Skip to Content

Mastné vlasy: Ako sa zbaviť prebytočného mazu?

Istockphoto

Či už považujete mastné vlasy za zdravotný alebo len kozmetický problém, mastné vlasy trápia mnoho ľudí a je ťažké sa ich zbaviť. Experti na vlasy nám ale ponúkajú nové riešenia.

Zlyhala všetka vaša námaha aj stylingové produkty a mastné vlasy sa stávajú pretrvávajúcim a frustrujúcim problémom? Mastné vlasy pôsobia zanedbane a kazia váš celkový vzhľad. A to aj keď nie sú ničím iným, ako výsledkom prirodzeného procesu. Korienky vlasov prichádzajú najviac do kontaktu s mazovými žľazami (na pokožke hlavy), ktoré vylučujú zložku nazývanú sebum - maz. Tento maz vlasom prospieva, zanecháva vlasy zdravé, jemné a zabraňuje ich nadmernému vysúšaniu a lámaniu.
 
Nadmerná produkcia mazu spôsobuje mastenie vlasov. V najhoršom prípade maz upcháva korienky a vedie k vypadávaniu vlasov a tvorbe lupín. Príčinou nadmernej tvorby mazu môže byť dedičnosť, zlé stravovacie návyky, lieky alebo nesprávna starostlivosť o vlasy. Produkcia mazu tiež závisí od ročného obdobia, zmien podnebia, hormónov alebo dlhšieho stresového obdobia.

Tip: Mastné vlasy je potrebné umývať častejšie

Pri závažných problémoch s mastnými vlasmi vyhľadajte pomoc dermatológa. Predpísané  lieky obsahujúce kyselinové deriváty s vitamínom A regulujú tvorbu mazu na pokožke hlavy. Aj keď v mnohých prípadoch postačia produkty vlasovej starostlivosti, ktoré vás tohto problému zbavia. Vlasové produkty obnovia rovnováhu produkcie mazu. Morské riasy alebo rastliny ako praslička, rozmarín, podbeľ, žihľava, harmanček a šalvia regulujú tvorbu mazu a upokojujú pokožku. Šampóny s liečivým účinkom tiež regulujú tvorbu mazu.

Pamätajte: Pozor na vlasové produkty, ktoré obsahujú proteíny alebo lipidy, ako oleje alebo silikóny. Tie situáciu iba zhoršia a zaťažia vlasy, následkom čoho budú ešte mastnejšie.

Okrem správnej starostlivosti je potrebná aj pozornosť pri výbere a aplikácii správnych vlasových produktov. Niektorí ľudia veria, že časté umývanie vlasov stimuluje tvorbu mazu. To ale neplatí - pravdou je presný opak. Mastné vlasy by sa mali zmývať  často, aj denne, ak je to nutné. Každé umytie vás zbaví veľkého množstva mazu. Prebytočného mazu sa zbavíte jednoducho, ak si pri umývaní šampńom masírujete pokožku hlavy. Výsledok bude, že správna starostlivosť vás zanedlho zbaví problému mastných vlasov.

Čo robiť

 • Používajte šampóny priehľadnej konzistencie a vyhnite sa tým krémovým.
 • Z času na čas by ste sa mali zbaviť mazu z pokožky hlavy použitím liečivého balíčka na vlasy z lekárne alebo drogérie. Takýto prípravok absorbuje a viaže veľké množstvo tukov, a preto sa používa v boji proti mastným vlasom.
 • Umývajte si vlasy doobeda. V noci sú mazové bunky aktívnejšie, čím produkujú viac mazu.  

Čomu sa vyvarovať

 • Mastné vlasy dráždia pokožku a zanechávajú ju citlivú. Vyhýbajte sa zaťažovaniu vlasov horúcou vodou alebo častým používaním fénu. Tiež sa vyhnite pevným copom, gumičkám alebo čiapkam.
 • Používajte vlažnú vodu. Horúca voda stimuluje tvorbu mazu.
 • Nepoužívajte kefu na vlasy. Česanie kefou len rozmiestni maz po celej dĺžke vlasov. Hrebeň je ideálnou voľbou.
 • Mastné vlasy potrebujú menej kondicionéru, než suché vlasy. Najdôležitejšie pravidlo mastných vlasov znie: Menej je viac!
Súvisiace články
 • Ako nájsť ten správny šampón

  Šampón na vlasy

  Ako nájsť ten správny šampón
  ...

