Skip to Content

Účinný boj proti lupinám

diego cervo / Fotolia

Pokožka je v neustálom kolobehu obnovovania sa. Preto má každý z nás niekoľko odumretých buniek pokožky na hlave. Pokiaľ je všetko v poriadku tieto odumreté bunky pokožky nevnímame. Objavujú sa častejšie u mužov než u žien, avšak dochádza k tomu v čase, kedy sa narušuje prirodzený životný rytmus a pokožka hlavy je nadmerne zaťažovaná. Odumreté kožné bunky sa zhlukujú a vypadávajú z vlasov vo väčších viditeľných skupinách. Našťastie existuje niekoľko účinných zbraní proti nevábne vyzerajúcim lupinám ako napr. prípravky proti lupinám a TLC. Tie prinavrátia vašej pokožke hlavy prirodzenú rovnováhu.

Huba, známa pod menom Pityrosporon ovale a nedávno identifikovaná ako Malassezia furfur prispieva k tvorbe lupín. Táto huba sa nachádza v ľudskej pokožke hlavy v malom množstve, kedy nespôsobuje žiadne problémy. Avšak, ak sa podmienky zmenia a stanú sa pre ňu ideálne, začne sa rozmnožovať omnoho rýchlejšie a urýchli tak prirodzené vylučovanie kožných buniek na hlave. To sa stane napr. v prípade mastnej pokožky. Výsledkom sú väčšie žltkasté a mastné zhluky pokožky (lupiny). Huby a baktérie si tieto mastné zlepence pokožky radi vytvárajú, pretože im slúžia ako domov a potrava zároveň. To následne vedie k infekciám, zápalom kože a svrbeniu pokožky hlavy.

Lupiny sa môžu objaviť aj na suchej pokožke, čo môže byť zapríčinené dehydratáciou pokožky hlavy následkom častého fénovania, suchého a teplého vzduchu z kúrenia počas zimy alebo používaním horúcej vody pri umývaní.

Lupiny: Domáca kúra …

Šampóny proti lupinám sú vcelku účinné v boji proti lupinám počas doby ich používania. Osvedčené zložky v týchto šampónoch sú buď Octopirox alebo zinok pyritiónu, ktoré zastavujú nadmerné odlupovanie pokožky odstránením huby, ktorá to spôsobuje. Používanie týchto šampónov kým lupiny z pokožky úplne zmiznú je základnou zbraňou v boji proti lupinám. Pre lepší výsledok nechajte šampón pôsobiť na pokožke hlavy približne 2 minúty. Mimochodom každodenné umývanie vlasov šampónom problémy s lupinami nezhoršuje, pretože umývanie šampónom tiež odstraňuje zlepence lupín.

… alebo odborná pomoc?

V prípade, že sa váš stav nezlepšuje a lupiny odolávajú vašim pokusom o ich odstránenie pomocou špeciálnych šampónov a TLC, mali by ste navštíviť vášho dermatológa, aby zistil, čo je príčinou tvorby lupín. Dermatológ overí, či netrpíte nejakou kožnou chorobou, ktorá by mohla byť príčinou pretrvávajúcich lupín. Máme na mysli kožné ochorenia ako: lupienka, atopická dermatitída (ekzém) alebo seborea. Samozrejme, tieto kožné choroby si vyžadujú patričné lekárske ošetrenie.

Ďalšie prostriedky proti lupinám

 • V období, keď vás trápia lupiny, by ste sa mali vyhýbať ďalším podráždeniam pokožky. Horúca sprcha a fénovanie, plávanie v chlórovanej vode alebo nešetrné česanie lupiny určite len zhoršia.
 • Neškrabte si pokožku hlavy aj keď svrbenie pretrváva. Šampóny alebo vlasové toniká s aktívnou zložkou Polidocanol svrbenie potlačujú. Čistý gél z Aloe vera má chladivý účinok a tiež uľaví od svrbenia bez toho, aby vašu pokožku zanechal mastnú
Súvisiace články
 • Ako nájsť ten správny šampón

  Šampón na vlasy

  Ako nájsť ten správny šampón
  ...

