Skip to Content

Šetrná starostlivosť pre citlivú pokožku

Getty Images

S citlivou pokožkou máte niekedy pocit, že by ste najradšej vyskočila z kože. Pokožka hlavy má červené sfarbenie, svrbí a tvoria sa lupiny. V nasledujúcich článkoch nájdete riešenie problémov s citlivou pokožkou hlavy. Pomôžeme vám upokojiť citlivú pokožku a lupiny sa navždy stratia.

Pokožku majú niektorí ľudia citlivú často, u niektorých sa tento jav objaví len zriedkakedy. Príčinou môže byť podnebie, nesprávne aplikovaná trvalá, časté farbenie vlasov, alebo aj použitie nekvalitných produktov na vlasy. Výrazný podiel na citlivosti pokožky má aj individualita jedinca. Napätie a stres môže tak isto narušiť rovnováhu pokožky hlavy a teda i vlasov.

Citlivá pokožka a narušená ochranná vrstva

Pokožka hlavy je podobne ako pokožka tela pokrytá ochrannou vrstvou. Ochrannú vrstvu si predstavte ako stenu zloženú z tehál, kde tehly symbolizujú kožné bunky. Cement medzi tehlami je tvorený lipidmi (tukovým materiálom). Vonkajšie vplyvy môžu viesť k narušeniu tejto ochrannej lipidovej vrstvy . Výsledkom toho je, že táto ochranná vrstva presakuje. Čím viac vlhka z pokožky unikne, tým viac škodlivých látok sa naopak dostane dnu. Toto následne dráždi pokožku, ktorá sčervená, začne svrbieť a dochádza k vzniku lupín.

Citlivá pokožka ako výsledok nesprávnej starostlivosti

Umývate si vlasy denne a potom ich upravujete vlasovými prostriedkami obsahujúcimi alkohol, ako je napríklad gél? Skôr či neskôr vám tento spôsob úpravy vlasov úplne vysuší pokožku hlavy. Ak si musíte hlavu umývať každý deň, mali by ste používať veľmi šetrný šampón. Nepoužívajte prostriedky na báze alkoholu a radšej zvoľte bezoplachový kondicionér, vosk na vlasy, alebo stylingový sprej.

Zmena podnebia vplýva na citlivú pokožku

Suchý a teplý vzduch z kúrenia alebo z klimatizácie sú pre pokožku hlavy  veľkou záťažou. V takýchto nepriaznivých podmienkach sú pre pokožku vhodné zvlhčujúce šampóny, kondicionéry a dlho pôsobiace prípravky. Počas procesu zvlhčovanie sa vyhnite prípravkom, ktoré obsahujú veľké množstvo lipidov. Lipidy môžu vlasy zaťažiť, najmä ak máte obzvlášť jemné vlasy.

Citlivá pokožka hlavy: Poraďte sa s dermatológom

Neprestávajúce svrbenie môže byť znakom hubovitého ochorenia, ktoré napáda pokožku hlavy. Začervenanie a lupiny zväčšujú pravdepodobnosť tejto choroby. Mastná pokožka je jednou z podmienok pre vznik hubovitého ochorenia pokožky hlavy. V prípade, že máte mastnú pokožku, ktorá vás svrbí, kontaktujte svojho dermatológa.

Súvisiace články
 • Ako nájsť ten správny šampón

  Šampón na vlasy

  Ako nájsť ten správny šampón
  ...

  Cesta za krásnymi vlasmi začína už pri umytí. Šampón špeciálne určený presne pre vaše potreby totiž dokáže omnoho viac, než by ste predpokladali...

  ...
 • Správne šampónovanie

  Šampón na vlasy

  Správne šampónovanie
  ...

  Viete, čo všetko musíte pred šampónovaním vlasov zvládnuť? Pozrite sa, ako môžete vylepšiť svoju rutinu umývania vlasov.

  ...
 • Krásne vlasy za noc

  Ochrana

  Krásne vlasy za noc
  ...

  Aj počas spánku sa môžete starať o svoje vlasy. Užívajte si sladký odpočinok, zatiaľ čo vlasové masky, kúry, ošetrujúce produkty a spreje dodajú vlasom potrebnú starostlivosť. Poznáte zoznam najlepších vlasových produktov na nočnú starostlivosť o vlasy?

  ...
 • Poškodené vlasy

  Ochrana

  Poškodené vlasy
  ...

  Vyzerajú vaše vlasy ako cukrová vata s rozštiepenými končekmi a bez lesku? Našťastie existujú efektívne spôsoby, ako vyliečiť poškodené vlasy.

  ...
 • Silikónová strarostlivosť o vlasy

  Ochrana

  Silikónová strarostlivosť o vlasy
  ...

  Niektoré vlasové protukty obsahujú silikóny. Zistite, čo pre vaše vlasy tieto silikóny robia a pre ktoré typy vlasov sú vhodné a naopak, pre ktoré nie.

  ...
 • Farba kombinovaná s leskom: Zázračný rituál pre vaše vlasy

  Ochrana

  Farba kombinovaná s leskom: Zázračný rituál pre vaše vlasy
  ...

  Luxusný lesk, komplexná starostlivosť a svieža farba. Tomu hovoríme trojitý zásah! Všetko o tejto zázračnej farbe sa dozviete tu.

  ...
 • Vlasy a klimatizácia - Schwarzkopf.sk

  Ochrana

  Vlasy a klimatizácia - Schwarzkopf.sk
  ...

  Mrazivé dni si vyžadujú extra starostlivosť o vlasy. Prezradíme vám, ako prežiť zimu s krásnymi vlasmi.

  ...
 • Štýlové leto: produkty a doplnky, bez ktorých sa nezaobídete

  Ochrana

  Štýlové leto: produkty a doplnky, bez ktorých sa nezaobídete
  ...

  Ukážeme vám dva looky na horúce dni a predstavíme inovatívne produkty, s ktorými bude vaša hriva svieža a krásna po celé leto!

  ...
 • Keratín – zázračná starostlivosť zvnútra

  Ochrana

  Keratín – zázračná starostlivosť zvnútra
  ...

  Čo je keratín, prečo sa nachádza v produktoch a akú rolu zohráva v starostlivosti o vlasy? Čítajte ďalej a doprajte vlasom jeho výnimočné účinky!

  ...
 • Strihanie - Jediné riešenie pre záchranu vlasov?

  Ochrana

  Strihanie - Jediné riešenie pre záchranu vlasov?
  ...

  Stratili vaše vlasy svoju prirodzenú krásu a zdravý vzhľad? Pomôžeme vám prinavrátiť vašim vlasom život. Strihanie môže počkať.

  ...
 • Lecitín: Pre lesklé, pružné vlasy

  Ochrana

  Lecitín: Pre lesklé, pružné vlasy
  ...

  Lecitín má blahodárne účinky na suché a lámavé vlasy. Zistite, akú úlohu zohráva táto olejnatá látka v ošetrujúcich prípravkoch na vlasy.

  ...
 • Slovník zložiek vlasovej starostlivosti

  Ochrana

  Slovník zložiek vlasovej starostlivosti
  ...

  Jojobový olej vaše vlasy zjemní. Hodvábne proteíny dodajú vlasom lesk. Zložky v ošetrujúcich i stylingových vlasových produktoch dokážu s vlasmi divy. Chcete vedieť viac o účinkoch jednotlivých zložiek? Čítajte ďalej a dozviete sa viac...

  ...