Skip to Content

Ako nájsť ten správny šampón

Fotolia

Túžite po zdravých vlasoch s očarujúcim leskom? Predtým, než sa sústredíte na hydratovanie v podobe masiek a kúr, zamerajte sa na prvý a najdôležitejší krok – nájdite pre ne vhodný šampón. Tento vlasový produkt totiž dokáže omnoho viac, než by ste predpokladali...

Starajú sa o vlasy vďaka ošetrujúcim látkam, odrážajú škodlivé UV žiarenie a tým ich ochraňujú, no dokážu tiež zvädnutým vlasom dodať objem s „wow“ efektom. Dalo by sa povedať, že šampóny sú v pravom slova zmysle univerzálni kozmetickí pomocníci. Aby ste si vedeli vybrať ten najlepší šampón pre váš typ vlasov, prinášame vám prehľad najdôležitejších druhov. Odhalíme vám, ako fungujú a čo dokážu:

Šampón na poškodené vlasy

Drsná štruktúra vlasového vlákna spôsobuje lámavé, matné pramene a rozštiepené končeky. V prípade krepovitých či kučeravých vlasov môže ísť o prirodzený stav. Vlasy často trpia vysokým teplom aj následkami farbenia a pod. Výživné a reparačné produkty povrch vlasu obnovujú, vypĺňajú väčšie aj menšie trhliny v keratínovej vrstve a vyhladzujú končeky, čím zamedzujú ich štiepeniu. V tejto súvislosti sú veľmi efektívne rastlinné oleje. Napríklad makadamový olej dokáže uzdraviť vlasové kutikuly a poskytnúť im výživu v podobe lipidov (tukov). Arganový a slnečnicový olej zase obsahujú hodnotné nesýtené mastné kyseliny podobné lipidom v mazových žľazách ľudského tela. Mandľový olej nám skvele poslúži na intenzívnu a zároveň ultra ľahkú starostlivosť o vlasy. Syntetickú alternatívu predstavujú silikóny, ktoré obalia vlasy ochrannou vrstvou, vyhladia kutikuly a polámané končeky. Najnovším šampónom s obsahom silikónov sa to už darí aj bez toho, aby vlasy nadmerne zaťažovali.    

Šampón na farbené vlasy

Po procese farbenia vlasy nielenže vyžadujú extra starostlivosť ale aj neviditeľný štít, ktorý dokáže ochrániť nové pigmenty a zachovať ich jas. Preto v špeciálnych šampónoch na farbené vlasy okrem iných látok nechýbajú ani antioxidanty, ktoré ich chránia pred UV lúčmi a čo najdlhšie odďaľujú vymývanie farby. Letný tip: doprajte svojim vlasom aj ochranný sprej proti slnku.  

Šampón pre objem

Riedky porast bez objemu nie je žiaden dôvod na to, aby ste vzdali boj o nádherné vlasy. Našťastie je na trhu mnoho šampónov, ktoré im dodajú potrebný objem. Podobne ako ostatné druhy, aj tieto obsahujú predovšetkým vodu, výživné látky, parfém a jemné umývacie zložky (tenzidy). Rozdiel je však v tom, že vlasom dokážu dodať oveľa viac objemu. Tento druh šampónu vaše vlasy nielen umyje, ale ich aj oddelí jeden od druhého, vďaka čomu vlasy ako také pôsobia hustejším dojmom.   

Šampón na mastné vlasy

Vaše korienky vyzerajú sklesnuto už pár hodín po umytí? Tento problém často spôsobuje nadmerná mastnota. Vhodný šampón ju dokáže odstrániť. Obsahuje totiž vyššiu koncentráciu umývacích zložiek a menej látok produkujúcich lipidy ako napr. oleje a silikóny. Miesto toho má hojivý účinok na pokožku hlavy a reguluje produkciu mazu. Tip: napeňte si malé množstvo v dlaniach jemne vmasírujte do pokožky a nechajte pár minút pôsobiť, aby bol ich efekt ešte výraznejší. Dbajte však na to, aby ste ich nepoužívali viac než dvakrát do týždňa a medzitým dajte prednosť extra jemným prípravkom. V opačnom prípade sa vaša pokožka príliš vysuší. A skvelý produkt pre okamžité osvieženie vlasov: suchý šampón.    

Čistiaci šampón

V obchodoch dnes nájdete aj tzv. očistné kúry na vlasy. Špeciálne šampóny pre hĺbkové čistenie vaše vlasy zbavia akýchkoľvek nečistôt a čiastočiek, ktoré ich zaťažujú (od jednoduchej špiny až po zvyšky vlasových a stylingových produktov). V čistiacich šampónoch nenájdete ďalšie aditíva – sú určené na prirodzené umytie vlasov napr. s obsahom mentolu, mäty, citrónu alebo výťažkom morského kolagénu. Tip: Po takomto čistení nevynechajte výživný kondicionér.     

