Skip to Content

Keratín – zázračná starostlivosť zvnútra

Istockphoto

Nie všetkým príroda dopriala hustú a lesklú hrivu – ak túžite po pevnejších a zdravších vlasoch, radi vám k tomu pomôžeme. V snahe dodať vlasom vitalitu a pružnosť je vašim najlepším spojencom základná stavebná zložka vlasu – keratín. Aj keď ste už o keratíne čo-to počuli, jeho úloha v starostlivosti o vlasy nemusí byť dostatočne známa. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete niekoľko základných informácií o keratíne a jeho zázračných účinkoch na vaše vlasy.

90 % každého vlasu tvorí keratín, zvyšných 5 – 10% tvorí voda (podľa toho, aká je vlhkosť prostredia), ďalšími zložkami sú lipidy (tuky), pigmenty a minerály. Keratín je vláknitý proteín, ktorý dodáva silu a elasticitu vnútornej aj vonkajšej vlasovej štruktúre. Keratínový proteín sa skladá z dlhých peptidových reťazcov, ktoré vytvárajú silné vlákna. Zloženie peptidových reťazcov určuje štruktúru jednotlivých vlákien. Vlasové vlákna sa môžu točiť okolo svojej osi, ohnúť sa, alebo dokonca zložiť.

Neporušený keratín je nielen elastický ale aj nerozpustný vo vode. Dokáže odolávať veľmi vysokým a zároveň i nízkym teplotám. Vďaka keratínu dokáže vlas čeliť (či aspoň na nejaký čas znášať) horúce slnečné lúče i drsný zimný vietor, rovnako ako stylingové teplo kulmy, žehličky, natáčok a iných pomocníkov.
 
Vlasy s dostatočným obsahom neporušeného keratínu sú dobre pripravené na nepriaznivé vplyvy vonkajšieho prostredia. Napriek tomu však trvalé namáhanie môže nakoniec poškodiť dlhé keratínové reťazce, ktoré sú zodpovedné za neporušený tvar každého vlasu. Ako náhle sa keratín rozpadne na viacero malých reťazcov, začne sa rozpúšťať vo vode a vymýva sa von.  

Keratín posilňuje vlasy

Ak sú vaše vlasy poškodené, chcete ich uhladiť či posilniť, alebo potrebujete, aby boli odolnejšie – máte skvelý dôvod užívať si výhody niektorého z mnohých produktov na vlasy s obsahom keratínu.

Keratín sa pridáva do produktov vlasovej starostlivosti ako intenzívna a účinná zložka, pretože posilňuje vlas a zlepšuje jeho štruktúru priamo zvnútra. Výsledkom je, že vlas znova získa svoju prirodzenú štruktúru. Keratín vyplní trhliny vo vlasovom vlákne, aby bol vlas poddajnejší, lesklejší a ľahšie sa upravoval. 

Mimochodom, keratín nezohráva dôležitú úlohu len v prípravkoch starostlivosti o vlasy ale aj v stylingových produktoch, ako sú penové tužidlá a laky na vlasy. Všetky tieto produkty môžu obsahovať tekutú formu keratínu, ktorá je identická s prírodným keratínom v ľudskom vlase. Prípravky na vlasy s obsahom keratínu poskytujú vlasom účinnú ochranu pred stratou vlhkosti. A s jeho pomocou si môžete užívať aj skvelé stylingové výsledky.

Súvisiace články
 • Ako nájsť ten správny šampón

  Šampón na vlasy

  Ako nájsť ten správny šampón
  ...

  Cesta za krásnymi vlasmi začína už pri umytí. Šampón špeciálne určený presne pre vaše potreby totiž dokáže omnoho viac, než by ste predpokladali...

  ...
 • Správne šampónovanie

  Šampón na vlasy

  Správne šampónovanie
  ...

  Viete, čo všetko musíte pred šampónovaním vlasov zvládnuť? Pozrite sa, ako môžete vylepšiť svoju rutinu umývania vlasov.

  ...
 • Krásne vlasy za noc

  Ochrana

  Krásne vlasy za noc
  ...

  Aj počas spánku sa môžete starať o svoje vlasy. Užívajte si sladký odpočinok, zatiaľ čo vlasové masky, kúry, ošetrujúce produkty a spreje dodajú vlasom potrebnú starostlivosť. Poznáte zoznam najlepších vlasových produktov na nočnú starostlivosť o vlasy?

  ...
 • Poškodené vlasy

  Ochrana

  Poškodené vlasy
  ...

  Vyzerajú vaše vlasy ako cukrová vata s rozštiepenými končekmi a bez lesku? Našťastie existujú efektívne spôsoby, ako vyliečiť poškodené vlasy.

  ...
 • Silikónová strarostlivosť o vlasy

  Ochrana

  Silikónová strarostlivosť o vlasy
  ...

  Niektoré vlasové protukty obsahujú silikóny. Zistite, čo pre vaše vlasy tieto silikóny robia a pre ktoré typy vlasov sú vhodné a naopak, pre ktoré nie.

  ...
 • Farba kombinovaná s leskom: Zázračný rituál pre vaše vlasy

  Ochrana

  Farba kombinovaná s leskom: Zázračný rituál pre vaše vlasy
  ...

  Luxusný lesk, komplexná starostlivosť a svieža farba. Tomu hovoríme trojitý zásah! Všetko o tejto zázračnej farbe sa dozviete tu.

  ...
 • Vlasy a klimatizácia - Schwarzkopf.sk

  Ochrana

  Vlasy a klimatizácia - Schwarzkopf.sk
  ...

  Mrazivé dni si vyžadujú extra starostlivosť o vlasy. Prezradíme vám, ako prežiť zimu s krásnymi vlasmi.

  ...
 • Štýlové leto: produkty a doplnky, bez ktorých sa nezaobídete

  Ochrana

  Štýlové leto: produkty a doplnky, bez ktorých sa nezaobídete
  ...

  Ukážeme vám dva looky na horúce dni a predstavíme inovatívne produkty, s ktorými bude vaša hriva svieža a krásna po celé leto!

  ...
 • Strihanie - Jediné riešenie pre záchranu vlasov?

  Ochrana

  Strihanie - Jediné riešenie pre záchranu vlasov?
  ...

  Stratili vaše vlasy svoju prirodzenú krásu a zdravý vzhľad? Pomôžeme vám prinavrátiť vašim vlasom život. Strihanie môže počkať.

  ...
 • Lecitín: Pre lesklé, pružné vlasy

  Ochrana

  Lecitín: Pre lesklé, pružné vlasy
  ...

  Lecitín má blahodárne účinky na suché a lámavé vlasy. Zistite, akú úlohu zohráva táto olejnatá látka v ošetrujúcich prípravkoch na vlasy.

  ...
 • Slovník zložiek vlasovej starostlivosti

  Ochrana

  Slovník zložiek vlasovej starostlivosti
  ...

  Jojobový olej vaše vlasy zjemní. Hodvábne proteíny dodajú vlasom lesk. Zložky v ošetrujúcich i stylingových vlasových produktoch dokážu s vlasmi divy. Chcete vedieť viac o účinkoch jednotlivých zložiek? Čítajte ďalej a dozviete sa viac...

  ...
 • Exkluzívna spolupráca: Schwarzkopf a Claudia Schiffer

  Ochrana

  Exkluzívna spolupráca: Schwarzkopf a Claudia Schiffer
  ...

  Schwarzkopf prináša na trh dva nové rady produktov vyvinuté v spolupráci so svetoznámou ikonou krásy Claudiou Schiffer.

  ...