Trpíte počas zimy suchými a nepoddajnými vlasmi? Nie ste sama. Naše vlasy sú vystavené teplému a suchému vzduchu vo vyhriatych miestnostiach. Málo sa vetrá a často sa vzduch mení len klimatizáciou. Okrem toho sú pod vplyvom nepríjemného vetra, dažďu či snehu, ktoré na nás číhajú vonku. Počas zimy potrebujú vlasy a pokožka hlavy extra starostlivosť.
Vezmite si deň voľna a doprajte svojmu telu i vlasom domáci jednodenný relax. Základom je zvoliť si správne vlasové prípravky vhodné pre váš typ vlasov. Ak sú vaše vlasy suché a bez lesku, siahnite po šampónoch na namáhané vlasy so sklonom k rozštiepeným končekom. Trpíte lupinami? Odpoveď je jasná – šampóny proti lupinám.
Ďalším produktom, ktorý vám pomôže k zlepšeniu kvality a ľahšiemu rozčesávaniu vašich vlasov je kondicionér. Potom, čo na vlasy nanesiete šampón, poriadne ich opláchnite a následne im doprajte odporúčané množstvo kondicionéru.
Neaplikujte ho však na korienky vlasov – mohol by ich zbytočne zaťažiť. Prípravok nechajte chvíľu pôsobiť a taktiež ho dôkladne opláchnite. Príjemný pocit, ale tiež prekrvenie pokožky hlavy si môžete navodiť ľahkou masážou hlavy. Ak máte v blízkosti ďalší pár rúk, nebojte sa ich použiť.
Okrem tejto klasickej starostlivosti doprajte svojim vlasom raz za 2 týždne aj ďalšie vlasové prípravky ako sú napr. intenzívne vyživovacie masky, či bezoplachové kúry. Pre veľmi poškodené vlasy sú vhodné regeneračné kúry, obsahujúce jojobový, alebo makadamiový, či argánový olej. Užívajte ich však s mierou, v odporučenom množstve i časovom rozpätí. Príliš veľa výživy a regenerácie nemusí byť vždy na osoh.
Suchým a namáhaným vlasom musíte aj v zimnom období dopriať dostatok hydratácie (vlhkosti).
V opačnom prípade stačí šál, čiapka, či klobúk a vaše suché vlasy začnú elektrizovať. Na kráse vlasom nepridáva ani pustená klimatizácia, ktorá vlasy nadmerne vysušuje.
Okrem používania hydratujúcich prípravkov na vlasy máme pre vás jeden tip: lak na vlasy.
Keď je účes hotový, naneste ho na vlasy vo vzdialenosti 20-30 cm rovnomerne okolo celej hlavy. Uvidíte, že si účes ponechá svoj tvar, aj keď si zložíte čiapku z hlavy.
Používate často fén, kulmu, či žehličku na vlasy?
Ak ste odpovedali áno, mali by ste vždy pred ich použitím aplikovať špeciálne stylingové produkty na ochranu vlasov pred teplom. Zabránite tak ich zbytočnému vysúšaniu a ochránite ich pred poškodením.
Problém zvaný rozštiepené končeky
Nedostatok vlhkosti, stres a častý styling, to všetko môže viesť k rozštiepeným končekom. Ešte predtým, než zájdete k svojmu kaderníkovi a necháte si ich ostrihať, vyskúšajte pár overených spôsobov, ako im predísť. Siahnite po špeciálnych prípravkoch na rozštiepené končeky. Tie obsahujú silikónový olej, ktorý prekryje rozštiepené končeky tenkou vrstvou. Aj tu platí pravidlo, že túto kúru nie je vhodné aplikovať po každom šampónovaní.
- Nie: Zabudnite na lacné a ostré hrebene, alebo kefy s kovovými štetinami.
- Áno: Používajte kefy s prírodnými štetinami a hrebene vyrobené z prírodného rohu alebo dreva.
- Nie: Nepoužívajte žehličku na vlasy na vlhké vlasy! Vaše vlasy by ste tak doslova spálili zvnútra.
- Áno: Vyskúšajte bezoplachové prípravky na vlasy – ošetrujú a vytvárajú tenký ochranný film okolo každého vlasu, aby ich chránili pred vonkajšími vplyvmi.