keratin
Starostlivosť o vlasy | Ochrana

Keratín – zázračná starostlivosť zvnútra

Nie všetkým príroda dopriala hustú a lesklú hrivu – ak túžite po pevnejších a zdravších vlasoch, radi vám k tomu pomôžeme. V snahe dodať vlasom vitalitu a pružnosť je vašim najlepším spojencom základná stavebná zložka vlasu – keratín. Aj keď ste už o keratíne čo-to počuli, jeho úloha v starostlivosti o vlasy nemusí byť dostatočne známa. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete niekoľko základných informácií o keratíne a jeho zázračných účinkoch na vaše vlasy.

90 % každého vlasu tvorí keratín, zvyšných 5 – 10% tvorí voda (podľa toho, aká je vlhkosť prostredia), ďalšími zložkami sú lipidy (tuky), pigmenty a minerály. Keratín je vláknitý proteín, ktorý dodáva silu a elasticitu vnútornej aj vonkajšej vlasovej štruktúre. Keratínový proteín sa skladá z dlhých peptidových reťazcov, ktoré vytvárajú silné vlákna. Zloženie peptidových reťazcov určuje štruktúru jednotlivých vlákien. Vlasové vlákna sa môžu točiť okolo svojej osi, ohnúť sa, alebo dokonca zložiť.

Neporušený keratín je nielen elastický ale aj nerozpustný vo vode. Dokáže odolávať veľmi vysokým a zároveň i nízkym teplotám. Vďaka keratínu dokáže vlas čeliť (či aspoň na nejaký čas znášať) horúce slnečné lúče i drsný zimný vietor, rovnako ako stylingové teplo kulmy, žehličky, natáčok a iných pomocníkov.
 
Vlasy s dostatočným obsahom neporušeného keratínu sú dobre pripravené na nepriaznivé vplyvy vonkajšieho prostredia. Napriek tomu však trvalé namáhanie môže nakoniec poškodiť dlhé keratínové reťazce, ktoré sú zodpovedné za neporušený tvar každého vlasu. Ako náhle sa keratín rozpadne na viacero malých reťazcov, začne sa rozpúšťať vo vode a vymýva sa von.  

Keratín posilňuje vlasy

Ak sú vaše vlasy poškodené, chcete ich uhladiť či posilniť, alebo potrebujete, aby boli odolnejšie – máte skvelý dôvod užívať si výhody niektorého z mnohých produktov na vlasy s obsahom keratínu.

Keratín sa pridáva do produktov vlasovej starostlivosti ako intenzívna a účinná zložka, pretože posilňuje vlas a zlepšuje jeho štruktúru priamo zvnútra. Výsledkom je, že vlas znova získa svoju prirodzenú štruktúru. Keratín vyplní trhliny vo vlasovom vlákne, aby bol vlas poddajnejší, lesklejší a ľahšie sa upravoval. 

Mimochodom, keratín nezohráva dôležitú úlohu len v prípravkoch starostlivosti o vlasy ale aj v stylingových produktoch, ako sú penové tužidlá a laky na vlasy. Všetky tieto produkty môžu obsahovať tekutú formu keratínu, ktorá je identická s prírodným keratínom v ľudskom vlase. Prípravky na vlasy s obsahom keratínu poskytujú vlasom účinnú ochranu pred stratou vlhkosti. A s jeho pomocou si môžete užívať aj skvelé stylingové výsledky.

Objavte: Ochrana