Starostlivosť o vlasy | Ochrana

Šetrná starostlivosť pre citlivú pokožku

S citlivou pokožkou máte niekedy pocit, že by ste najradšej vyskočila z kože. Pokožka hlavy má červené sfarbenie, svrbí a tvoria sa lupiny. V nasledujúcich článkoch nájdete riešenie problémov s citlivou pokožkou hlavy. Pomôžeme vám upokojiť citlivú pokožku a lupiny sa navždy stratia.

Pokožku majú niektorí ľudia citlivú často, u niektorých sa tento jav objaví len zriedkakedy. Príčinou môže byť podnebie, nesprávne aplikovaná trvalá, časté farbenie vlasov, alebo aj použitie nekvalitných produktov na vlasy. Výrazný podiel na citlivosti pokožky má aj individualita jedinca. Napätie a stres môže tak isto narušiť rovnováhu pokožky hlavy a teda i vlasov.

Citlivá pokožka a narušená ochranná vrstva

Pokožka hlavy je podobne ako pokožka tela pokrytá ochrannou vrstvou. Ochrannú vrstvu si predstavte ako stenu zloženú z tehál, kde tehly symbolizujú kožné bunky. Cement medzi tehlami je tvorený lipidmi (tukovým materiálom). Vonkajšie vplyvy môžu viesť k narušeniu tejto ochrannej lipidovej vrstvy . Výsledkom toho je, že táto ochranná vrstva presakuje. Čím viac vlhka z pokožky unikne, tým viac škodlivých látok sa naopak dostane dnu. Toto následne dráždi pokožku, ktorá sčervená, začne svrbieť a dochádza k vzniku lupín.

Citlivá pokožka ako výsledok nesprávnej starostlivosti

Umývate si vlasy denne a potom ich upravujete vlasovými prostriedkami obsahujúcimi alkohol, ako je napríklad gél? Skôr či neskôr vám tento spôsob úpravy vlasov úplne vysuší pokožku hlavy. Ak si musíte hlavu umývať každý deň, mali by ste používať veľmi šetrný šampón. Nepoužívajte prostriedky na báze alkoholu a radšej zvoľte bezoplachový kondicionér, vosk na vlasy, alebo stylingový sprej.

Zmena podnebia vplýva na citlivú pokožku

Suchý a teplý vzduch z kúrenia alebo z klimatizácie sú pre pokožku hlavy  veľkou záťažou. V takýchto nepriaznivých podmienkach sú pre pokožku vhodné zvlhčujúce šampóny, kondicionéry a dlho pôsobiace prípravky. Počas procesu zvlhčovanie sa vyhnite prípravkom, ktoré obsahujú veľké množstvo lipidov. Lipidy môžu vlasy zaťažiť, najmä ak máte obzvlášť jemné vlasy.

Citlivá pokožka hlavy: Poraďte sa s dermatológom

Neprestávajúce svrbenie môže byť znakom hubovitého ochorenia, ktoré napáda pokožku hlavy. Začervenanie a lupiny zväčšujú pravdepodobnosť tejto choroby. Mastná pokožka je jednou z podmienok pre vznik hubovitého ochorenia pokožky hlavy. V prípade, že máte mastnú pokožku, ktorá vás svrbí, kontaktujte svojho dermatológa.

Rady, ktoré prinesú rovnováhu vašej pokožke:

Objavte: Ochrana