Schwarzkopf Professional
Ošetrenie vlasov

Suchá pokožka hlavy – čo s ňou?

Suchá pokožka hlavy
Suchá pokožka je problém! Dajte svojej pokožke hlavy to, čo potrebuje. Vďaka tomu zabudnete na nepríjemné svrbenie.
© Maksim Toome / Fotolia

Suchá pokožka hlavy je nepríjemným problémom počas zimy. Príčinou je obyčajne suchý, teplý vzduch v miestnostiach. Ešte nepríjemnejšie sú však lupiny, ktoré sú jedným z prejavov suchej pokožky. Zistite, čo spôsobuje problémy s lupinami a ako sa im môžete vyhnúť.

  • Naša pokožka je chránená vonkajšou vrstvou keratínocytov (zrohovatené bunky). Lipidy udržujú pokožku jemnú a vyživenú. Táto vonkajšia vrstva je veľmi efektívnou ochranou. Vplyvy prostredia ju však môžu poškodiť. Výsledkom je poškodená lipidová vrstva, ktorá sa stáva priepustnejšou. Poškodená vrstva tak nedokáže udržať dostatok hydratácie v pokožke, následkom čoho vzniká nepríjemné svrbenie a vysychanie pokožky, čo vedie k tvorbe lupín.

  • Ako predísť suchej pokožke hlavy

    Vznik suchej pokožky môže zapríčiniť veľa faktorov. Pokožka hlavy je vystavená mnohým nepriaznivým vplyvom. Suchý vyhrievaný vzduch v miestnostiach je častou príčinou spôsobujúcou vysychanie pokožky. Fénovanie vlasov horúcim vzduchom a časté umývanie vlasov šampónom vlasom taktiež veľmi neprospievajú. A potom je tu ešte množstvo stylingových produktov, ktoré nemusia vyhovovať práve vašej pokožke hlavy.

  • Suchá pokožka je obzvlášť náchylná na tvorbu lupín

    Suchá, podráždená pokožka je náchylná na tvorbu lupín. Problém s pokožkou môže dospieť až do bodu, kedy je produkcia lupín už neúnosná. Veľké množstvo odumretých buniek pokožky hlavy sa hromadí a vytvára tak viditeľné zhluky, z ktorých sa stávajú lupiny. Viditeľné kúsky lupín vytvárajú neporiadok nielen vo vlasoch, ale i na pleciach a v okolí ramien. Lupiny sú obzvlášť viditeľné na čiernom oblečení.

  • Dajte zbohom suchej pokožke

    Používaním šetrných vlasových prípravkov obyčajne dosiahnete návrat suchej pokožky k prirodzenej rovnováhe a odstránite nežiaduce lupiny. Vhodné sú najmä jemné a vyživujúce vlasové prípravky pre starostlivosť o vlasy. Šetrné prípravky nedráždia pokožku a dodávajú potrebnú hydratáciu, ktorá pomáha s ozdravením pokožky hlavy. Obzvlášť vhodná je vyvážená starostlivosť v prípravkoch na vlasy, ktorá pozostáva zo šetrného šampónu, kondicionéru a cielených produktov, ako je napr. vyživujúce sérum na pokožku hlavy. Ak má vaša pokožka tendenciu k vysúšaniu, nemali by ste si vlasy umývať častejšie, ako je to potrebné a tiež nepoužívať príliš často horúci vzduch pri úprave a fénovaní vlasov. Najlepšie tipy pre suchú pokožku hlavy sú: byť k nej šetrný, dodávať jej extra hydratáciu, chrániť pokožku a starostlivo vyberať vhodné vlasové prípravky.