Skip to Content

Dajte zbohom mastnej pokožke hlavy

Istockphoto

Mastná pokožka hlavy rýchlo zmení čerstvo umyté vlasy na smutne visiaci „neporiadok“. Nanešťastie, mastná pokožka hlavy je tiež dosť nepohodlná. Hlavu hore! Existuje množstvo spôsobov ako pomôcť vašim spľasnutým vlasom.

V niektorých prípadoch to trvá dva až tri dni, kým sa vlasy cítia a vyzerajú unavene, zatiaľ čo v iných prípadoch to môže trvať menej než jeden deň. Pochopenie procesov, ktoré sa dejú pri korienkoch vlasov vám pomôžu pochopiť, prečo vlasy vyzerajú mastne. Mazové žľazy sa nachádzajú v pokožke hlavy, hneď pri korienkoch vlasov. Sebum (latinský názov mazu) udržuje vlasy vláčne a lesklé. Obsahuje tiež mnoho iných zložiek než samotný tuk, ktoré udržujú pokožku a vlasy zdravé. Avšak aj priveľa dobrých vecí (maz) môže mať neželaný efekt ako napr. mastné vlasy.

Čo zvyšuje tvorbu kožného mazu?

Existuje veľa dôvodov nadmernej produkcie mazu a mastnej pokožky hlavy. Môžete mať genetické predispozície k zvýšenej produkcii mazu. Hormonálne zmeny počas puberty a tehotenstva môžu mať vplyv na aktivitu tvorby kožného mazu. To isté platí pre všetky podmienky, ktoré ovplyvňujú našu náladu a zdravotný stav. Niektoré lieky a hormonálne prípravky môžu tiež viesť k viac či menej významným zmenám v tvorbe kožného mazu.

Správna starostlivosť na mastnú pokožku hlavy

Dobre pripravený režim starostlivosti o mastné vlasy začína starostlivým výberom šampónu a návyku v samotnej starostlivosti. Pravidelná starostlivosť o vlasy rozhodne zlepšuje mastnú pokožku hlavy a tiež stav vlasov. Uistite sa, že ste si zvolili jemný šampón, alebo špeciálny šampón na mastné vlasy. Tenzidy (povrchovo aktívne látky ako sú mydlá, čistiace prostriedky, a pod.) sa viažu na tuky a vosky, ktoré sa dajú ľahko odstrániť vodou. Používanie šampónu s bylinnými extraktmi je tiež dobrým pomocníkom v boji proti nadmernému masteniu vlasov. Rozmarín, harmanček, žihľava a šalvia sú starodávne účinné bylinky proti mastný vlasom. Nie síce veľmi známe, ale za to účinné na mastné vlasy sú praslička a pagaštan, ktoré potláčajú nadmernú tvorbu mazu a upokojujú pokožku hlavy. Môžete tiež využiť bezoplachové kúry, ktoré tieto zložky obsahujú. Bezoplachové kondicionéry sú jednoduché a rýchle na použitie, sú veľmi účinné a nezaťažujú vlasy.

Styling pre mastné vlasy

Nemusíte sa vyhýbať stylingovým prípravkom, ak sú vaše vlasy prirodzene mastné. Penové tužidlo obsahuje alkohol a aj z toho dôvodu je veľmi vhodné na mastné vlasy. Mierne vlasy odmasťuje a poskytuje im ochranný film. Z použitia penového tužidla plynú dve výhody. Niektoré z látok obsahujúcich tuky sú neutralizované a pomocou tužidla pridávate do vlasov objem. Aj keď vaše vlasy môžu byť mastné pri korienkoch, končeky vlasov môžu byť suché. Jednoducho naneste bezoplachový kondicionér na končeky vlasov (nie ku korienkom). Toto dodá objem vašim vlasom a potrebnú hydratáciu.

Správne používanie šampónu na mastné vlasy

Vo všeobecnosti odporúčame umývať si vlasy šampónom dva alebo trikrát do týždňa. Avšak, mastné vlasy môžu potrebovať umytie každý deň. Vždy používajte vlažnú a nie horúcu vodu. (Tiež by ste sa mali vyhnúť horúcemu vzduchu pri sušení vlasov.) Naneste šampón na pokožku hlavy a jemne ho vmasírujte do pokožky. Masáž uvoľní existujúci maz z pokožky, takže pokožka zostane menej mastná po dlhšiu dobu. Nechajte šampón pôsobiť cca dve minúty a následne ho dôkladne opláchnite vlažnou vodou.

