Schwarzkopf Professional
Farba na vlasy

Zásady farbenia vlasov

Farba vlasov
Kto by nechcel, aby mu vlasy žiarili zdravím a sýtymi farebnými odleskami ako Isle Fisher na fotografii? Naše tipy na farbenie vlasov vám pomôžu docieliť dokonalý farebný výsledok.
© Schwarzkopf

Premýšľate o tom, že svoj štýl okoreníte novou farbou vlasov? Zmeniť prirodzenú farbu alebo jej dodať nový pôvab je dnes skutočne jednoduché. Ukážeme vám aktuálne najobľúbenejšie odtiene a poradíme, ako si vlasy nafarbíte samy doma. A na koniec to najdôležitejšie: podelíme sa s vami o tipy, ako sa o farbené vlasy čo najlepšie starať.  

 • Metódy farbenia vlasov

 • Farba vlasov
  Farebný preliv je tou najlepšou cestou, ako zistíte, či konkrétna farba vám i vášmu štýlu skutočne pristane. Mena Suvari je so svojou farbou spokojná, a má byť prečo.
  © Getty Images

  Farebný preliv predstavuje jemnú alternatívu permanentných farieb, pretože neobsahuje amoniak ani alkohol. Vaše vlasy obohatí o nádherný lesk a oslnivé farebné odlesky. Obsiahnuté pigmenty prenikajú len do vonkajšej vrstvy vlasu, preto sa budú postupne s každým umytím vymývať. Farebný preliv je k vaším vlasom síce šetrný, no vydrží len 6 až 8 umytí.

  Semipermanentné farby nezmenia prirodzené pigmenty vo vašich vlasoch. Sú účinné, pokiaľ chcete tónovať alebo stmaviť svoju pôvodnú farbu a oživiť ju žiarivými odleskami. Tento druh farby vydrží na vlasoch maximálne 20 umytí.

  Permanentné farby nemajú sklon vymývať sa pri každom použití šampónu. Peroxid vodíka obsiahnutý v permanentných farbách čiastočne vytiahne prirodzené pigmenty z vlasov a nahradí ich novými, ktoré sú potom trvalo ukotvené vo vnútri vlasu. Týmto spôsobom je dokonca možné úplne zafarbiť aj šedivé vlasy. 

  Intenzívne farby tiež natrvalo zmenia farbu vlasov. Základnou črtou permanentných a intenzívnych farieb je, že ich dve zložky – farbiaci krém a oxidačné činidlo – musíte zmiešať tesne pred nanesením farby na vlasy.

 • Ako otestovať novú farbu na vlasy

 • Farba vlasov
  Herečka Shenae Grimes rada skúša nové farebné odtiene.
  © Getty Images

  Či je nová módna farba pre vás to pravé, zistíte na základe testu.

  Ak túžite po najnovšom farebnom odtieni, no nie ste si istí, či sa k vám hodí, bude ideálne ho najskôr opatrne vyskúšať. Odpoveď na túto dilemu môže poskytnúť už niekoľko nafarbených pramienkov. Ďalšou alternatívou je použitie metódy „namáčania“ - nafarbíte si len končeky vlasov a tak zistíte, či sa farba hodí k vašej pokožke a k vášmu štýlu. 

  Experimentovanie s farebnými krémami vám môže pomôcť rozhodnúť sa, či si vytúžený odtieň ponecháte a čo je najlepšie, vymyje sa už po ďalšom použití šampónu.

 • Ako si nafarbiť vlasy v pohodlí domova

  Domáce farbenie bude fungovať bez problémov, ak sa budete riadiť odporúčaniami uvedenými v návode. Určite neprekračujte dobu pôsobenia farby. Tu je niekoľko ďalších tipov, vďaka ktorým bude vaše domáce farbenie príjemnou skúsenosťou s úspešným výsledkom.

  • V rámci prípravy si oblečte svoje najstaršie (nie však najobľúbenejšie) tričko. Škvrny, ktorým sa pravdepodobne nevyhnete, môžu vzhľad starého trička dokonca vylepšiť.
  • Je naozaj dôležité vykonať test na podozrenie z alergie, podľa pokynov v návode na použitie.
  • Farbili ste si vlasy relatívne nedávno? Ak áno, pred nasledujúcim farbením im doprajte aspoň 2 týždne na regeneráciu.
  • V prípade, že ste už pre seba objavili ten pravý odtieň, zapíšte si jeho názov, kód a číslo. To vám umožní rýchlejšie a ľahšie vyhľadať rovnaký odtieň medzi tými ostatnými.

 • Ako zamaskovať prirodzenú farbu korienkov

 • Farba vlasov
  Tmavšie korienky v blond vlasoch sú najviac viditeľné. Je možné, že sa vám tento look páči. V prípade, že to nie je váš štýl, poradíme vám niekoľko spôsobov, ako ich čo najúčinnejšie zakryť.
  © Getty Images

  Metódy maskovania korienkov odlišnej farby:

  Na zakrytie tmavších korienkov môžete použiť svetlý očný tieň. Hnedá alebo čierna maskara bude podobne fungovať na svetlejších korienkoch. Aby ste predišli jej opadávaniu, pred nanesením ju nezabudnite otrieť.

  Špeciálne prípravky na dofarbovanie korienkov sú ideálnym riešením, pretože ich môžete použiť na suché vlasy a doba pôsobenia je len 10 minút.

  Dofarbovanie zhodné s konkrétnou farbou na vlasy zakryje odrastajúce korienky bez neželaných farebných prechodov.

 • Farby na vlasy, s ktorými budete vyzerať mladšie

 • Farba vlasov
  Carolyn Murphy
  © Getty Images

  Nafarbite si vlasy jemnými odtieňmi a budete pôsobiť o niekoľko rokov mladšie! Prirodzené odtiene sú v tomto prípade vhodnejšie než výrazné farby a tvrdé kontrasty. Popolavá blond je ideálnym riešením, ak chcete zmierniť prirodzené prejavy starnutia a trochu omladnúť.

  Vľavo: Popolavá blond so svetlými pramienkami dodáva Carolyn Murphy mladistvý vzhľad. Farba jej vlasov je jemná a živá. 

 • Viac o farbách pre mladistvý vzhľad:

 • Rady experta

 • Farbíte si len viditeľnú časť vlasov. Ich korienky zostávajú nedotknuté, preto vlasy následne vyrastajú zdravé a v pôvodnej farbe. Poradíme vám, ako si farbené vlasy udržíte hebké a lesklé. 

  Profesionálni kaderníci odporúčajú vybrať si farbu podobnú vašim prirodzeným vlasom. Nový odtieň by sa od nej nemal odlišovať o viac ako dva tóny. 

  V každom prípade musíte dodržať predpísaný čas pôsobenia. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k podráždeniu pokožky hlavy a neželanému farebnému výsledku.

  Farbeným vlasom by ste mali venovať intenzívnu starostlivosť. Katiónové tenzidy a keratín obsiahnuté v prelivoch a farbách na vlasy chránia vlasy pred stratou lesku. Zložky ako olej, koenzým Q10 a obnovujúci keratín vlasy zasa účinne posilnia.