Pokožka je v neustálom kolobehu obnovovania sa. Preto má každý z nás niekoľko odumretých buniek pokožky na hlave. Pokiaľ je všetko v poriadku tieto odumreté bunky pokožky nevnímame. Objavujú sa častejšie u mužov než u žien, avšak dochádza k tomu v čase, kedy sa narušuje prirodzený životný rytmus a pokožka hlavy je nadmerne zaťažovaná. Odumreté kožné bunky sa zhlukujú a vypadávajú z vlasov vo väčších viditeľných skupinách. Našťastie existuje niekoľko účinných zbraní proti nevábne vyzerajúcim lupinám ako napr. prípravky proti lupinám a TLC. Tie prinavrátia vašej pokožke hlavy prirodzenú rovnováhu.
Huba, známa pod menom Pityrosporon ovale a nedávno identifikovaná ako Malassezia furfur prispieva k tvorbe lupín. Táto huba sa nachádza v ľudskej pokožke hlavy v malom množstve, kedy nespôsobuje žiadne problémy. Avšak, ak sa podmienky zmenia a stanú sa pre ňu ideálne, začne sa rozmnožovať omnoho rýchlejšie a urýchli tak prirodzené vylučovanie kožných buniek na hlave. To sa stane napr. v prípade mastnej pokožky. Výsledkom sú väčšie žltkasté a mastné zhluky pokožky (lupiny). Huby a baktérie si tieto mastné zlepence pokožky radi vytvárajú, pretože im slúžia ako domov a potrava zároveň. To následne vedie k infekciám, zápalom kože a svrbeniu pokožky hlavy.
Lupiny sa môžu objaviť aj na suchej pokožke, čo môže byť zapríčinené dehydratáciou pokožky hlavy následkom častého fénovania, suchého a teplého vzduchu z kúrenia počas zimy alebo používaním horúcej vody pri umývaní.
Šampóny proti lupinám sú vcelku účinné v boji proti lupinám počas doby ich používania. Osvedčené zložky v týchto šampónoch sú buď Octopirox alebo zinok pyritiónu, ktoré zastavujú nadmerné odlupovanie pokožky odstránením huby, ktorá to spôsobuje. Používanie týchto šampónov kým lupiny z pokožky úplne zmiznú je základnou zbraňou v boji proti lupinám. Pre lepší výsledok nechajte šampón pôsobiť na pokožke hlavy približne 2 minúty. Mimochodom každodenné umývanie vlasov šampónom problémy s lupinami nezhoršuje, pretože umývanie šampónom tiež odstraňuje zlepence lupín.
V prípade, že sa váš stav nezlepšuje a lupiny odolávajú vašim pokusom o ich odstránenie pomocou špeciálnych šampónov a TLC, mali by ste navštíviť vášho dermatológa, aby zistil, čo je príčinou tvorby lupín. Dermatológ overí, či netrpíte nejakou kožnou chorobou, ktorá by mohla byť príčinou pretrvávajúcich lupín. Máme na mysli kožné ochorenia ako: lupienka, atopická dermatitída (ekzém) alebo seborea. Samozrejme, tieto kožné choroby si vyžadujú patričné lekárske ošetrenie.
- V období, keď vás trápia lupiny, by ste sa mali vyhýbať ďalším podráždeniam pokožky. Horúca sprcha a fénovanie, plávanie v chlórovanej vode alebo nešetrné česanie lupiny určite len zhoršia.
- Neškrabte si pokožku hlavy aj keď svrbenie pretrváva. Šampóny alebo vlasové toniká s aktívnou zložkou Polidocanol svrbenie potlačujú. Čistý gél z Aloe vera má chladivý účinok a tiež uľaví od svrbenia bez toho, aby vašu pokožku zanechal mastnú