Skip to Content

Suchá pokožka hlavy – čo s ňou?

Getty Images

Suchá pokožka hlavy je nepríjemným problémom počas zimy. Príčinou je obyčajne suchý, teplý vzduch v miestnostiach. Ešte nepríjemnejšie sú však lupiny, ktoré sú jedným z prejavov suchej pokožky. Zistite, čo spôsobuje problémy s lupinami a ako sa im môžete vyhnúť.

Naša pokožka je chránená vonkajšou vrstvou keratínocytov (zrohovatené bunky). Lipidy udržujú pokožku jemnú a vyživenú. Táto vonkajšia vrstva je veľmi efektívnou ochranou. Vplyvy prostredia ju však môžu poškodiť. Výsledkom je poškodená lipidová vrstva, ktorá sa stáva priepustnejšou. Poškodená vrstva tak nedokáže udržať dostatok hydratácie v pokožke, následkom čoho vzniká nepríjemné svrbenie a vysychanie pokožky, čo vedie k tvorbe lupín.

Ako predísť suchej pokožke hlavy

Vznik suchej pokožky môže zapríčiniť veľa faktorov. Pokožka hlavy je vystavená mnohým nepriaznivým vplyvom. Suchý vyhrievaný vzduch v miestnostiach je častou príčinou spôsobujúcou vysychanie pokožky. Fénovanie vlasov horúcim vzduchom a časté umývanie vlasov šampónom vlasom taktiež veľmi neprospievajú. A potom je tu ešte množstvo stylingových produktov, ktoré nemusia vyhovovať práve vašej pokožke hlavy.

Suchá pokožka je obzvlášť náchylná na tvorbu lupín

Suchá, podráždená pokožka je náchylná na tvorbu lupín. Problém s pokožkou môže dospieť až do bodu, kedy je produkcia lupín už neúnosná. Veľké množstvo odumretých buniek pokožky hlavy sa hromadí a vytvára tak viditeľné zhluky, z ktorých sa stávajú lupiny. Viditeľné kúsky lupín vytvárajú neporiadok nielen vo vlasoch, ale i na pleciach a v okolí ramien. Lupiny sú obzvlášť viditeľné na čiernom oblečení.

Dajte zbohom suchej pokožke

Používaním šetrných vlasových prípravkov obyčajne dosiahnete návrat suchej pokožky k prirodzenej rovnováhe a odstránite nežiaduce lupiny. Vhodné sú najmä jemné a vyživujúce vlasové prípravky pre starostlivosť o vlasy. Šetrné prípravky nedráždia pokožku a dodávajú potrebnú hydratáciu, ktorá pomáha s ozdravením pokožky hlavy. Obzvlášť vhodná je vyvážená starostlivosť v prípravkoch na vlasy, ktorá pozostáva zo šetrného šampónu, kondicionéru a cielených produktov, ako je napr. vyživujúce sérum na pokožku hlavy. Ak má vaša pokožka tendenciu k vysúšaniu, nemali by ste si vlasy umývať častejšie, ako je to potrebné a tiež nepoužívať príliš často horúci vzduch pri úprave a fénovaní vlasov. Najlepšie tipy pre suchú pokožku hlavy sú: byť k nej šetrný, dodávať jej extra hydratáciu, chrániť pokožku a starostlivo vyberať vhodné vlasové prípravky.

Súvisiace články
 • Ako nájsť ten správny šampón

  Šampón na vlasy

  Ako nájsť ten správny šampón
  ...

  Cesta za krásnymi vlasmi začína už pri umytí. Šampón špeciálne určený presne pre vaše potreby totiž dokáže omnoho viac, než by ste predpokladali...

  ...
 • Správne šampónovanie

  Šampón na vlasy

  Správne šampónovanie
  ...

  Viete, čo všetko musíte pred šampónovaním vlasov zvládnuť? Pozrite sa, ako môžete vylepšiť svoju rutinu umývania vlasov.

  ...
 • Krásne vlasy za noc

  Ochrana

  Krásne vlasy za noc
  ...

  Aj počas spánku sa môžete starať o svoje vlasy. Užívajte si sladký odpočinok, zatiaľ čo vlasové masky, kúry, ošetrujúce produkty a spreje dodajú vlasom potrebnú starostlivosť. Poznáte zoznam najlepších vlasových produktov na nočnú starostlivosť o vlasy?

  ...
 • Poškodené vlasy

  Ochrana

  Poškodené vlasy
  ...

  Vyzerajú vaše vlasy ako cukrová vata s rozštiepenými končekmi a bez lesku? Našťastie existujú efektívne spôsoby, ako vyliečiť poškodené vlasy.

  ...
 • Silikónová strarostlivosť o vlasy

  Ochrana

  Silikónová strarostlivosť o vlasy
  ...

  Niektoré vlasové protukty obsahujú silikóny. Zistite, čo pre vaše vlasy tieto silikóny robia a pre ktoré typy vlasov sú vhodné a naopak, pre ktoré nie.

  ...
 • Farba kombinovaná s leskom: Zázračný rituál pre vaše vlasy

  Ochrana

  Farba kombinovaná s leskom: Zázračný rituál pre vaše vlasy
  ...

  Luxusný lesk, komplexná starostlivosť a svieža farba. Tomu hovoríme trojitý zásah! Všetko o tejto zázračnej farbe sa dozviete tu.

  ...
 • Vlasy a klimatizácia - Schwarzkopf.sk

  Ochrana

  Vlasy a klimatizácia - Schwarzkopf.sk
  ...

  Mrazivé dni si vyžadujú extra starostlivosť o vlasy. Prezradíme vám, ako prežiť zimu s krásnymi vlasmi.

  ...
 • Štýlové leto: produkty a doplnky, bez ktorých sa nezaobídete

  Ochrana

  Štýlové leto: produkty a doplnky, bez ktorých sa nezaobídete
  ...

  Ukážeme vám dva looky na horúce dni a predstavíme inovatívne produkty, s ktorými bude vaša hriva svieža a krásna po celé leto!

  ...
 • Keratín – zázračná starostlivosť zvnútra

  Ochrana

  Keratín – zázračná starostlivosť zvnútra
  ...

  Čo je keratín, prečo sa nachádza v produktoch a akú rolu zohráva v starostlivosti o vlasy? Čítajte ďalej a doprajte vlasom jeho výnimočné účinky!

  ...
 • Strihanie - Jediné riešenie pre záchranu vlasov?

  Ochrana

  Strihanie - Jediné riešenie pre záchranu vlasov?
  ...

  Stratili vaše vlasy svoju prirodzenú krásu a zdravý vzhľad? Pomôžeme vám prinavrátiť vašim vlasom život. Strihanie môže počkať.

  ...
 • Lecitín: Pre lesklé, pružné vlasy

  Ochrana

  Lecitín: Pre lesklé, pružné vlasy
  ...

  Lecitín má blahodárne účinky na suché a lámavé vlasy. Zistite, akú úlohu zohráva táto olejnatá látka v ošetrujúcich prípravkoch na vlasy.

  ...
 • Slovník zložiek vlasovej starostlivosti

  Ochrana

  Slovník zložiek vlasovej starostlivosti
  ...

  Jojobový olej vaše vlasy zjemní. Hodvábne proteíny dodajú vlasom lesk. Zložky v ošetrujúcich i stylingových vlasových produktoch dokážu s vlasmi divy. Chcete vedieť viac o účinkoch jednotlivých zložiek? Čítajte ďalej a dozviete sa viac...

  ...