Schwarzkopf Professional
Styling - účesy a rady

Profesionálne tipy pre strih a úpravu ofiny

Profesionálne tipy pre ofinu
Pripravte sa na jeden z najpôvabnejších trendov pre ofiny: predĺžená a jemne prečesaná na obe strany.
© Getty Images

Zastrihnúť, zafarbiť, nechať odrásť – nech už so svojou ofinou plánujete akýkoľvek look, návšteva u kaderníka nemusí byť podmienkou. Poradíme vám, ako si ofinu upravíte celkom samy, po svojom a s profesionálnym výsledkom! Prinášame tiež prehľad najnovších trendov – od kontrastných kombinácií až po styling.

 • Len málo účesov je takých populárnych ako tie s ofinou. Hoci ide skôr o detail, výrazne ovplyvní váš look. Dokonca dokáže úplne premeniť celkový vzhľad. Ofiny vo všeobecnosti pristanú takmer každému. Úzke tváre s ňou pôsobia harmonickejšie a skvele vám pomôže zamaskovať vysoké čelo. Dokonca ani kučeravé vlasy nemusia byť prekážkou - ak ich trošku uhladíte, budú si s ofinou skvele rozumieť. Nech je to ako chce, žiadna z nich nie je rovnaká! Rozdielne strihy, dĺžky a farebné kombinácie vytvárajú nespočetné množstvo účesov. Najlepšie je, že ich všetky zvládnete samy! Strih, styling, farbenie? Žiaden problém! Spoľahnite sa na nás – odhalíme vám najlepšie tipy profesionálov, aby ste si dokázali ofinu upraviť presne podľa svojich predstáv.

  Ešte predtým než vezmete do rúk nožničky, hrebeň a kefu, mali by ste mať jasno o výslednom looku. Ponúkame vám niekoľko možností – s dávkou elegancie ale aj extravagantnosti: 

 • Mnohotvárne ofiny: Trendy pre rok 2016

  Rozdelená ofina

  © Getty Images  

  Rozdelená ofina

  Predĺžená ofina vám nemusí úplne zakrývať výhľad. Práve naopak: Ofina siahajúca až k očiam je teraz jemne rozdelená tak, aby im nevadila - a výsledkom je pozoruhodný look. Môžete ju rozdeliť v strede alebo na strane, záleží na vašom vkuse a na tom, čo vám najviac pristane. Dlhšie pramienky nad čelom si navyše môžete ostro rozdeliť (pre čistý, výrazný vzhľad), alebo ich nechať voľne padať doprava či doľava. V každom prípade aby ste dosiahli plynulý prechod k zvyšku vlasov, mala by byť ofina smerom do strán postupne zostrihaná. 

   

  Zarovnaná ofina

  © Getty Images  

  Zarovnaná ofina

  Tupo zastrihnutá ofina ešte za sucha ostrihaná na jednu dĺžku je ideálnou voľbou pre husté, nepoddajné vlasy. Prečo? Normálne rovno zastrihnuté vlasy môžu pripomínať helmu, ale tupý strih s plným objemom bude jemne padať na obočie. Vaše vlasy budú pôsobiť uvoľnene a zároveň jemne. K tomuto strihu ofiny sa hodia vlasy akejkoľvek dĺžky. Najdôležitejšie je, aby ste ju ostrou hranou odlíšili od zvyšku účesu.     

   

  XXS ofina

  © Getty Images  

  XXS ofina

  Je taká krátka, že sa takmer ani nedá nazvať ofinou. A nie je ani rovná, má skôr nepravidelný tvar. Keďže je mini ofina dlhá len niekoľko centimetrov a ledva zakrýva korienky vlasov nad čelom, bude automaticky vyčnievať a pútať pozornosť. Kľúčom k úspechu je v tomto prípade stupňovitý strih. Výhodou nezvyčajného looku, ktorý vyžaruje istú drzosť je, že pravidelné zastrihávanie po krátkom čase nie je v porovnaní s rovným strihom potrebné. Stačí, aby si udržala jasný odstup od obočia.    

   

   

  Strapatá ofina

  © Getty Images  

  Strapatá ofina

  Výhoda tejto variácie ofiny: nič nemusí byť úplne presné. Ideálna voľba pre strihanie v pohodlí domova! Vďaka postupnému strihu táto roztopašná ofina ležérne padá do čela. A čo symetria? S ňou si starosti robiť nemusíte! Ďalšia vec, ktorú už nebudete potrebovať: okrúhla kefa. Strapatú ofinu najviac zvýrazníte, ak jej doprajete nedbalý look. Stačí ju trocha prefúkať fénom a dotvarovať voskom, alebo do nej votrieť tužidlo a nechať ju vysušiť na vzduchu. Najlepším partnerom pre tento strapatý prvok je „shag“ (výrazne do postupna zostrihaný účes s kratšími vrchnými vlasmi).    

