.“

 • Aj koloristika má svoje pravidlá...

R.S.: „Samozrejme. Hĺbka farby je tvorená základným tónom a zároveň podtónom. Smer tónu je dôležité určiť, pokiaľ analyzujeme farbu vlasov v priebehu konzultácie. V určitých prípadoch môžu byť dokonca niektoré podtóny odfarbené, alebo vyrovnané opačnými tónmi z  tzv. kruhu farieb, pre získanie cieľovej farby. Čím je farba tmavšia tým viac je možné pridať základné podtóny s cieľom dosiahnuť dlhotrvajúci  účinok.“

Robert Starý: Čierna je farbou tejto sezóny!

Vrátil sa späť trend čiernych vlasov a to ako na krátkych, tak aj na dlhých vlasoch. Podstatou je sýtosť farby a ohromujúci lesk. Už niekoľko sezón sa držia v popredí aj hnedé odtiene, tentokrát však viac ako kedykoľvek predtým zvýraznené teplými červenými podtónmi.

Všeobecne je návrat v hĺbkach tónu 4 – 10 k teplejším odtieňom. Aj tzv. zmrzlinové letné odtiene sa v zime viac približujú k teplejším tónom. Pokiaľ ide o melíry, tak aj naďalej pokračujú v trende  s jemnými decentými  kontrastmi tón v tóne.

Slovníček pojmov z koloristiky:

Hĺbka farby - Možno ju rozdeliť do desiatich úrovní  a to od čiernej až po svetlo plavú. Medzinárodný systém úrovní sa používa pre zmeranie hĺbky farby a je stupňovanie od úrovne 1 (čierna) až po úroveň 10 (svetlo plavá).

Tón farby - Pri svetlých vlasoch môže byť v prípade určitých prírodných tónov jasne vidieť spodný tón. Pheomelanin je prevažne zodpovedný za tóny na pozadí, ktoré sa nachádzajú vo vlasoch.

Úrovne farieb vlasov: čím sú vlasy svetlejšie, ubúda pheomelanínu, dochádza k zmene farby z červenej na oranžovú a potom na žltú:

 • Úroveň 1 až 4 - červená je primárne spodný tón
 • Úroveň 4 až 5 - červená/oranžová je primárne spodný tón
 • Úroveň 5 a 6 - oranžová/červená je primárne spodný tón
 • Úroveň 7 a 8 - oranžová/žltá je primárne spodný tón
 • Úroveň 9 a 10 - žltá je primárne spodný tón

Robert radí: Najdôležitejšia je domáca starostlivosť. Môžeme vytvoriť úžasnú farbu, ale pokiaľ sa o ňu nebudeme starať, efekt nikdy nebude taký, ako by sme si želali. Dôležité je  používanie správneho šampónu v spojení so správnym kondicionérom. Šampón vlas otvára a iba kondicionér so svojím zásaditým zložením má schopnosť vlas opäť zavrieť. Pokiaľ sa tak nestane, pigmenty z vlasov unikajú veľmi rýchlo.

Súvisiace články
 • Farba verzus tónovanie: Ktorá metóda je tá pravá?

  Farbenie vlasov

  Farba verzus tónovanie: Ktorá metóda je tá pravá?
  ...

  Prinášame vám dôležité fakty, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní. Aké sú medzi nimi rozdiely, aké majú výhody a čo od ich aplikácie môžete očakávať?

  ...
 • Letná blond: Zdravé vlasy pobozkané slnkom

  Blond farba vlasov

  Letná blond: Zdravé vlasy pobozkané slnkom
  ...

  Trblietavá blond je esenciou leta. Aby takou aj zostala, mali by ste chrániť vlasy pred UV žiarením. Prinášame tie najlepšie letné tipy pre blondínky.

  ...
 • Farebné pruhy

  Exotické farby na vlasy

  Farebné pruhy
  ...

  Kombinácie výrazných farieb už nie sú vyhradené len pre látky a odevy. Teraz zvýrazňujú štýlové ženy žiarivými farbami svoje účesy

  ...
 • Návrat trendu: platinová blond je teraz trendy viac ako kedykoľvek predtým

  Plavá farba na vlasy

  Návrat trendu: platinová blond je teraz trendy viac ako kedykoľvek predtým
  ...

  Plavá, plavejšia, platinová. Tento najsvetlejší blond tón je medzi farbami na vlasy dobre známy. Platinová blond sa nosí už od 90. rokov, ale až teraz si ju ľudia prestali spájať s bábikou Barbie. Čítajte ďalej a dozviete sa všetko, čo potrebujete vedieť o tejto trendy farbe.

  ...
 • Prirodzený jas: Domáce recepty na zosvetlenie vlasov

  Zosvetľovanie

  Prirodzený jas: Domáce recepty na zosvetlenie vlasov
  ...

  Nechajte zasvietiť svetlo vo svojich vlasoch! Vyskúšajte staré známe triky vhodné nielen pre blondínky.

  ...
 • Nepravidelne nafarbené vlasy

  Zosvetľovanie

  Nepravidelne nafarbené vlasy
  ...

  Nafarbili ste si vlasy a zistili ste, že farba ostala pri korienkoch svetlejšia, zatiaľ čo vaše končeky oplývajú tmavším odtieňom? Máte pocit, že vlasy pôsobia na vás rôznofarebne?

  ...
 • Jednoduché a rýchle dofarbovanie vlasov

  Farbenie vlasov

  Jednoduché a rýchle dofarbovanie vlasov
  ...

  Vďaka našim tipom si vlasy jednoducho dofarbíte a vrátite im sýtu farbu aj nádlherný lesk.

  ...
 • Psychológia farieb: Čo o vás prezrádza odtieň vlasov?

  Farbenie vlasov

  Psychológia farieb: Čo o vás prezrádza odtieň vlasov?
  ...

  Blond, hnedá, čierna alebo červená – povedzte nám, akú farbu nosíte a my vám povieme, kto ste.

  ...
 • Odvážny a cool: Modrý melír

  Trend pastelových farieb na vlasy

  Odvážny a cool: Modrý melír
  ...

  Nádherné tóny, odtiene a nuansy modrej farby už dávno predstavujú najobľúbenejšiu časť farebného spektra.

  ...
 • Výnimočne jemná: pastelová farba vlasov

  Trend pastelových farieb na vlasy

  Výnimočne jemná: pastelová farba vlasov
  ...

  Pastelové odtiene už nie sú len výsadou kvetov či jarných šiat. Najnovšie sa stali vyhľadávanou voľbou aj pri farbení vlasov.

  ...
 • Luxusný trend: Ružové zlato vo vlasoch

  Účesy a trendy vo farbení

  Luxusný trend: Ružové zlato vo vlasoch
  ...

  Už nezdobí len šperky, náhrdelníky či prstene. Vďaka trendsetterom sa z neho stal luxusný trend, s ktorým vygradujete krásu vašich vlasov na maximum.

  ...
 • Oranžové vlasy: Vyhnite sa chybám pri farbení!

  Účesy a trendy vo farbení

  Oranžové vlasy: Vyhnite sa chybám pri farbení!
  ...

  Domáce farbenie alebo oživenie farby nemusí vždy dopadnúť stopercentne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak sa chcete tomuto neželanému efektu vyhnúť?

  ...