Skip to Content

Vypadávanie vlasov nie je dôvodom k panike!

Istockphoto

Vypadávanie vlasov je úplne prirodzené. Človeku denne vypadne okolo 50 - 100 vlasov. Problém nastane, až keď sa ráno zobudíte a nájdete na vankúši kopu vlasov a z kefy na vlasy ich vyberáte po hrstiach. Nerobte paniku a začnite hľadať správny spôsob, ktorý vypadávanie vlasov zastaví. 

Vypadávanie vlasov
Neprepadajte panike! Proti vypadávaniu vlasov sa dá bojovať niekoľkými spôsobmi.

Za normálnych okolností sú všetky biologické procesy zahrňujúce rast a vypadávanie vlasov v rovnováhe. Starý a poškodený vlas vypadne a na jeho mieste narastie nový. Vlasy nám rastú i vypadávajú. Je to normálny zdravý proces, v ktorom sa striedajú rozličné fázy rastu vlasov. Ak sa tieto prirodzené fázy rastu a vývoja vlasu nestriedajú dlhšiu dobu, výsledkom je vypadávanie vlasov. V článku vám prezradíme možné príčiny straty vlasov i o to, ako im predchádzať. V prípade, že vypadávanie vlasov trvá viac ako šesť mesiacov, mali by ste navštíviť vášho dermatológa. 

1. Vypadávanie vlasov súvisiace s hormónmi

Náš hormonálny systém je veľmi citlivý a reaguje i na tie najnepatrnejšie zmeny. Na správnom raste vlasov sa podieľa ženský pohlavný hormón estrogén. Preto mnoho žien pozoruje zvýšený rast chĺpkov i vlasov počas tehotenstva. Naopak, mužský hormón androgén, ktorý sa v menších množstvách nachádza i v ženskom tele, rastu vlasov neprospieva. U oboch pohlaví, sa androgény začínajú produkovať počas stresu. Dlhodobý zvýšený stav môže narušiť prirodzenú hormonálnu rovnováhu a viesť k vypadávaniu vlasov. V niekoľkých prípadoch dermatológovia predpisujú anti-androgény. V ostatných prípadoch je potrebné upustiť od hektického života a viac relaxovať. Ďaľším problémom môže byť nefunkčná štítna žľaza. Lekár vám po odbere krvi  može vypracujovať hormonálnu analýzu, aby ste zistil, či práve hormóny nie sú príčinou ubúdania vlasov.

2. Vypadávanie vlasov (lámavosť vlasov) súvisiace s nesprávnou vlasovou starostlivosťou

Hoci sú vlasy veľmi pružné a odolné, priveľa stresu z nich spraví vlasy popraskané a krehké. Príčinou blednutia vlasov alebo ich farebných zmien môže byť stres. Pravidelné a časté používanie žehličky na vlasy je pre vlasy ďalším stresovým faktorom. Takéto zaobchádzanie s vlasmi nepriamo spôsobuje ich vypadávanie a vedie k ich lámaniu. Vlasy sa môžu lámať aj u korienkov, výsledkom môže byť nepekné strnisko.

Priame vypadávanie vlasov môžu spôsobiť iba chemické postupy. Napríklad, ak necháte pôsobiť odfarbovač alebo trvalú farbu na vlasy na pokožku príliš dlho. Ak sa vám niečo podobné stane, mali by ste nechať vašej pokožke hlavy nejaký čas na regeneráciu. Umývanie šampónom by ste mali obmedziť, samotný šampón používať úsporne a zdržať sa úprav vlasov na nejaký čas. Takisto by ste mali vynechať farbenie alebo tónovanie vlasov a začať používať jemné vlasové prípravky.

3. Padanie vlasov spôsobené nedostatkom vitamínov

Správny rast vlasov si vyžaduje vyvážený prísun vitamínov. Nevyvážená strava alebo nárazové diéty môžu viesť k dočasnému vypadávaniu vlasov. Vlasy majú najlepšiu štruktúru, keď dodržujete vyváženú stravu, jete veľa ovocia, zeleniny, proteínov (ktoré sú napríklad v mlieku, jogurte, tvarohu, chudom mäse a rybách), obilniny, orechy a vysoko kvalitné oleje. Ak sa nemôžete optimálne stravovať, môžu pomôcť i rôzne doplnky stravy prínosné aj pre vlasy, ktoré obsahujú biotín, niacín, zinok, ako aj vitamíny B6, B12 a vitamín E. 