   

   

  Dvojfarebná ofina

  © Getty Images  

  Dvojfarebná ofina

  Len výnimočne je ofina slávnejšia než tvár jej nositeľky. To je prípad speváčky Sia. Pre talentovanú muzikantku je na prvom mieste hudba a na verejnosti skrýva svoju tvár pod XXL ofinou. Fascinujúci úkaz z nej robí nielen nadštandardná dĺžka ale aj výrazný kontrast medzi dvoma farbami: temnou čiernou a platinovou blond. Presný geometrický strih ešte prispieva k neprehliadnuteľnému výsledku. Tí, ktorí s účesom nemieria na pódium, si ju môžu skrátiť na úroveň očí a kontrastné farby o niekoľko tónov zjemniť.       

 • Už ste si vybrali váš obľúbený variant? Skvelé, tak poďme na to! Pomôžu vám tieto profesionálne tipy a triky:

 • Ak nemáte stopercentnú istotu, základný strih by ste mali prenechať kaderníkovi. Populárne prehodená, strapatá aj predĺžená ofina nevyžadujú presný strih. Zvládnete to aj samy: stačí vám pevná ruka, intuícia, správne nástroje a pár trikov (pozrite nižšie).

 • Ako si ostrihať ofinu

  Keď ofina odrastie, môžete si ju zastrihnúť. Týchto 10 tipov garantuje, že všetko pôjde ako po masle:

  • Aby ste na požadovanú dĺžku dobre videli, mali by ste ofinu ju zastrihávať vždy za sucha. Vlhké vlasy sú vždy o niečo dlhšie a keď uschnú, trocha vyskočia hore. Vyhnete sa tomu, aby ste ofinu príliš skrátili.
  • Nožničky pre domácnosť alebo na papier sú úplne nevhodné, pretože pri strihaní vlasy posúvajú pred sebou. Hoci nepotrebujete rovnaký druh ako používajú profesionáli, mali by to byť nožnice určené na vlasy.
  • Postavte sa pred zrkadlo s dobrým osvetlením.

  • Pred tým než začnete strihať, si vlasy po stranách zopnite sponami. Len tak budete mať dobrý prehľad odkiaľ a kam siaha. Pekné proporcie dosiahnete vtedy, ak jej kraje budú jemne lemovať vašu tvár.
  • Najskôr si ofinu prečešte a jemne dotvarujte prstami, aby prirodzene padala. Potom uchopte vlasy medzi ukazovákom a prostredníkom a počas strihania ich jemne nadvihujte.
  • Začnite strihať. Nedržte nožnice rovno, ale smerom zdola v ostrom uhle tak, aby boli vlasy zostrihané postupne (ale len s rozdielom niekoľkých milimetrov).
  • Nestrihajte si ofinu príliš hlboko do strán, len o niečo ďalej než máte kútiky očí. Proporcie by mali byť vyvážené, aby napr. okrúhla tvár nevyzerala ešte oblejšie.
  • Na začiatku je dobrým vodítkom pre dĺžku novej ofiny spodná hrana obočia. Pomôže vám, aby váš prvý pokus o nový účes dopadol úspešne.
  • Strihanie koncov je otázka precíznosti: Najlepšie je, ak zamýšľaný tvar budete vytvárať postupne a vždy si v zrkadle skontrolujete, či vám aktuálna dĺžka vyhovuje, alebo máte odvahu strihať vyššie.
  • Pravidelné úpravy: Je výhodné zastrihávať ofinu do požadovanej dĺžky vždy po niekoľkých dňoch. Ak budete čakať niekoľko týždňov, budete musieť odstrihnúť viac, a to je obyčajne o niečo ťažšie.
 • Ako si zafarbiť ofinu

  • Ak chcete vo vlasoch nad čelom vytvoriť farebné akcenty, najdôležitejšie je správne ich oddeliť. Podľa toho či plánujete zafarbiť spodné pramene vlasov, vlasy nad čelom alebo len pár pramienkom, zvyšok vlasov by ste si mali starostlivo vypnúť preč (napr. do strán). 
  • Čelo si chráňte alobalom, ktorý umiestnite pod ofinu. Až potom začnite česať.
  • Výbornou voľbou je farba, ktorej balenie obsahuje štetec na akcenty. So špeciálnym aplikátorom bude pre vás nanášanie farby jednoduchšie.
 • Odrastanie ofiny

  Túžite po dlhšej ofine? Postupujte podľa týchto troch krokov:

  • Krok 1: Ak sa ofina ešte nedá prečesať do strán, môžete jej pomôcť doplnkami, ako sú dekoratívne spony alebo čelenky. Aj ony vám pomôžu dosiahnuť sofistikovaný účes. 
  • Krok 2: Keď ofina dosiahne úroveň očí, je čas na cestičku. Môžete začať napr. blízko stredu čela alebo o niečo viac na strane. Extra tip: Po umytí votrite do vlasov tužidlo a cestičku vytvarujte, keď sú vlasy ešte vlhké. Ak si ofinu vyfúkate nabok, nebude vám tak rýchlo padať do čela.
  • Krok 3: Keď sa končeky ofiny blížia k vrcholku nosa, je čas na zastrihnutie. Rozdeľte si ju v strede na dve časti, každú časť upravujte od stredu smerom von a jemne do postupna (čím ďalej, tým dlhšie). Ofinu tak harmonicky prepojíte s účesom.