  Cesta za krásnymi vlasmi začína už pri umytí. Šampón špeciálne určený presne pre vaše potreby totiž dokáže omnoho viac, než by ste predpokladali...

  ...
 • Správne šampónovanie

  Šampón na vlasy

  Správne šampónovanie
  ...

  Viete, čo všetko musíte pred šampónovaním vlasov zvládnuť? Pozrite sa, ako môžete vylepšiť svoju rutinu umývania vlasov.

  ...
 • Krásne vlasy za noc

  Ochrana

  Krásne vlasy za noc
  ...

  Aj počas spánku sa môžete starať o svoje vlasy. Užívajte si sladký odpočinok, zatiaľ čo vlasové masky, kúry, ošetrujúce produkty a spreje dodajú vlasom potrebnú starostlivosť. Poznáte zoznam najlepších vlasových produktov na nočnú starostlivosť o vlasy?

  ...
 • Poškodené vlasy

  Ochrana

  Poškodené vlasy
  ...

  Vyzerajú vaše vlasy ako cukrová vata s rozštiepenými končekmi a bez lesku? Našťastie existujú efektívne spôsoby, ako vyliečiť poškodené vlasy.

  ...
 • Silikónová strarostlivosť o vlasy

  Ochrana

  Silikónová strarostlivosť o vlasy
  ...

  Niektoré vlasové protukty obsahujú silikóny. Zistite, čo pre vaše vlasy tieto silikóny robia a pre ktoré typy vlasov sú vhodné a naopak, pre ktoré nie.

  ...
 • Farba kombinovaná s leskom: Zázračný rituál pre vaše vlasy

  Ochrana

  Farba kombinovaná s leskom: Zázračný rituál pre vaše vlasy
  ...

  Luxusný lesk, komplexná starostlivosť a svieža farba. Tomu hovoríme trojitý zásah! Všetko o tejto zázračnej farbe sa dozviete tu.

  ...
 • Vlasy a klimatizácia - Schwarzkopf.sk

  Ochrana

  Vlasy a klimatizácia - Schwarzkopf.sk
  ...

  Mrazivé dni si vyžadujú extra starostlivosť o vlasy. Prezradíme vám, ako prežiť zimu s krásnymi vlasmi.

  ...
 • Štýlové leto: produkty a doplnky, bez ktorých sa nezaobídete

  Ochrana

  Štýlové leto: produkty a doplnky, bez ktorých sa nezaobídete
  ...

  Ukážeme vám dva looky na horúce dni a predstavíme inovatívne produkty, s ktorými bude vaša hriva svieža a krásna po celé leto!

  ...
 • Keratín – zázračná starostlivosť zvnútra

  Ochrana

  Keratín – zázračná starostlivosť zvnútra
  ...

  Čo je keratín, prečo sa nachádza v produktoch a akú rolu zohráva v starostlivosti o vlasy? Čítajte ďalej a doprajte vlasom jeho výnimočné účinky!

  ...
 • Strihanie - Jediné riešenie pre záchranu vlasov?

  Ochrana

  Strihanie - Jediné riešenie pre záchranu vlasov?
  ...

  Stratili vaše vlasy svoju prirodzenú krásu a zdravý vzhľad? Pomôžeme vám prinavrátiť vašim vlasom život. Strihanie môže počkať.

  ...
 • Lecitín: Pre lesklé, pružné vlasy

  Ochrana

  Lecitín: Pre lesklé, pružné vlasy
  ...

  Lecitín má blahodárne účinky na suché a lámavé vlasy. Zistite, akú úlohu zohráva táto olejnatá látka v ošetrujúcich prípravkoch na vlasy.

  ...
 • Slovník zložiek vlasovej starostlivosti

  Ochrana

  Slovník zložiek vlasovej starostlivosti
  ...

  Jojobový olej vaše vlasy zjemní. Hodvábne proteíny dodajú vlasom lesk. Zložky v ošetrujúcich i stylingových vlasových produktoch dokážu s vlasmi divy. Chcete vedieť viac o účinkoch jednotlivých zložiek? Čítajte ďalej a dozviete sa viac...

  ...