Skip to Content

Menej je niekedy viac: dávkovanie produktov starostlivosti o vlasy

Aké je ideálne množstvo pri použití určitého produktu? Stačí len kvapôčka, alebo vaše vlasy potrebujú množstvo vo veľkosti búrskeho, lieskového, vlašského orecha, či dokonca porciu rozmerov tenisovej loptičky? Zistili sme pre vás, ako produkty vhodne dávkovať a ako ich používať.  

Poznáte to: izba obložená nábytkom a dekoráciami nepôsobí útulne ale ťažko a dusivo. Príliš veľa make-upu vytvára efekt masky a nedovolí tvári vyniknúť. To isté možno povedať o starostlivosti o vlasy: nadmerné dávkovanie účinného prípravku môže spôsobiť problémy. Rozumné riešenie vám poskytne motto: „Menej je viac!“. V prípade stylingových a vlasových produktov to platí dvojnásobne – väčšinou sa ich účinky neznásobia, ak to s nimi preháňate. Optimálne a zároveň najúčinnejšie množstvo je často menšie, než si myslíte.     

Ako používať ošetrujúce a stylingové produkty a ako ich dávkovať

Šampón: V závislosti na dĺžke a hustote vašich vlasov by ste mali použiť množstvo veľkosti lieskového alebo vlašského orecha. Následne ho z vlasov starostlivo vymyte, jeho stopy by mohli vlasy nepekne zaťažiť.

Kondicionér bude účinkovať optimálne, ak použijete množstvo vo veľkosti lieskového orecha. Nechajte ho krátko pôsobiť, aby sa jeho ošetrujúce zložky mali čas vstrebať, a potom ho dôkladne opláchnite.

Sérum na končeky vlasov je vaša zbraň proti rozštiepeným končekom. Tieto séra sa do vlasov vtierajú po kvapkách. Vďaka obsiahnutým látkam obalia narušenú časť vlasov ultra tenkou vrstvou a tie vyzerajú menej strapato.

Olej na vlasy by ste tiež mali používať v malých dávkach. Rozotrite si jednu či dve kvapky v dlaniach a potom sa jemne dotknite koncov vlasov – takto vyťažíte z ich blahodarných účinkov čo najviac a vaša hriva bude lesklá a poddajná. Ak ho týmto spôsobom použijete pred umývaním, ochráni vaše vlasy pred nadmerným vysušením. Oleje sú tiež súčasťou mnohých bezoplachových ošetrujúcich produktov. Kučeravé vlasy budú možno potrebovať trochu viac než len jednu či dve kvapky.

Emulzie proti krepovitosti vlasov chránia vlasy pred nadmerným vysušovaním, tie sú vďaka nim uhladené a hebké. V prípade, že tie vaše potrebujú zvýšenú starostlivosť, na trhu nájdete aj šampóny a kondicionéry proti krepovitosti. Pri ich používaní sa držte predpísaného množstva, alebo ich dávkujte vo veľkosti lieskového orecha.

Ošetrujúce prípravky: Do vlhkých vlasov votrite ošetrujúci produkt v množstve vlašského orecha. Potom si už len vychutnajte jeho blahodarné pôsobenie na vlasy.   

Vosk na vlasy: Používajte vosk na vlasy s rozvahou! Začnite s minimálnou dávkou, aby ste predišli jeho usadeniu vo vlasoch, tie potom stratia objem a budú pôsobiť mastne. V prípade, že ste ich voskom nadmerne zaťažili, jediným riešením je povolať do boja šampón. Na začiatku pracujte len s množstvom vo veľkosti arašidu – vosk rozotrite v dlaniach a následne ho naneste na vlasy.

Gély na vlasy sú rôzne: stupeň ich fixácie môže siahať od jemného po ultra silný. Použitie veľkého množstva neznamená, že sa účinok jemných gélov automaticky znásobí a váš účes bude držať ako „z betónu“. Sila fixácie, nie množstvo gélu, určuje, aké jemné budú vaše vlasy po nanesení. Začnite s porciou veľkosti hrášku a v prípade potreby použite väčšie množstvo.

Penové tužidlo naneste do polosuchých vlasov, keď sú ešte mierne vlhké. Tento produkt vyžaduje štedrejšie dávkovanie – v prípade dlhých vlasov až do veľkosti tenisovej loptičky (ak máte krátke vlasy, postačí vám menšie množstvo). Začnite lieskovým orechom a v prípade potreby doplňte ďalšou porciou. 

