Farby na vlasy | Farbenie vlasov

Psychológia farieb: Čo o vás prezrádza odtieň vlasov?

Blond, hnedá, čierna alebo červená – povedzte nám, akú farbu nosíte a my vám povieme, kto ste. Odtieň vlasov môže totiž prezradiť zaujímavé detaily o vašej osobnosti. Neveríte? Tak si urobte pohodlie a začnite čítať.

Blondínky sú cool, rusovlásky ohnivé, brunetky stoja nohami na zemi a čiernovlásky často podliehajú melanchólii. Zdajú sa vám tieto stereotypy povedomé? Takmer každá žena má predstavu o tom, ako ktorá farba vlasov pôsobí na okolie a tieto konvenčné predstavy spojené s výzorom nás často rozčuľujú. V skutočnosti nie sú až natoľko vzdialené od pravdy. Tak ako nám vlasy napovedia niečo o pohlaví, veku a zdraví človeka, aj ich farba prirodzene asociuje určité vlastnosti. Jedno je isté: Existujú určité pravidlá, podľa ktorých sa môžeme o ľuďoch niečo dozvedieť na základe toho, akú farbu majú ich vlasy.  

Život má mnoho farieb

Uvažujete o zásadnej zmene výzoru? Tak spozornite – nová farba totiž dokáže výrazne ovplyvniť váš look. Od kompletnej premeny až po jemné oživenie v detailoch. A čo ak dokáže nový farebný tón prezradiť niečo viac o vašom charaktere než pôvodná farba vašich vlasov. Presne tak! Odtieň, ktorý nosíme v istej fáze života, prezrádza niečo o tom, ako chceme, aby nás videli ostatní. Či však dokážeme tomuto zdaniu dostáť aj vo vnútri, to už je iná otázka. Skúsme interpretovať štyri hlavné farby – blond, hnedú, červenú a čiernu a povedzme si niečo o ich typológii:  

Psychológia farieb: Blond

© Getty Images

Blondínky sú príťažlivejšie: Svetlé vlasy pôsobia mimoriadne atraktívne a sexy.

Najskôr dobré správy: Blondínky vraj majú zmysel pre humor, sú atraktívne a sexy. Menej príjemné je, že ženy so svetlými vlasmi sú často považované za naivné a neverné. To ale nie je žiadne prekvapenie. Ale vedeli ste, že blondínky dokážu zdravo riskovať, no sú aj veľmi nestále? Väčšina ľudí si ich tiež asociuje s detstvom – preto, lebo sami vyrastali so svetlejšími vlasmi, ktoré im počas života stmavli. Preto si blond farbu spájame s mladosťou. Ak by ste uvítali prirodzenú omladzovaciu metódu, stačí si vybrať ten pravý odtieň.   

Psychológia farieb: Hnedá

© Getty Images

Podmanivé brunetky: Hnedovlasé ženy sú vraj veľmi prispôsobivé – ale to zďaleka nie je všetko!

Brunetky sú trochu podceňované, často ich vnímame len ako racionálne a zodpovedné bytosti... To je ale nuda! Nie sú to žiadne šedé myšky, majú povesť skvelých obchodníčok, zároveň pôsobia sympaticky a spoľahlivo. Dokonalé spojenie, no nie? Do kategórie prirodzených brunetiek spadá viac než 60% žien. Má to svoje výhody. Čo sa týka zodpovednosti, zmyslu pre humor, profesionality, inteligencie a úspechu si stoja výrazne lepšie než blondínky, červenovlásky či čiernovlásky. Ak máte zálusk na postup v kariére, môže to ovplyvniť práve výber novej farby vlasov. 

Psychológia farieb: Červená

© Getty Images

Ryšavé vlasy sú veľmi populárne a vzrušujúce.

K červenej farbe vlasov sa viaže mnoho stereotypov. V stredoveku bola taká vzácna, že vzbudzovala podozrenie zo spojenia s diablom - ryšavé ženy boli pálené na hranici. No časy sa našťastie zmenili a červená farba vlasov úplne zmenila imidž – ich nositeľky vzbudzujú obdiv. Vyžarujú zmyselnosť, energiu a pôsobia veľmi moderne. Či už sú prirodzené alebo si trochu pomohli chémiou, každá z nich rada vzbudzuje pozornosť a miluje vzrušujúci život. Takže červenovlásky sa stále zahrávajú s ohňom, no dnes samy držia pochodeň. 

Psychológia farieb: Čierna

© Getty Images

Tmavovlasé ženy často vzbudzujú melancholický dojem.

Hlavne muži obvykle zatajujú dych, keď zbadajú čierne vlasy – tie v sebe skrývajú čosi exotické, hlavne pokiaľ ide o strednú Európu. Čiernovlasé ženy pôsobia vážne, elegantne a tajomne. Nehovoriac o horkokrvnom temperamente, ktorý si s nimi tiež spájame, navodzuje čierna farba melancholický a nežný dojem. Možno je to práve tento kontrast, ktorý robí z čiernovlások také zvodné a fascinujúce bytosti...