Ak sa ponáhľate, môže byť pre vás dobrou voľbou suchý šampón. Jednoducho naneste suchý šampón na pokožku hlavy a nechajte ho pôsobiť približne dve minúty. Následne odstráňte suchý šampón z vlasov pomocou uteráku. Vlasy dôkladne prečešte, aby ste odstránili zvyšky suchého šampónu.

Súvisiace články
 • Ako nájsť ten správny šampón

  Šampón na vlasy

  Ako nájsť ten správny šampón
  ...

  Cesta za krásnymi vlasmi začína už pri umytí. Šampón špeciálne určený presne pre vaše potreby totiž dokáže omnoho viac, než by ste predpokladali...

  ...
 • Správne šampónovanie

  Šampón na vlasy

  Správne šampónovanie
  ...

  Viete, čo všetko musíte pred šampónovaním vlasov zvládnuť? Pozrite sa, ako môžete vylepšiť svoju rutinu umývania vlasov.

  ...
 • Krásne vlasy za noc

  Ochrana

  Krásne vlasy za noc
  ...

  Aj počas spánku sa môžete starať o svoje vlasy. Užívajte si sladký odpočinok, zatiaľ čo vlasové masky, kúry, ošetrujúce produkty a spreje dodajú vlasom potrebnú starostlivosť. Poznáte zoznam najlepších vlasových produktov na nočnú starostlivosť o vlasy?

  ...
 • Poškodené vlasy

  Ochrana

  Poškodené vlasy
  ...

  Vyzerajú vaše vlasy ako cukrová vata s rozštiepenými končekmi a bez lesku? Našťastie existujú efektívne spôsoby, ako vyliečiť poškodené vlasy.

  ...
 • Silikónová strarostlivosť o vlasy

  Ochrana

  Silikónová strarostlivosť o vlasy
  ...

  Niektoré vlasové protukty obsahujú silikóny. Zistite, čo pre vaše vlasy tieto silikóny robia a pre ktoré typy vlasov sú vhodné a naopak, pre ktoré nie.

  ...
 • Farba kombinovaná s leskom: Zázračný rituál pre vaše vlasy

  Ochrana

  Farba kombinovaná s leskom: Zázračný rituál pre vaše vlasy
  ...

  Luxusný lesk, komplexná starostlivosť a svieža farba. Tomu hovoríme trojitý zásah! Všetko o tejto zázračnej farbe sa dozviete tu.

  ...
 • Vlasy a klimatizácia - Schwarzkopf.sk

  Ochrana

  Vlasy a klimatizácia - Schwarzkopf.sk
  ...

  Mrazivé dni si vyžadujú extra starostlivosť o vlasy. Prezradíme vám, ako prežiť zimu s krásnymi vlasmi.

  ...
 • Štýlové leto: produkty a doplnky, bez ktorých sa nezaobídete

  Ochrana

  Štýlové leto: produkty a doplnky, bez ktorých sa nezaobídete
  ...

  Ukážeme vám dva looky na horúce dni a predstavíme inovatívne produkty, s ktorými bude vaša hriva svieža a krásna po celé leto!

  ...
 • Keratín – zázračná starostlivosť zvnútra

  Ochrana

  Keratín – zázračná starostlivosť zvnútra
  ...

  Čo je keratín, prečo sa nachádza v produktoch a akú rolu zohráva v starostlivosti o vlasy? Čítajte ďalej a doprajte vlasom jeho výnimočné účinky!

  ...
 • Strihanie - Jediné riešenie pre záchranu vlasov?

  Ochrana

  Strihanie - Jediné riešenie pre záchranu vlasov?
  ...

  Stratili vaše vlasy svoju prirodzenú krásu a zdravý vzhľad? Pomôžeme vám prinavrátiť vašim vlasom život. Strihanie môže počkať.

  ...
 • Lecitín: Pre lesklé, pružné vlasy

  Ochrana

  Lecitín: Pre lesklé, pružné vlasy
  ...

  Lecitín má blahodárne účinky na suché a lámavé vlasy. Zistite, akú úlohu zohráva táto olejnatá látka v ošetrujúcich prípravkoch na vlasy.

  ...
 • Slovník zložiek vlasovej starostlivosti

  Ochrana

  Slovník zložiek vlasovej starostlivosti
  ...

  Jojobový olej vaše vlasy zjemní. Hodvábne proteíny dodajú vlasom lesk. Zložky v ošetrujúcich i stylingových vlasových produktoch dokážu s vlasmi divy. Chcete vedieť viac o účinkoch jednotlivých zložiek? Čítajte ďalej a dozviete sa viac...

  ...