Šampón proti lupinám

Zdravá pokožka hlavy je kľúčom ku krásnym vlasom. K víťazstvu nad lupinami vám dopomôže veľmi jemný šampón s obsahom hojivých látok ako aloe vera či allantoin. Účinné šampóny proti lupinám tiež obsahujú aktívnu látku pyrition zinku, ktorý sa v medicíne často používa na liečbu psoriázy a ekzému. Tip: Takýto šampón môže vaše vlasy značne vysušiť. Dĺžky a končeky vlasov preto potrebujú kondicionér alebo hydratačnú kúru, ktoré vlasy dodatočne zjemnia.    

Súvisiace články
 • Správne šampónovanie

  Šampón na vlasy

  Správne šampónovanie
  ...

  Viete, čo všetko musíte pred šampónovaním vlasov zvládnuť? Pozrite sa, ako môžete vylepšiť svoju rutinu umývania vlasov.

  ...
 • Krásne vlasy za noc

  Ochrana

  Krásne vlasy za noc
  ...

  Aj počas spánku sa môžete starať o svoje vlasy. Užívajte si sladký odpočinok, zatiaľ čo vlasové masky, kúry, ošetrujúce produkty a spreje dodajú vlasom potrebnú starostlivosť. Poznáte zoznam najlepších vlasových produktov na nočnú starostlivosť o vlasy?

  ...
 • Poškodené vlasy

  Ochrana

  Poškodené vlasy
  ...

  Vyzerajú vaše vlasy ako cukrová vata s rozštiepenými končekmi a bez lesku? Našťastie existujú efektívne spôsoby, ako vyliečiť poškodené vlasy.

  ...
 • Silikónová strarostlivosť o vlasy

  Ochrana

  Silikónová strarostlivosť o vlasy
  ...

  Niektoré vlasové protukty obsahujú silikóny. Zistite, čo pre vaše vlasy tieto silikóny robia a pre ktoré typy vlasov sú vhodné a naopak, pre ktoré nie.

  ...
 • Farba kombinovaná s leskom: Zázračný rituál pre vaše vlasy

  Ochrana

  Farba kombinovaná s leskom: Zázračný rituál pre vaše vlasy
  ...

  Luxusný lesk, komplexná starostlivosť a svieža farba. Tomu hovoríme trojitý zásah! Všetko o tejto zázračnej farbe sa dozviete tu.

  ...
 • Vlasy a klimatizácia - Schwarzkopf.sk

  Ochrana

  Vlasy a klimatizácia - Schwarzkopf.sk
  ...

  Mrazivé dni si vyžadujú extra starostlivosť o vlasy. Prezradíme vám, ako prežiť zimu s krásnymi vlasmi.

  ...
 • Štýlové leto: produkty a doplnky, bez ktorých sa nezaobídete

  Ochrana

  Štýlové leto: produkty a doplnky, bez ktorých sa nezaobídete
  ...

  Ukážeme vám dva looky na horúce dni a predstavíme inovatívne produkty, s ktorými bude vaša hriva svieža a krásna po celé leto!

  ...
 • Keratín – zázračná starostlivosť zvnútra

  Ochrana

  Keratín – zázračná starostlivosť zvnútra
  ...

  Čo je keratín, prečo sa nachádza v produktoch a akú rolu zohráva v starostlivosti o vlasy? Čítajte ďalej a doprajte vlasom jeho výnimočné účinky!

  ...
 • Strihanie - Jediné riešenie pre záchranu vlasov?

  Ochrana

  Strihanie - Jediné riešenie pre záchranu vlasov?
  ...

  Stratili vaše vlasy svoju prirodzenú krásu a zdravý vzhľad? Pomôžeme vám prinavrátiť vašim vlasom život. Strihanie môže počkať.

  ...
 • Lecitín: Pre lesklé, pružné vlasy

  Ochrana

  Lecitín: Pre lesklé, pružné vlasy
  ...

  Lecitín má blahodárne účinky na suché a lámavé vlasy. Zistite, akú úlohu zohráva táto olejnatá látka v ošetrujúcich prípravkoch na vlasy.

  ...
 • Slovník zložiek vlasovej starostlivosti

  Ochrana

  Slovník zložiek vlasovej starostlivosti
  ...

  Jojobový olej vaše vlasy zjemní. Hodvábne proteíny dodajú vlasom lesk. Zložky v ošetrujúcich i stylingových vlasových produktoch dokážu s vlasmi divy. Chcete vedieť viac o účinkoch jednotlivých zložiek? Čítajte ďalej a dozviete sa viac...

  ...
 • Exkluzívna spolupráca: Schwarzkopf a Claudia Schiffer

  Ochrana

  Exkluzívna spolupráca: Schwarzkopf a Claudia Schiffer
  ...

  Schwarzkopf prináša na trh dva nové rady produktov vyvinuté v spolupráci so svetoznámou ikonou krásy Claudiou Schiffer.

  ...