Starostlivosť o vlasy | Šampón na vlasy

Ten pravý šampón pre váš typ vlasov

Vďaka používaniu toho správneho šampónu určeného pre váš typ vlasov pomôžete svojim problematickým, matným vlasom, aby sa opäť stali poddajnými a lesklými. Ukážeme vám, ako si správne vybrať podľa individuálnych potrieb každej z vás.    

Nájsť medzi desiatkami rozličných produktov v predaji ten pravý šampón pre seba môže byť tvrdý oriešok. Možností je nekonečne veľa. Šampóny by mali odzrkadľovať individuálne rozdiely v štruktúre vlasov, miere vlhkosti a produkcii mazu. Trik spočíva v tom, aby ste si vybrali podľa toho, čo práve potrebujete. Šampóny, podobne ako ostatné vlasové produkty, sú dnes namiešané tak, aby zodpovedali súčasným vedeckým poznatkom. Každý z nich najviac pomáha práve tomu typu vlasov, na ktorý je určený.  

Čo potrebujete vedieť pri výbere šampónu

Atraktívne obaly možno zaujmú vašu pozornosť, no omnoho dôležitejším faktorom sú obsiahnuté látky, ich koncentrácia a dobre namiešaná receptúra. Najvhodnejší šampón bude ten, ktorý je prispôsobený vášmu typu vlasov a obsahuje zložky, ktoré vaše vlasy potrebujú. Ak poznáte ich presný typ a nároky, nebude zložité správne sa rozhodnúť.

Šampón na jemné vlasy

Charakteristika: Jemným vlasom chýba objem, ťažšie sa tvarujú, vyzerajú krehko a zvädnuto. Najčastejšie sú to práve blond vlasy.

Vhodný šampón na jemné vlasy: Šampóny pre vytvorenie objemu obsahujú prídavné látky ovplyvňujúce štruktúru, ako sú proteíny a polyméry. Vlasy sú vďaka týmto zložkám posilnené a pôsobia pevnejšie. Látky ako morský kolagén a výťažky z rastlín zvýraznia ich hustotu. Šampóny na jemné vlasy by mali byť namiešané tak, aby ich zbytočne nezaťažovali ošetrujúcimi zložkami.  

Šampón na suché a poškodené vlasy

Charakteristika: Suché a poškodené vlasy pripomínajú seno a často idú ruka v ruke s rozštiepenými končekmi. Krepovité vlasy navyše predstavujú celoročný problém. 

Vhodný šampón na suché a poškodené vlasy: Najefektívnejším receptom pre tento typ je extra hydratácia. Ideálnou voľbou sú preto produkty s obsahom ošetrujúcich látok ako oleje či bambucké maslo.  

Šampón na mastné vlasy

Charakteristika: Mastné vlasy (trpiace nadmernou produkciou kožného mazu) zvyknú pomerne skoro po umytí pôsobiť ulepene. To platí hlavne pre korienky vlasov v blízkosti pokožky hlavy. 

Vhodný šampón na mastné vlasy: Mal by obsahovať zložky, ktoré dokážu spomaliť tvorbu mazu a rýchlo sa mastiacim vlasom uľaviť. Sú to napríklad aloe vera, či výťažky z bavlny a ďalších bylín.  

Šampón na šedivé vlasy

Charakteristika: Šedivé vlasy sú riedke a citlivé, na priamom svetle často pôsobia nažltlo. Šampóny namiešané špeciálne na šedivé vlasy dokážu zvýrazniť ich lesk a vitalitu.

Vhodný šampón na šedivé vlasy: V jeho receptúre nájdete modrofialové pigmenty, ktoré neutralizujú žltkasté tóny.

Šampón na citlivú pokožku hlavy

Charakteristika: Ženám trpiacim precitlivelou pokožkou hlavy často znepríjemňuje život svrbenie, pálenie a začervenanie, ktoré sú hlavnými prejavmi podráždenej pokožky hlavy.

Vhodný šampón na citlivú pokožku: Obsahuje jemné a šetrné kombinácie tenzidov, ktoré zmiernia podráždenie. Ošetrujúce látky ako panthenol (provitamín B5), bisabolol a aloe vera sa postarajú o rýchlu úľavu od nepríjemných pocitov.

Šampón proti vypadávaniu vlasov

Optimálnou starostlivosťou môžete zmierniť alebo predísť vypadávaniu vlasov.

Vhodný šampón proti vypadávaniu vlasov: V jeho zložení nesmú chýbať látky, ktoré stimulujú a posilňujú štruktúru vlasov – často sú to kofeín a proteíny (napr. keratín).

Umývanie vlasov bez šampónu

Mnoho žien v USA a Veľkej Británii vie, ako dopriať sviežosť svojim prameňom aj bez šampónu. No po niekoľkých týždňoch bez jeho používania môže pokožka hlavy javiť známky podráždenia. Vedľajším efektom sú často mastné lupiny. Pokiaľ je aj vaša pokožka hlavy náchylná k podráždeniu, asi pre vás bude najprijateľnejšou zlatá stredná cesta. Jednoducho striedajte umývanie vlasov bežným šampónom a jeho alternatívami.

Mimochodom, charakteristika pokožky hlavy sa časom mení. Preto by ste po istom čase mali šampóny, ktoré používate, obmieňať.