4. Vypadávanie vlasov v dôsledku slabého imunitného systému

Vypadávanie vlasov môže byť aj následok neliečenej infekcie. Hlavne na jar si môžete často všimnúť, ako vlasy začnú náhle vypadávať po prekonaní zimnej chrípky. Vypadávanie vlasov prestane po približne troch mesiacoch, počas ktorých sa korienky zničených vlasov obnovia.

Súvisiace články
 • Ako nájsť ten správny šampón

  Šampón na vlasy

  Ako nájsť ten správny šampón
  ...

  Cesta za krásnymi vlasmi začína už pri umytí. Šampón špeciálne určený presne pre vaše potreby totiž dokáže omnoho viac, než by ste predpokladali...

  ...
 • Správne šampónovanie

  Šampón na vlasy

  Správne šampónovanie
  ...

  Viete, čo všetko musíte pred šampónovaním vlasov zvládnuť? Pozrite sa, ako môžete vylepšiť svoju rutinu umývania vlasov.

  ...
 • Krásne vlasy za noc

  Ochrana

  Krásne vlasy za noc
  ...

  Aj počas spánku sa môžete starať o svoje vlasy. Užívajte si sladký odpočinok, zatiaľ čo vlasové masky, kúry, ošetrujúce produkty a spreje dodajú vlasom potrebnú starostlivosť. Poznáte zoznam najlepších vlasových produktov na nočnú starostlivosť o vlasy?

  ...
 • Poškodené vlasy

  Ochrana

  Poškodené vlasy
  ...

  Vyzerajú vaše vlasy ako cukrová vata s rozštiepenými končekmi a bez lesku? Našťastie existujú efektívne spôsoby, ako vyliečiť poškodené vlasy.

  ...
 • Silikónová strarostlivosť o vlasy

  Ochrana

  Silikónová strarostlivosť o vlasy
  ...

  Niektoré vlasové protukty obsahujú silikóny. Zistite, čo pre vaše vlasy tieto silikóny robia a pre ktoré typy vlasov sú vhodné a naopak, pre ktoré nie.

  ...
 • Farba kombinovaná s leskom: Zázračný rituál pre vaše vlasy

  Ochrana

  Farba kombinovaná s leskom: Zázračný rituál pre vaše vlasy
  ...

  Luxusný lesk, komplexná starostlivosť a svieža farba. Tomu hovoríme trojitý zásah! Všetko o tejto zázračnej farbe sa dozviete tu.

  ...
 • Vlasy a klimatizácia - Schwarzkopf.sk

  Ochrana

  Vlasy a klimatizácia - Schwarzkopf.sk
  ...

  Mrazivé dni si vyžadujú extra starostlivosť o vlasy. Prezradíme vám, ako prežiť zimu s krásnymi vlasmi.

  ...
 • Štýlové leto: produkty a doplnky, bez ktorých sa nezaobídete

  Ochrana

  Štýlové leto: produkty a doplnky, bez ktorých sa nezaobídete
  ...

  Ukážeme vám dva looky na horúce dni a predstavíme inovatívne produkty, s ktorými bude vaša hriva svieža a krásna po celé leto!

  ...
 • Keratín – zázračná starostlivosť zvnútra

  Ochrana

  Keratín – zázračná starostlivosť zvnútra
  ...

  Čo je keratín, prečo sa nachádza v produktoch a akú rolu zohráva v starostlivosti o vlasy? Čítajte ďalej a doprajte vlasom jeho výnimočné účinky!

  ...
 • Strihanie - Jediné riešenie pre záchranu vlasov?

  Ochrana

  Strihanie - Jediné riešenie pre záchranu vlasov?
  ...

  Stratili vaše vlasy svoju prirodzenú krásu a zdravý vzhľad? Pomôžeme vám prinavrátiť vašim vlasom život. Strihanie môže počkať.

  ...
 • Lecitín: Pre lesklé, pružné vlasy

  Ochrana

  Lecitín: Pre lesklé, pružné vlasy
  ...

  Lecitín má blahodárne účinky na suché a lámavé vlasy. Zistite, akú úlohu zohráva táto olejnatá látka v ošetrujúcich prípravkoch na vlasy.

  ...
 • Slovník zložiek vlasovej starostlivosti

  Ochrana

  Slovník zložiek vlasovej starostlivosti
  ...

  Jojobový olej vaše vlasy zjemní. Hodvábne proteíny dodajú vlasom lesk. Zložky v ošetrujúcich i stylingových vlasových produktoch dokážu s vlasmi divy. Chcete vedieť viac o účinkoch jednotlivých zložiek? Čítajte ďalej a dozviete sa viac...

  ...