Skip to Content

Príčiny vypadávania vlasov

Fotolia

Nachádzame ich na vankúši, na oblečení, medzi štetinami kefy: Vlasy rastú a ich pravidelné vypadávanie je úplne normálny jav. Ale keď sa strácajú v chumáčoch, alebo  začnú citeľne rednúť, je čas začať pátrať po príčinách nadmerného vypadávania. Zistite, aké sú najčastejšie dôvody.    

Keď vlasy vypadávajú, nie je dôvod strácať hlavu. Korunu našej krásy tvorí priemerne 100 000 vlasových vlákien a tie prechádzajú rôznymi fázami. V jednej z nich vypadne zhruba 15 percent a nahradí ich nový porast. Každý vlas má totiž obmedzenú životnosť - približne dva až šesť mesiacov. Preto je absolútne prirodzené, že vám nakoniec vypadne.

O nebezpečnom vypadávaní vlasov hovoríme až vtedy, ak je ich počet vyšší než je bežné. To znamená, že denne vypadne 100 vlasov, alebo vlasy viditeľne rednú. Aby ste tento problém úspešne vyriešili, je nevyhnutné identifikovať presnú príčinu. Dôvod vypadávania totiž môžete objaviť aj niekoľko týždňov predtým, než problém naplno prepukne.  

Obyčajne rozlišujeme tri spôsoby vypadávania vlasov, ku ktorým dochádza z rôznych príčin:

Geneticky podmienené vypadávanie vlasov sa vyskytuje najčastejšie a vo veľkej väčšine postihuje hlavne mužov. V tomto prípade je fáza rastu vlasov kratšia, vlas sa časom sa stáva tenším a následne vypadne. Začína to ustupujúcou líniou okolo čela, ktorá sa potupne prehlbuje a vlasy vypadávajú aj vzadu na hlave. S podobným druhom vypadávania sa stretávajú aj ženy počas meno pauzy, ktoré vlasy strácajú zvyčajne na temene hlavy.

Celkové rednutie vlasov v dôsledku vypadávania znamená, že hustota vlasov sa znižuje rovnomerne na celej hlave. Pokožka hlavy sa stáva viditeľnou aj bez holých miest. Táto forma má rôzne príčiny, no toto vypadávanie je možné zastaviť vhodnými prostriedkami. V nasledujúcej galérii vám ukážeme, čo rednutie vlasov môže spôsobovať:

V prípade nepravidelnej plešatosti (alopecia areata), sa holé miesta formujú relatívne rýchlo. Táto forma vypadávania zvyčajne postihuje deti a teenagerov, ale môže sa objaviť aj o niekoľko rokov neskôr. Hoci sa jej dôvody ešte nepodarilo úplne objasniť, odborníci to vysvetľujú nesprávnou obrannou reakciou tela namierenou na vlastné vlasy.     

Či naozaj trpíte nadmerným vypadávaním, najlepšie vyhodnotí odborný lekár. Vezme pritom do úvahy trvanie a intenzitu vypadávania, ale aj ďalšie možné symptómy. To je najistejšia cesta k tej správnej metóde liečby. 

Súvisiace články
 • Ako nájsť ten správny šampón

  Šampón na vlasy

  Ako nájsť ten správny šampón
  ...

  Cesta za krásnymi vlasmi začína už pri umytí. Šampón špeciálne určený presne pre vaše potreby totiž dokáže omnoho viac, než by ste predpokladali...

  ...
 • Správne šampónovanie

  Šampón na vlasy

  Správne šampónovanie
  ...

  Viete, čo všetko musíte pred šampónovaním vlasov zvládnuť? Pozrite sa, ako môžete vylepšiť svoju rutinu umývania vlasov.

  ...
 • Krásne vlasy za noc

  Ochrana

  Krásne vlasy za noc
  ...

  Aj počas spánku sa môžete starať o svoje vlasy. Užívajte si sladký odpočinok, zatiaľ čo vlasové masky, kúry, ošetrujúce produkty a spreje dodajú vlasom potrebnú starostlivosť. Poznáte zoznam najlepších vlasových produktov na nočnú starostlivosť o vlasy?

  ...
 • Poškodené vlasy

  Ochrana

  Poškodené vlasy
  ...

  Vyzerajú vaše vlasy ako cukrová vata s rozštiepenými končekmi a bez lesku? Našťastie existujú efektívne spôsoby, ako vyliečiť poškodené vlasy.

  ...
 • Silikónová strarostlivosť o vlasy

  Ochrana

  Silikónová strarostlivosť o vlasy
  ...

  Niektoré vlasové protukty obsahujú silikóny. Zistite, čo pre vaše vlasy tieto silikóny robia a pre ktoré typy vlasov sú vhodné a naopak, pre ktoré nie.

  ...
 • Farba kombinovaná s leskom: Zázračný rituál pre vaše vlasy

  Ochrana

  Farba kombinovaná s leskom: Zázračný rituál pre vaše vlasy
  ...

  Luxusný lesk, komplexná starostlivosť a svieža farba. Tomu hovoríme trojitý zásah! Všetko o tejto zázračnej farbe sa dozviete tu.

  ...
 • Vlasy a klimatizácia - Schwarzkopf.sk

  Ochrana

  Vlasy a klimatizácia - Schwarzkopf.sk
  ...

  Mrazivé dni si vyžadujú extra starostlivosť o vlasy. Prezradíme vám, ako prežiť zimu s krásnymi vlasmi.

  ...
 • Štýlové leto: produkty a doplnky, bez ktorých sa nezaobídete

  Ochrana

  Štýlové leto: produkty a doplnky, bez ktorých sa nezaobídete
  ...

  Ukážeme vám dva looky na horúce dni a predstavíme inovatívne produkty, s ktorými bude vaša hriva svieža a krásna po celé leto!

  ...
 • Keratín – zázračná starostlivosť zvnútra

  Ochrana

  Keratín – zázračná starostlivosť zvnútra
  ...

  Čo je keratín, prečo sa nachádza v produktoch a akú rolu zohráva v starostlivosti o vlasy? Čítajte ďalej a doprajte vlasom jeho výnimočné účinky!

  ...
 • Strihanie - Jediné riešenie pre záchranu vlasov?

  Ochrana

  Strihanie - Jediné riešenie pre záchranu vlasov?
  ...

  Stratili vaše vlasy svoju prirodzenú krásu a zdravý vzhľad? Pomôžeme vám prinavrátiť vašim vlasom život. Strihanie môže počkať.

  ...
 • Lecitín: Pre lesklé, pružné vlasy

  Ochrana

  Lecitín: Pre lesklé, pružné vlasy
  ...

  Lecitín má blahodárne účinky na suché a lámavé vlasy. Zistite, akú úlohu zohráva táto olejnatá látka v ošetrujúcich prípravkoch na vlasy.

  ...
 • Slovník zložiek vlasovej starostlivosti

  Ochrana

  Slovník zložiek vlasovej starostlivosti
  ...

  Jojobový olej vaše vlasy zjemní. Hodvábne proteíny dodajú vlasom lesk. Zložky v ošetrujúcich i stylingových vlasových produktoch dokážu s vlasmi divy. Chcete vedieť viac o účinkoch jednotlivých zložiek? Čítajte ďalej a dozviete sa viac...

  ...