Starostlivosť o vlasy | Mastné vlasy

Mastné vlasy: Ako sa zbaviť prebytočného mazu?

Či už považujete mastné vlasy za zdravotný alebo len kozmetický problém, mastné vlasy trápia mnoho ľudí a je ťažké sa ich zbaviť. Experti na vlasy nám ale ponúkajú nové riešenia.

Mastné vlasy umývajte častejšie

Vďaka správnej starostlivosti zmeníte vaše vlasy na zdravú hrivu.

Zlyhala všetka vaša námaha aj stylingové produkty a mastné vlasy sa stávajú pretrvávajúcim a frustrujúcim problémom? Mastné vlasy pôsobia zanedbane a kazia váš celkový vzhľad. A to aj keď nie sú ničím iným, ako výsledkom prirodzeného procesu. Korienky vlasov prichádzajú najviac do kontaktu s mazovými žľazami (na pokožke hlavy), ktoré vylučujú zložku nazývanú sebum - maz. Tento maz vlasom prospieva, zanecháva vlasy zdravé, jemné a zabraňuje ich nadmernému vysúšaniu a lámaniu.
 
Nadmerná produkcia mazu spôsobuje mastenie vlasov. V najhoršom prípade maz upcháva korienky a vedie k vypadávaniu vlasov a tvorbe lupín. Príčinou nadmernej tvorby mazu môže byť dedičnosť, zlé stravovacie návyky, lieky alebo nesprávna starostlivosť o vlasy. Produkcia mazu tiež závisí od ročného obdobia, zmien podnebia, hormónov alebo dlhšieho stresového obdobia.

Tip: Mastné vlasy je potrebné umývať častejšie

Pri závažných problémoch s mastnými vlasmi vyhľadajte pomoc dermatológa. Predpísané  lieky obsahujúce kyselinové deriváty s vitamínom A regulujú tvorbu mazu na pokožke hlavy. Aj keď v mnohých prípadoch postačia produkty vlasovej starostlivosti, ktoré vás tohto problému zbavia. Vlasové produkty obnovia rovnováhu produkcie mazu. Morské riasy alebo rastliny ako praslička, rozmarín, podbeľ, žihľava, harmanček a šalvia regulujú tvorbu mazu a upokojujú pokožku. Šampóny s liečivým účinkom tiež regulujú tvorbu mazu.

Pamätajte: Pozor na vlasové produkty, ktoré obsahujú proteíny alebo lipidy, ako oleje alebo silikóny. Tie situáciu iba zhoršia a zaťažia vlasy, následkom čoho budú ešte mastnejšie.

Okrem správnej starostlivosti je potrebná aj pozornosť pri výbere a aplikácii správnych vlasových produktov. Niektorí ľudia veria, že časté umývanie vlasov stimuluje tvorbu mazu. To ale neplatí - pravdou je presný opak. Mastné vlasy by sa mali zmývať  často, aj denne, ak je to nutné. Každé umytie vás zbaví veľkého množstva mazu. Prebytočného mazu sa zbavíte jednoducho, ak si pri umývaní šampńom masírujete pokožku hlavy. Výsledok bude, že správna starostlivosť vás zanedlho zbaví problému mastných vlasov.

Čo robiť

  • Používajte šampóny priehľadnej konzistencie a vyhnite sa tým krémovým.
  • Z času na čas by ste sa mali zbaviť mazu z pokožky hlavy použitím liečivého balíčka na vlasy z lekárne alebo drogérie. Takýto prípravok absorbuje a viaže veľké množstvo tukov, a preto sa používa v boji proti mastným vlasom.
  • Umývajte si vlasy doobeda. V noci sú mazové bunky aktívnejšie, čím produkujú viac mazu.  

Čomu sa vyvarovať

  • Mastné vlasy dráždia pokožku a zanechávajú ju citlivú. Vyhýbajte sa zaťažovaniu vlasov horúcou vodou alebo častým používaním fénu. Tiež sa vyhnite pevným copom, gumičkám alebo čiapkam.
  • Používajte vlažnú vodu. Horúca voda stimuluje tvorbu mazu.
  • Nepoužívajte kefu na vlasy. Česanie kefou len rozmiestni maz po celej dĺžke vlasov. Hrebeň je ideálnou voľbou.
  • Mastné vlasy potrebujú menej kondicionéru, než suché vlasy. Najdôležitejšie pravidlo mastných vlasov znie: Menej je viac!