tie-bandana
Styling | Trendy účesy pre ženy

Bandana-Rama: Účesy s použitím šatky

Štvorcové šatky na vlasy s typickým kašmírovým vzorom sú dnes známe ako bandany. Asi pred 200 rokmi bandany predstavovali štvorcový kus súkna, na ktorom boli vytkané obrazy panovníkov alebo dobových výjavov. V súčasnosti je po nich dopyt skôr ako po vlasovom doplnku. Ukážeme vám tri z mnohých štýlových účesov, na ktorých úpravu využijete práve trendovú bandanu.

Bandany určite nie sú iba dočasným módnym výstrelkom, ktorý čoskoro pominie. Nikdy totiž z módy nezmizli. Udržali sa najmä na krkoch cowboyov a stále sú využívané ako darčekový predmet napríklad v politických kampaniach. Vyhľadávajú ich rovnako muži aj ženy a mnohí ich nosia ako prejav svojho módneho postoja či príslušnosti k určitej skupine. Bandany sú najčastejšie uviazané okolo krku alebo okolo hlavy. Blogerka Leandra Merine (Man Repeller) ich tiež nosieva uviazané okolo zápästia. A topmodelka Alessandra Ambrosio a pop hviezda Rihanna fandia bandanam už celú večnosť. Bandany za stáročia svojej existencie prešli skutočne dlhú cestu.

Zaujímavé fakty o bandanach

Slovo bandana má pôvod v hindskom slove bāṅdhnū , čo znamená uviazané plátno. Štandardná veľkosť bandany je 60x60 cm. Kým pôvodné bandany zobrazovali významné osobnosti (jedna z prvých bandán niesla podobizeň veliteľa kontinentálnej armády Georga Washingtona na koni), dnešné bandany sú známe svojím kašmírovým vzorom, pričom tieto pestrofarebné štvorce ponúkajú nekonečné možnosti využitia. V minulosti väčšinou slúžili ako šatky na hlavy, čelenky či šatky na krk. Ľudia ich tiež zošívali do malých mešcov na prenášanie rôznych drobností. Preto bandany vlastne nikdy nevymizli. Bol po nich rovnaký dopyt v roku 1800 ako v roku 1990 a nie je tomu inak ani v súčasnosti. Pre niektorých sa stávajú zberateľskou vášňou a inšpirujú k mnohým rafinovaným spôsobom ich nosenia. Ak pochybujete o dostatočnej dávke kreativity na ich nosenie, stačí si vyhľadať rôzne postupy ich viazania na webe. Mnohé účesy fixujú bandany na mieste, iné zdobia ako doplnok. Teraz vám predstavíme tri úžasné vlasové stylingy s použitím bandany.

Ako skladať a viazať bandanu pre trendový účes

Účesy s použitím šatky
© Getty Images

Candice Swanepoel

Štandardná verzia: Bandana použitá ako čelenka. Precízne poskladaná bandana je omotaná okolo hlavy a uviazaná vzadu. Tento účes je populárny medzi hippies, rockermi aj cyklistami. Bandanové čelenky perfektne pristanú k voľne rozpusteným vlasom aj výčesom. Náš obľúbený účes zdobí až 3 palce široká bandana uviazaná okolo dlhých vlnitých vlasov s cestičkou uprostred. TIP: Pre ozvláštnenie účesu môžete rohy poskladanej bandany nasmerovať do čela.

Vľavo: Modelka Candice Swanepoel, anjel Victoria’s Secret, predvádza klasický a zároveň štýlový spôsob, ako nosiť bandanu.

Klasická verzia: Zložená bandana býva iba o niečo širšia než 1 palec, ak je bandana použitá ako čelenka. Dnešné bandanové čelenky majú vytvárať dojem 50. a 60. rokov minulého storočia. Textúra aj farba bandán vytvárajú vo vlasoch výrazný a neprehliadnuteľný doplnok. Účesy s bandanovými čelenkami sú perfektnou voľbou na festivaly, dovolenky a športové aktivity. Kreatívne ženy si šatku uväzujú vpredu a rohy bandany viažu do mašle.

Hair Bandana
© Getty Images

Brianna Falcon

Bandanové umenie: Poskladaná bandana tiež môže byť vpletená do vlasov, aby vytvorila zaujímavý farebný efekt. Môžete použiť aj niekoľko šatiek vo vašich obľúbených farbách súčasne, aby ste vytvorili originálne farebné kombinácie. Zviažte ich spolu pred vpletením či zatočením do vlasov. Existuje skutočne nekonečné množstvo možností, ako môžete kombinovať a stajlovať bandany.

Vľavo: Modelka Brianna Falcon vplietla bandany do svojich klasických vrkočov.