  Cesta za krásnymi vlasmi začína už pri umytí. Šampón špeciálne určený presne pre vaše potreby totiž dokáže omnoho viac, než by ste predpokladali...

  ...
 • Správne šampónovanie

  Šampón na vlasy

  Správne šampónovanie
  ...

  Viete, čo všetko musíte pred šampónovaním vlasov zvládnuť? Pozrite sa, ako môžete vylepšiť svoju rutinu umývania vlasov.

  ...
 • Krásne vlasy za noc

  Ochrana

  Krásne vlasy za noc
  ...

  Aj počas spánku sa môžete starať o svoje vlasy. Užívajte si sladký odpočinok, zatiaľ čo vlasové masky, kúry, ošetrujúce produkty a spreje dodajú vlasom potrebnú starostlivosť. Poznáte zoznam najlepších vlasových produktov na nočnú starostlivosť o vlasy?

  ...
 • Poškodené vlasy

  Ochrana

  Poškodené vlasy
  ...

  Vyzerajú vaše vlasy ako cukrová vata s rozštiepenými končekmi a bez lesku? Našťastie existujú efektívne spôsoby, ako vyliečiť poškodené vlasy.

  ...
 • Silikónová strarostlivosť o vlasy

  Ochrana

  Silikónová strarostlivosť o vlasy
  ...

  Niektoré vlasové protukty obsahujú silikóny. Zistite, čo pre vaše vlasy tieto silikóny robia a pre ktoré typy vlasov sú vhodné a naopak, pre ktoré nie.

  ...
 • Farba kombinovaná s leskom: Zázračný rituál pre vaše vlasy

  Ochrana

  Farba kombinovaná s leskom: Zázračný rituál pre vaše vlasy
  ...

  Luxusný lesk, komplexná starostlivosť a svieža farba. Tomu hovoríme trojitý zásah! Všetko o tejto zázračnej farbe sa dozviete tu.

  ...
 • Vlasy a klimatizácia - Schwarzkopf.sk

  Ochrana

  Vlasy a klimatizácia - Schwarzkopf.sk
  ...

  Mrazivé dni si vyžadujú extra starostlivosť o vlasy. Prezradíme vám, ako prežiť zimu s krásnymi vlasmi.

  ...
 • Štýlové leto: produkty a doplnky, bez ktorých sa nezaobídete

  Ochrana

  Štýlové leto: produkty a doplnky, bez ktorých sa nezaobídete
  ...

  Ukážeme vám dva looky na horúce dni a predstavíme inovatívne produkty, s ktorými bude vaša hriva svieža a krásna po celé leto!

  ...
 • Keratín – zázračná starostlivosť zvnútra

  Ochrana

  Keratín – zázračná starostlivosť zvnútra
  ...

  Čo je keratín, prečo sa nachádza v produktoch a akú rolu zohráva v starostlivosti o vlasy? Čítajte ďalej a doprajte vlasom jeho výnimočné účinky!

  ...
 • Strihanie - Jediné riešenie pre záchranu vlasov?

  Ochrana

  Strihanie - Jediné riešenie pre záchranu vlasov?
  ...

  Stratili vaše vlasy svoju prirodzenú krásu a zdravý vzhľad? Pomôžeme vám prinavrátiť vašim vlasom život. Strihanie môže počkať.

  ...
 • Lecitín: Pre lesklé, pružné vlasy

  Ochrana

  Lecitín: Pre lesklé, pružné vlasy
  ...

  Lecitín má blahodárne účinky na suché a lámavé vlasy. Zistite, akú úlohu zohráva táto olejnatá látka v ošetrujúcich prípravkoch na vlasy.

  ...
 • Slovník zložiek vlasovej starostlivosti

  Ochrana

  Slovník zložiek vlasovej starostlivosti
  ...

  Jojobový olej vaše vlasy zjemní. Hodvábne proteíny dodajú vlasom lesk. Zložky v ošetrujúcich i stylingových vlasových produktoch dokážu s vlasmi divy. Chcete vedieť viac o účinkoch jednotlivých zložiek? Čítajte ďalej a dozviete sa viac...

  ...