Schwarzkopf Professional
Styling - účesy a rady

Vlásenky: Módny a kreatívny vlasový doplnok

Vlásenky: Módny a kreatívny vlasový doplnok
Retro šarm: Návrhár Zac Posen nepoužíva vlásenky len na spevnenie účesu, ale predovšetkým ako dekoratívny prvok.
© Getty Images

Zaostrené na nový trend! Vlásenky sa prestali hrať na schovávačku. Už neslúžia iba ako neviditeľný stylingový pomocník - zo subtílnych sponiek sa stali vlasové doplnky. O svoje praktické využitie neprišli, ale teraz navyše zdobia tie najkrajšie účesy doslova ako šperky - dokážu zvýrazniť jednoduchý cop aj dramatický výčes.

Staré dobré neviditeľné sponky. Pozná ich každý a každý ich má aj doma. Obyčajne žijú osamelý život pod pramienkami vlasov, ponorené hlboko v útrobách účesu. Tie časy sú však preč! Vlásenky totiž vyšli na svetlo sveta – zlaté, strieborné, čierne ale aj neónové. Z kovových či umelohmotných sponiek sa stal originálny prvok, s ktorým je možné popustiť uzdu svojej kreativite. V galérii vám odhalíme, ako sa tieto jednoduché sponky dajú využiť skutočne originálnym spôsobom.

 • Galéria: Päť najkrajších účesov s vlásenkami

  Vlásenky a falošný cop

  © Getty Images  

  Vlásenky a falošný cop

  Falošný cop je vzrušujúci účes sám o sebe – časť vlasov je vypnutá vzadu a časť ponechaná dole ako rozpustená. Vlásenky dokážu vyčariť špeciálny efekt (ako sme to videli na prehliadke značky Cushnie Et Ochs). Na jeho úpravu potrebujete vlásenky vo farbe vašich vlasov, ktoré do nich pripevníte vzadu nad krkom v úrovni uší tak, aby smerovali nahor. Čím viac vláseniek, tým pevnejší účes. A najlepšie na tom je, že si tento účes môžete upraviť podľa svojich pravidiel, pretože vlásenky nemusia byť upevnené presne týmto spôsobom. Vzor, ktorý vytvorili, jednoducho lichotí zvlneným vlasom v dolnej časti.   

  Vlásenky a vyčesaný účes

  © Getty Images  

  Vlásenky a vyčesaný účes

  Nebojte sa sponiek! Návrhár Taoray Wang vsadil na kruhový look a do zatočeného výčesu zasunul XL vlásenky v kontrastnej farbe. Jeho špeciálny trik je umiestnenie sponiek do kríža. To dodáva elegantnému výčesu na spôsob banánu extra šťavu a zaujímavý look. Úžasné!  

  Vlásenky a cop

  © Getty Images  

  Vlásenky a cop

  Skrášliť nekomplikovaný cop nikdy nebolo jednoduchšie a výsledný efekt je skutočne príťažlivý. Tento klasický účes s použitím sponiek sme objavili v zákulisí módnej prehliadky Burce Bekrek. Návrhár použil jemné sponky v pároch a umiestnil ich nad nízko posadený cop. Účes je dôkazom, že menej je niekedy viac a aj s minimom dodáte svojmu účesu niečo pôvabného navyše.       

  Vlásenky a vyčesaný účes

  © Getty Images  

  Vlásenky a vyčesaný účes

  Ak sú vlasy „spútané“ v uhladenom tvare, vlásenky doň môžu vniesť zaujímavý chaos. Návrhár Zac Posen nám ukázal, ako na to: Do klasického, nevýrazného účesu svojich modeliek vložil sponky v kontrastnej farbe. A čo spôsobilo, že výsledný look pôsobí tak divoko a nespútane? Sponky umiestnil do kríža, čím vytvárajú dojem akéhosi „neporiadku“. To je však prípad len spodnej časti, hore zostáva účes bez vláseniek. Naozaj vzrušujúca variácia klasiky!

  Vlásenky ako umelecké dielo

  © Getty Images  

  Vlásenky ako umelecké dielo

  Skutočné umelecké dielo korunovalo prehliadku módneho domu Maison Margiela. Základom sú vlasy prirodzene a skôr konzervatívne upravené nahladko. Umelecký zásah prišiel na rad až v druhom dejstve – sponky sú do účesu umiestnené tak, že vytvárajú vzory pripomínajúce veľké hviezdice. Tie pokrývajú celú hlavu a zanechávajú jedinečný, pôsobivý dojem. Úchvatná hra tvarov!

 • Ako správne používať vlásenky

  1. Väčšina z nás to robí opačne, vlásenky si do vlasov zastokávame hladkou stranou dole. Vhodnejšia strana je však tá zvlnená, vďaka nej sa sponky lepšie prispôsobia tvaru hlavy.

  2. Ak si chcete pripnúť jednotlivé pramienky alebo ofinu smerom dozadu, urobte to takto: Zastoknite si vlásenku (najvhodnejšia je krátka) zhora alebo naopak zdola, potom ju otočte a pripnite do pramienka v protismere.

  3. Ak máte husté, pevné vlasy a chcete si ich vyčesať hore, poznáme trik pre optimálne spevnenie: zapichnite si dve dlhšie vlásenky do vlasov krížom cez seba alebo jednu zvrchu a jednu zospodu.

  4. Používajte výhradne vlásenky s plastovou ochranou na koncoch. Ostré nechránené konce ľahko poškodia vlasy aj pokožku hlavy.

  5. Aby ste dosiahli extra fixáciu, naneste na sponky lak na vlasy ešte pred tým, než ich zastoknete do vlasov.