Starostlivosť o vlasy | Ženy

Príčiny vypadávania vlasov

Nachádzame ich na vankúši, na oblečení, medzi štetinami kefy: Vlasy rastú a ich pravidelné vypadávanie je úplne normálny jav. Ale keď sa strácajú v chumáčoch, alebo  začnú citeľne rednúť, je čas začať pátrať po príčinách nadmerného vypadávania. Zistite, aké sú najčastejšie dôvody.    

Keď vlasy vypadávajú, nie je dôvod strácať hlavu. Korunu našej krásy tvorí priemerne 100 000 vlasových vlákien a tie prechádzajú rôznymi fázami. V jednej z nich vypadne zhruba 15 percent a nahradí ich nový porast. Každý vlas má totiž obmedzenú životnosť - približne dva až šesť mesiacov. Preto je absolútne prirodzené, že vám nakoniec vypadne.

O nebezpečnom vypadávaní vlasov hovoríme až vtedy, ak je ich počet vyšší než je bežné. To znamená, že denne vypadne 100 vlasov, alebo vlasy viditeľne rednú. Aby ste tento problém úspešne vyriešili, je nevyhnutné identifikovať presnú príčinu. Dôvod vypadávania totiž môžete objaviť aj niekoľko týždňov predtým, než problém naplno prepukne.  

Obyčajne rozlišujeme tri spôsoby vypadávania vlasov, ku ktorým dochádza z rôznych príčin:

Geneticky podmienené vypadávanie vlasov sa vyskytuje najčastejšie a vo veľkej väčšine postihuje hlavne mužov. V tomto prípade je fáza rastu vlasov kratšia, vlas sa časom sa stáva tenším a následne vypadne. Začína to ustupujúcou líniou okolo čela, ktorá sa potupne prehlbuje a vlasy vypadávajú aj vzadu na hlave. S podobným druhom vypadávania sa stretávajú aj ženy počas meno pauzy, ktoré vlasy strácajú zvyčajne na temene hlavy.

Celkové rednutie vlasov v dôsledku vypadávania znamená, že hustota vlasov sa znižuje rovnomerne na celej hlave. Pokožka hlavy sa stáva viditeľnou aj bez holých miest. Táto forma má rôzne príčiny, no toto vypadávanie je možné zastaviť vhodnými prostriedkami. V nasledujúcej galérii vám ukážeme, čo rednutie vlasov môže spôsobovať:

Možné príčiny vypadávania vlasov

V prípade nepravidelnej plešatosti (alopecia areata), sa holé miesta formujú relatívne rýchlo. Táto forma vypadávania zvyčajne postihuje deti a teenagerov, ale môže sa objaviť aj o niekoľko rokov neskôr. Hoci sa jej dôvody ešte nepodarilo úplne objasniť, odborníci to vysvetľujú nesprávnou obrannou reakciou tela namierenou na vlastné vlasy.     

Či naozaj trpíte nadmerným vypadávaním, najlepšie vyhodnotí odborný lekár. Vezme pritom do úvahy trvanie a intenzitu vypadávania, ale aj ďalšie možné symptómy. To je najistejšia cesta k tej správnej metóde liečby. 

Objavte: Ochrana Ženy