Armin Morbach vám v nasledujúcich videonávodoch ukazuje, ako používať stylingové produkty, aby ste ich účinky využili čo najlepšie.

Súvisiace články
 • Ako nájsť ten správny šampón

  Šampón na vlasy

  Ako nájsť ten správny šampón
  ...

  Cesta za krásnymi vlasmi začína už pri umytí. Šampón špeciálne určený presne pre vaše potreby totiž dokáže omnoho viac, než by ste predpokladali...

  ...
 • Správne šampónovanie

  Šampón na vlasy

  Správne šampónovanie
  ...

  Viete, čo všetko musíte pred šampónovaním vlasov zvládnuť? Pozrite sa, ako môžete vylepšiť svoju rutinu umývania vlasov.

  ...
 • Krásne vlasy za noc

  Ochrana

  Krásne vlasy za noc
  ...

  Aj počas spánku sa môžete starať o svoje vlasy. Užívajte si sladký odpočinok, zatiaľ čo vlasové masky, kúry, ošetrujúce produkty a spreje dodajú vlasom potrebnú starostlivosť. Poznáte zoznam najlepších vlasových produktov na nočnú starostlivosť o vlasy?

  ...
 • Poškodené vlasy

  Ochrana

  Poškodené vlasy
  ...

  Vyzerajú vaše vlasy ako cukrová vata s rozštiepenými končekmi a bez lesku? Našťastie existujú efektívne spôsoby, ako vyliečiť poškodené vlasy.

  ...
 • Silikónová strarostlivosť o vlasy

  Ochrana

  Silikónová strarostlivosť o vlasy
  ...

  Niektoré vlasové protukty obsahujú silikóny. Zistite, čo pre vaše vlasy tieto silikóny robia a pre ktoré typy vlasov sú vhodné a naopak, pre ktoré nie.

  ...
 • Farba kombinovaná s leskom: Zázračný rituál pre vaše vlasy

  Ochrana

  Farba kombinovaná s leskom: Zázračný rituál pre vaše vlasy
  ...

  Luxusný lesk, komplexná starostlivosť a svieža farba. Tomu hovoríme trojitý zásah! Všetko o tejto zázračnej farbe sa dozviete tu.

  ...
 • Vlasy a klimatizácia - Schwarzkopf.sk

  Ochrana

  Vlasy a klimatizácia - Schwarzkopf.sk
  ...

  Mrazivé dni si vyžadujú extra starostlivosť o vlasy. Prezradíme vám, ako prežiť zimu s krásnymi vlasmi.

  ...
 • Štýlové leto: produkty a doplnky, bez ktorých sa nezaobídete

  Ochrana

  Štýlové leto: produkty a doplnky, bez ktorých sa nezaobídete
  ...

  Ukážeme vám dva looky na horúce dni a predstavíme inovatívne produkty, s ktorými bude vaša hriva svieža a krásna po celé leto!

  ...
 • Keratín – zázračná starostlivosť zvnútra

  Ochrana

  Keratín – zázračná starostlivosť zvnútra
  ...

  Čo je keratín, prečo sa nachádza v produktoch a akú rolu zohráva v starostlivosti o vlasy? Čítajte ďalej a doprajte vlasom jeho výnimočné účinky!

  ...
 • Strihanie - Jediné riešenie pre záchranu vlasov?

  Ochrana

  Strihanie - Jediné riešenie pre záchranu vlasov?
  ...

  Stratili vaše vlasy svoju prirodzenú krásu a zdravý vzhľad? Pomôžeme vám prinavrátiť vašim vlasom život. Strihanie môže počkať.

  ...
 • Lecitín: Pre lesklé, pružné vlasy

  Ochrana

  Lecitín: Pre lesklé, pružné vlasy
  ...

  Lecitín má blahodárne účinky na suché a lámavé vlasy. Zistite, akú úlohu zohráva táto olejnatá látka v ošetrujúcich prípravkoch na vlasy.

  ...
 • Slovník zložiek vlasovej starostlivosti

  Ochrana

  Slovník zložiek vlasovej starostlivosti
  ...

  Jojobový olej vaše vlasy zjemní. Hodvábne proteíny dodajú vlasom lesk. Zložky v ošetrujúcich i stylingových vlasových produktoch dokážu s vlasmi divy. Chcete vedieť viac o účinkoch jednotlivých zložiek? Čítajte ďalej a dozviete sa viac...

  ...