Aké je ideálne množstvo pri použití určitého produktu? Stačí len kvapôčka, alebo vaše vlasy potrebujú množstvo vo veľkosti búrskeho, lieskového, vlašského orecha, či dokonca porciu rozmerov tenisovej loptičky? Zistili sme pre vás, ako produkty vhodne dávkovať a ako ich používať.
Poznáte to: izba obložená nábytkom a dekoráciami nepôsobí útulne ale ťažko a dusivo. Príliš veľa make-upu vytvára efekt masky a nedovolí tvári vyniknúť. To isté možno povedať o starostlivosti o vlasy: nadmerné dávkovanie účinného prípravku môže spôsobiť problémy. Rozumné riešenie vám poskytne motto: „Menej je viac!“. V prípade stylingových a vlasových produktov to platí dvojnásobne – väčšinou sa ich účinky neznásobia, ak to s nimi preháňate. Optimálne a zároveň najúčinnejšie množstvo je často menšie, než si myslíte.
Šampón: V závislosti na dĺžke a hustote vašich vlasov by ste mali použiť množstvo veľkosti lieskového alebo vlašského orecha. Následne ho z vlasov starostlivo vymyte, jeho stopy by mohli vlasy nepekne zaťažiť.
Kondicionér bude účinkovať optimálne, ak použijete množstvo vo veľkosti lieskového orecha. Nechajte ho krátko pôsobiť, aby sa jeho ošetrujúce zložky mali čas vstrebať, a potom ho dôkladne opláchnite.
Sérum na končeky vlasov je vaša zbraň proti rozštiepeným končekom. Tieto séra sa do vlasov vtierajú po kvapkách. Vďaka obsiahnutým látkam obalia narušenú časť vlasov ultra tenkou vrstvou a tie vyzerajú menej strapato.
Olej na vlasy by ste tiež mali používať v malých dávkach. Rozotrite si jednu či dve kvapky v dlaniach a potom sa jemne dotknite koncov vlasov – takto vyťažíte z ich blahodarných účinkov čo najviac a vaša hriva bude lesklá a poddajná. Ak ho týmto spôsobom použijete pred umývaním, ochráni vaše vlasy pred nadmerným vysušením. Oleje sú tiež súčasťou mnohých bezoplachových ošetrujúcich produktov. Kučeravé vlasy budú možno potrebovať trochu viac než len jednu či dve kvapky.
Emulzie proti krepovitosti vlasov chránia vlasy pred nadmerným vysušovaním, tie sú vďaka nim uhladené a hebké. V prípade, že tie vaše potrebujú zvýšenú starostlivosť, na trhu nájdete aj šampóny a kondicionéry proti krepovitosti. Pri ich používaní sa držte predpísaného množstva, alebo ich dávkujte vo veľkosti lieskového orecha.
Ošetrujúce prípravky: Do vlhkých vlasov votrite ošetrujúci produkt v množstve vlašského orecha. Potom si už len vychutnajte jeho blahodarné pôsobenie na vlasy.
Vosk na vlasy: Používajte vosk na vlasy s rozvahou! Začnite s minimálnou dávkou, aby ste predišli jeho usadeniu vo vlasoch, tie potom stratia objem a budú pôsobiť mastne. V prípade, že ste ich voskom nadmerne zaťažili, jediným riešením je povolať do boja šampón. Na začiatku pracujte len s množstvom vo veľkosti arašidu – vosk rozotrite v dlaniach a následne ho naneste na vlasy.
Gély na vlasy sú rôzne: stupeň ich fixácie môže siahať od jemného po ultra silný. Použitie veľkého množstva neznamená, že sa účinok jemných gélov automaticky znásobí a váš účes bude držať ako „z betónu“. Sila fixácie, nie množstvo gélu, určuje, aké jemné budú vaše vlasy po nanesení. Začnite s porciou veľkosti hrášku a v prípade potreby použite väčšie množstvo.
Penové tužidlo naneste do polosuchých vlasov, keď sú ešte mierne vlhké. Tento produkt vyžaduje štedrejšie dávkovanie – v prípade dlhých vlasov až do veľkosti tenisovej loptičky (ak máte krátke vlasy, postačí vám menšie množstvo). Začnite lieskovým orechom a v prípade potreby doplňte ďalšou porciou.
Armin Morbach vám v nasledujúcich videonávodoch ukazuje, ako používať stylingové produkty, aby ste ich účinky využili čo najlepšie.