Styling | Trendy účesy pre ženy

Vedeli ste že? Zaujímavosti o vlasoch

Vedeli ste, že blondínky majú najviac vlasov? Prekvapuje vás, že každá tretia žena si pravidelne farbí vlasy? Viete, ako dosiahnuť krásny vzhľad Zlatovláskiných vlasov? Viete, že by jej trvalo niekoľko stoviek rokov, kým by jej rozprávkové vlasy dorástli do popisovanej dĺžky? Prečítajte si zaujímavosti, kuriozity a úžasné fakty o vlasoch a účesoch.

Vlasy dlhé niekoľko metrov existujú, bohužiaľ, len v rozprávkach. V skutočnom živote, vlasy narastú o 0,2 až 0,4 mm za deň alebo 1 cm za mesiac. Pred nedávnom bola Američanka Diana Wittová z Massachusetts zapísaná do knihy rekordov ako žena s najdlhšími vlasmi. Vlasy tejto americkej Zlatovlásky merajú štyri metre. Len jedna osoba zatiaľ prekonala Dianin rekord. Koncom roku 1940 merali vlasy indiánskeho dievčaťa Swami Pandarasandhi obdivuhodných 7,93 metra.

Rusovlásky majú menej vlasov

Blondínky môžu byť spokojné, pretože sú majiteľkami najväčšieho počtu vlasov. Zatiaľ čo blondínka má v priemere okolo 150 000 vlasov, priemerná červenovláska ich má len 90 000. Priemerná hnedovláska alebo žena s čiernymi vlasmi by narátala na svojej hlava približne 110 000 vlasov. Na druhej strane musíme priznať, že blondínky majú vlasy najjemnejšie. Najhustejšími vlasmi nás očaria prirodzené čiernovlásky. Čierne vlasy indiánskych žien sú typickým príkladom silných, hrubých a hustých vlasov. Červenovlásky sú zas obdarené silnými a jedinečnými vlasmi.

Vlasy umierajú mladé

Vlasy nám narastú, nachvíľu nás skrášlia a potom nám jednoducho vypadnú. Jeden vlas dokáže prežiť maximálne 5 rokov. Potom sa jeho rast zastaví a zostáva na hlave ešte zopár mesiacov. Nakoniec nám vypadne a uvoľní miesto pre nový vlas. Vedeli ste, že denne strácame od 50 do 100 vlasov? Tento počet je úplne normálny a prirodzený.

Blond vlasy bodujú

Blondínky sú považované za menej inteligentné. Jedná sa o len predsudok, ktorý  bohužiaľ pretrváva dodnes. Vedeli ste, že až jedna tretina všetkých Mensa členov sú blondínky? Predsudky však napiek tomu pretrvávajú. Blondínky sú kúzelníkmi v predávaní, výborne sa hodia do reklám. Dokonca dve z troch slovenských moderátoriek majú blondn vlasy. Výskumy nedávno odhalil, že blondínky pri pokladni predajú o 20 % viac ako ich kolegyne s inou farbou vlasov.

Aj muži milujú farbu na svojich vlasoch

Každá tretia žena si pravidelne farbí vlasy. Vedeli ste ale, že dnes si farbí vlasy aj každý desiaty muž? Muži sú mnohokrát takí pedantní, že si prinesú obrázok účesu ku kaderníkovi. Na druhej strane si len 3% mužov melírujú vlasy. Čo sa starostlivosti  o vlasy týka, muži pomaly sa už blížia ženám.V dennom umývaní vlasov páni vo veku medzi 24 až 34 rokov dokonca vyhrávajú s 56% nad ženami, ktorých si v tej istej vekovej kategórií denne umýva vlasy len 30%.

Základom krásy vlasov je šampón

Až 94% všetkých žien považuje šampón za najdôležitejší prípravok, aký pre vlasy používajú. Taktiež by si nedovolili vynechať lak na vlasy alebo kondicionér. 60% všetkých mužov používa sprej alebo lak na vlasy len príležitostne, ale až 24% z nich ho používa denne.

Krásne vlasy niečo stoja

Priemerný Slovák zaplatí za svoj účes cca 20 €. Približne rovnako a viac zaplatíte u kaderníka a profesionálneho stylistu v New Yorku. V najlepších salónoch vás strih vlasov a ich styling môže vyjsť drahšie než romantický výlet do Paríža. Orlando Pita, vlasový stylista Naomi Campbell, je známy ako jeden z najdrahších vlasových stylistov. Účes či strih v salóne tohto majstra na Manhatanne na Gansevoortovej ulici stojí okolo 800 dolárov. Pitova kolegyňa, Sally Hershberger, ktorá skrášľuje známe tváre ako napríklad Meg Ryan, si zapýta podobne vysokú sumu - 600 dolárov za strih vlasov.

Dražby vlasov známych celebrít

Nie je nič trendovejšie, ako možnosť vlastniť vlasy známych hviezd. Toto pravidlo platí najmä po ich smrti. Ich vlasy sa môžu stať zriedkavou a drahou komoditou. V roku 2004 získal fanúšik skupiny Beatles vlasy jej zakladateľa, Johnna Lennona, na aukcii v Gerone. Tento človek zaplatil neuveriteľnú sumu za niekoľko pramienkov vlasov - 3460 €. Ešte v roku 1980 vo Francúzsku, boli dva menšie pramienky vlasov francúzskej kráľovny Marie Antoinette a jej syna, vydražené za priam astronomických 5000 €. Vrcholom všetkého sa stal rok 2006 a šedivý kúsok vlasov Andyho Warhola, ktoré boli vydražené za 10 800 amerických dolárov (v prepočte okolo 7 700 €).